Myslela jsem, že budu koktat navždy, pomohlo mi až herectví, přiznala Emily Bluntová

Magazín Magazín
13. 2. 2020 9:27
Britská herečka Emily Bluntová v nedávném rozhovoru pro časopis Marie Claire přiznala, že jako dítě koktala, což jí znemožňovalo číst nahlas básně nebo jenom vyslovit své jméno. Přiznala, že jí s koktavostí, za kterou se velmi styděla, pomohlo až herectví.
"Jednou koktavka, myslela jsem si, že budu navždy koktavka," uvedla Emily Bluntová v rozhovoru pro Marie Claire.
"Jednou koktavka, myslela jsem si, že budu navždy koktavka," uvedla Emily Bluntová v rozhovoru pro Marie Claire. | Foto: Shutterstock

"Jednou koktavka, myslela jsem si, že budu navždy koktavka," uvedla Emily Bluntová v otevřeném rozhovoru pro časopis s tím, že problémy s řečí ji odrazovaly od citování básní nebo jenom vyslovování svého jména nahlas před ostatními.

Přiznala, že její problémy začaly okolo šesti let a zlepšily se až poté, co začala chodit do kroužku herectví na základní škole.

"Bylo to součástí mého života. Byli určití lidé, kteří mě na základě toho soudili, což bylo velmi těžké. Ale rozhodla jsem se, že s nimi nebudu trávit čas. Teprve nedávno mi došlo, že každý se s něčím v životě potýkal, pro mě to byla koktavost," sdělila.

Nicméně právě díky problémům s vyslovování a řečí si našla cestu k herectví, která se jí nakonec stala osudovou. Dnes spolupracuje s Americkým institutem pro koktavost (AIS), jejímž prostřednictvím pomáhá vysvětlovat příčiny této poruchy řeči. 

"Není to psychologické, není to z nervozity nebo nejistoty. Neznamená to, že neumíte číst nebo nevíte, co máte říct. Je to neurologické, genetické a biologické, není to vaše chyba," vysvětlila v rozhovoru. 

Součástí její role je tak i prevence šikany lidí, kteří se s koktavostí potýkají. "Dělat chyby nebo mít něco, kvůli čemu děláte chyby, je prospěšné. Díky nim se učíte a zlepšujete se. A když si něčím takovým projdete, stanete se laskavějšími. Stanete se vlídnějšími sami k sobě i k ostatním lidem," dodala herečka. 

Koktavostí trpěl také například otec britské královny Alžběty II. Jiří VI. a problémy s mluvou měl také údajně britský premiér Winston Churchill. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Při střelbě na škole nedaleko Detroitu zemřeli tři student, útočník je ve vazbě

Při střeleckém útoku na střední škole v americkém státě Michigan dnes přišli o život tři studenti a dalších šest lidí utrpělo zranění. Oznámila to místní policie, která jako pachatele označila 15letého studenta. Mladík je ve vazbě, řekl podle agentury AP zástupce šerifa okresu Oakland Mike McCabe.

Dějištěm násilí byla škola Oxford High School v obci Oxford Township, což je komunita s asi 22.000 obyvateli severně od města Detroit. Policie údajného střelce zatkla přímo ve škole a zabavila pistoli.

před 53 minutami

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy