Newyorská Metropolitní opera odvolala dirigenta obviněného ze zneužívání nezletilých chlapců

ČTK ČTK
4. 12. 2017 6:18
Hudební ředitel James Levine v 80. letech sexuálně zneužíval nezletilého chlapce, tvrdí policejní zpráva, kterou v sobotu zveřejnil list New York Post.
Metropolitní opera v New Yorku.
Metropolitní opera v New Yorku. | Foto: Aktuálně.cz

New York - Newyorská Metropolitní opera přerušila spolupráci se svým dlouholetým dirigentem a hudebním ředitelem Jamesem Levinem. Důvodem je jeho podezření ze sexuálního zneužívání chlapců. Operní dům tato obvinění nyní prošetřuje, informovala v pondělí agentura AP.

"Pan Levine se nebude podílet na žádných aktivitách Met(ropolitní opery), včetně dirigování plánovaných představení v této sezoně," oznámila jedna z nejvyhlášenějších operních scén světa.

K rozhodnutí vedla nová svědectví, která se proti Levinovi objevila, řekl manažer opery Peter Gelb. Podle něj instituce čeká na výsledky vlastního šetření, jehož vedením pověřila bývalého amerického prokurátora Roberta J. Clearyho.

Levine v 80. letech sexuálně zneužíval nezletilého chlapce, tvrdí policejní zpráva, kterou v sobotu zveřejnil list New York Post. Podobné obvinění od dvou dalších mužů přinesl v neděli deník New York Times.

Levine, kterému je nyní 74 roků, patří k nejvýznamnějším světovým dirigentům. V letech 1986-2004 vykonával funkci uměleckého ředitele Metropolitní opery a do dubna 2016 hudebního ředitele. Poté s institucí spolupracoval jako její emeritní hudební ředitel.

Levine je dalším prominentním mužem, který ve Spojených státech čelí podezření ze sexuálního obtěžování. Vlnu afér rozpoutal případ amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, kterého obvinilo mnoho žen z obtěžování a některé i ze znásilnění.

 

Právě se děje

Další zprávy