Alžběta, nebo Henry? Británie řeší jméno druhého dítěte Kate

jaz
9. 9. 2014 7:00
V pondělí oznámila kancelář Clarence House, že vévodkyně a vévoda z Cambridge očekávají druhého potomka. Další následník trůnu ovlivní řadu věcí.
Foto: Reuters

Londýn – Britské království prožívá po roce další velkou událost. "Jejich královské Výsosti vévoda a vévodkyně z Cambridge s potěšením oznamují, že vévodkyně očekává druhé dítě," oznámila kancelář v oficiálním prohlášení, které strhlo vlnu nadšení.

Catherine stejně jako u prvního syna George, který se narodil před rokem v červenci, nedokázala držet svůj stav příliš dlouho v tajnosti. Zatím ale nejsou známy detaily těhotenství, přesto se o nich živě spekuluje v nejen v médiích, ale i na sociálních sitích.

Vážné zdravotní komplikace

Když koncem roku 2012 čekala vévodkyně prvního syna, musel Buckinghamský palác s pravdou ven už v počátcích těhotenství, protože Kate byla hospitalizovaná s akutní nevolností. Při druhém dítěti tomu není jinak.

Hyperemesis gravidarum, jak se onemocnění jmenuje, způsobuje silné nevolnosti, které mohou vyvolat zvracení, a to až 30 krát za den. Tím také dochází k dehydrataci organismu, nastávající matka nejí ani nepije, hubne a v krvi i moči se hromadí škodlivé toxiny.

Naštěstí v případě druhého těhotenství nemusí Kate ležet v londýnské nemocnici, je pouze v domácím léčení v Kensingtonském paláci.

Kate se stahuje z veřejného života

Zdravotní komplikace ale omezí pracovní program vévodkyně, v rámci něhož měla naplánovánou řadu oficiálních akcí.

Kate se ani včera neobjevila po boku svého manžela na slavnostním otevření nového výzkumného centra Oxfordské univerzity. V nejbližší době tak nebude doprovázet svého manžela na žádné oficiální události.

Koncem září měla také podniknout svou první samostatnou zahraniční cestu na Maltu a zastoupit tak královnu Alžbětu. Podle prohlášení paláce ale bude každá další oficiální akce posuzována zvlášť podle zdravotního stavu vévodkyně.

Gratulace z nejvyšších míst

Přestože se v případě nového potomka nejedná o tak zásadní událost, jak tomu bylo v případě George, který je po otci dalším přímým následníkem trůnu, vyvolalo očekávání dalšího syna, nebo dcery radostné reakce.

První těhotenství vyvolalo v Británii šílenství příznivců monarchie.
První těhotenství vyvolalo v Británii šílenství příznivců monarchie. | Foto: Reuters

"Gratuluji vévodkyni a vévodovi z Cambridge. Jsem rád za radostnou zprávu, že čeká další dítě," uvedl na svém Twitteru britský premiér David Cameron. Vévodkyni a vévodovi přáli i další významní lidé, jako například arcibiskup z Canterbury či kanadský premiér Stephen Harper. Podle oficiálního prohlášení mají z těhotenství radost i obě strany rodiny a zvláště pak babička Williama, britská královna Alžběta II.

Nový následník trůnu

Další potomek Williama a Kate zamíchá také pořadím potencionálních následníků trůnu. Prvním přímým nástupcem po královně má být její syn princ Charles, po něm jeho syn princ William a následně princ George. Čtvrtý nástupce byl až donedávna bratr Williama princ Harry, který je ale ještě nenarozeným dítětem odsunut na pátou pozici.

Toto pořadí je ale spíše symbolické, protože se nepředpokládá, že by nastala taková situace, kdy by druhorozený musel nahradit prvorozeného následníka trůnu. Přesto již k takové situaci v britských dějinách došlo. Naposledy v roce 1936, kdy prvorozený Edward VIII. abdikoval ve prospěch svého bratra George VI., a to kvůli lásce k rozvedené Američance Wallis Simpsonové, se kterou se coby britský monarcha nemohl oženit.

Sázkaři mají jasno, bude to Alžběta nebo Henry

Jak je v Anglii zvykem, jméno miminka není známo mnohdy ani po odchodu z porodnice a mluví se o něm pouze jako o Baby. Jméno prvorozeného George se svět dozvěděl také až dva dny po narození. Nejinak tomu bude i v případě nového prince či princezny.

Sázkové kanceláře navíc přijímají sázky na pohlaví i jméno dalšího následníka trůnu od okamžiku, kdy královská kancelář oznámila Catherinino druhé těhotenství.

Kate hospitalizovali v roce 2012 kvůli akutní nevolnosti. Před médii tak své těhotenství neutajila.
Kate hospitalizovali v roce 2012 kvůli akutní nevolnosti. Před médii tak své těhotenství neutajila. | Foto: Reuters

Ve velkém se sází na kluka, holku, ale i na dvojčata nebo dokonce trojčata. Z dívčích jmen vede Alžběta nebo Victoria a z chlapeckých Henry, Alexander nebo James. Kromě data narození vypisují někteří bookmakeři sázky i na barvu vlasů ještě nenarozeného princátka.

Alžběta se postarala o titul

Jasný je už titul, kterým se bude dítě oslovovat. V roce 2012, kdy vévodkyně Catherine čekala své první dítě, vydala královna Alžběta patent, kterým zaručila Williamovým potomkům královské tituly.

Georgův sourozenec tak bude stejně jako on Jeho královská Výsost princezna nebo princ. Pokud by tak ale neučinila, neslo by dítě titul Lady nebo Lord.

Sjednotí nenarozené dítě Anglii?

V polovině září dojde ve Skotsku k dlouho očekávanému referendu, které má za cíl zjistit názor lidí na možné odtržení od Spojeného království Velké Británie.

Jak ale v návaznosti na radostnou zprávu o těhotenství vévodkyně Catherine uvedl pro Daily Mail místopředseda vlády Nick Clegg, rozšíření královské rodiny o dalšího potomka nebude mít žádný vliv na názor lidí a následné odtržení Skotska od Británie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy