Alžběta, nebo Henry? Británie řeší jméno druhého dítěte Kate

jaz
9. 9. 2014 7:00
V pondělí oznámila kancelář Clarence House, že vévodkyně a vévoda z Cambridge očekávají druhého potomka. Další následník trůnu ovlivní řadu věcí.
Foto: Reuters

Londýn – Britské království prožívá po roce další velkou událost. "Jejich královské Výsosti vévoda a vévodkyně z Cambridge s potěšením oznamují, že vévodkyně očekává druhé dítě," oznámila kancelář v oficiálním prohlášení, které strhlo vlnu nadšení.

Catherine stejně jako u prvního syna George, který se narodil před rokem v červenci, nedokázala držet svůj stav příliš dlouho v tajnosti. Zatím ale nejsou známy detaily těhotenství, přesto se o nich živě spekuluje v nejen v médiích, ale i na sociálních sitích.

Vážné zdravotní komplikace

Když koncem roku 2012 čekala vévodkyně prvního syna, musel Buckinghamský palác s pravdou ven už v počátcích těhotenství, protože Kate byla hospitalizovaná s akutní nevolností. Při druhém dítěti tomu není jinak.

Hyperemesis gravidarum, jak se onemocnění jmenuje, způsobuje silné nevolnosti, které mohou vyvolat zvracení, a to až 30 krát za den. Tím také dochází k dehydrataci organismu, nastávající matka nejí ani nepije, hubne a v krvi i moči se hromadí škodlivé toxiny.

Naštěstí v případě druhého těhotenství nemusí Kate ležet v londýnské nemocnici, je pouze v domácím léčení v Kensingtonském paláci.

Kate se stahuje z veřejného života

Zdravotní komplikace ale omezí pracovní program vévodkyně, v rámci něhož měla naplánovánou řadu oficiálních akcí.

Kate se ani včera neobjevila po boku svého manžela na slavnostním otevření nového výzkumného centra Oxfordské univerzity. V nejbližší době tak nebude doprovázet svého manžela na žádné oficiální události.

Koncem září měla také podniknout svou první samostatnou zahraniční cestu na Maltu a zastoupit tak královnu Alžbětu. Podle prohlášení paláce ale bude každá další oficiální akce posuzována zvlášť podle zdravotního stavu vévodkyně.

Gratulace z nejvyšších míst

Přestože se v případě nového potomka nejedná o tak zásadní událost, jak tomu bylo v případě George, který je po otci dalším přímým následníkem trůnu, vyvolalo očekávání dalšího syna, nebo dcery radostné reakce.

První těhotenství vyvolalo v Británii šílenství příznivců monarchie.
První těhotenství vyvolalo v Británii šílenství příznivců monarchie. | Foto: Reuters

"Gratuluji vévodkyni a vévodovi z Cambridge. Jsem rád za radostnou zprávu, že čeká další dítě," uvedl na svém Twitteru britský premiér David Cameron. Vévodkyni a vévodovi přáli i další významní lidé, jako například arcibiskup z Canterbury či kanadský premiér Stephen Harper. Podle oficiálního prohlášení mají z těhotenství radost i obě strany rodiny a zvláště pak babička Williama, britská královna Alžběta II.

Nový následník trůnu

Další potomek Williama a Kate zamíchá také pořadím potencionálních následníků trůnu. Prvním přímým nástupcem po královně má být její syn princ Charles, po něm jeho syn princ William a následně princ George. Čtvrtý nástupce byl až donedávna bratr Williama princ Harry, který je ale ještě nenarozeným dítětem odsunut na pátou pozici.

Toto pořadí je ale spíše symbolické, protože se nepředpokládá, že by nastala taková situace, kdy by druhorozený musel nahradit prvorozeného následníka trůnu. Přesto již k takové situaci v britských dějinách došlo. Naposledy v roce 1936, kdy prvorozený Edward VIII. abdikoval ve prospěch svého bratra George VI., a to kvůli lásce k rozvedené Američance Wallis Simpsonové, se kterou se coby britský monarcha nemohl oženit.

Sázkaři mají jasno, bude to Alžběta nebo Henry

Jak je v Anglii zvykem, jméno miminka není známo mnohdy ani po odchodu z porodnice a mluví se o něm pouze jako o Baby. Jméno prvorozeného George se svět dozvěděl také až dva dny po narození. Nejinak tomu bude i v případě nového prince či princezny.

Sázkové kanceláře navíc přijímají sázky na pohlaví i jméno dalšího následníka trůnu od okamžiku, kdy královská kancelář oznámila Catherinino druhé těhotenství.

Kate hospitalizovali v roce 2012 kvůli akutní nevolnosti. Před médii tak své těhotenství neutajila.
Kate hospitalizovali v roce 2012 kvůli akutní nevolnosti. Před médii tak své těhotenství neutajila. | Foto: Reuters

Ve velkém se sází na kluka, holku, ale i na dvojčata nebo dokonce trojčata. Z dívčích jmen vede Alžběta nebo Victoria a z chlapeckých Henry, Alexander nebo James. Kromě data narození vypisují někteří bookmakeři sázky i na barvu vlasů ještě nenarozeného princátka.

Alžběta se postarala o titul

Jasný je už titul, kterým se bude dítě oslovovat. V roce 2012, kdy vévodkyně Catherine čekala své první dítě, vydala královna Alžběta patent, kterým zaručila Williamovým potomkům královské tituly.

Georgův sourozenec tak bude stejně jako on Jeho královská Výsost princezna nebo princ. Pokud by tak ale neučinila, neslo by dítě titul Lady nebo Lord.

Sjednotí nenarozené dítě Anglii?

V polovině září dojde ve Skotsku k dlouho očekávanému referendu, které má za cíl zjistit názor lidí na možné odtržení od Spojeného království Velké Británie.

Jak ale v návaznosti na radostnou zprávu o těhotenství vévodkyně Catherine uvedl pro Daily Mail místopředseda vlády Nick Clegg, rozšíření královské rodiny o dalšího potomka nebude mít žádný vliv na názor lidí a následné odtržení Skotska od Británie.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Slovenská policie zadržela bývalého policejního prezidenta Lučanského

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zadržela bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Podle slovenského Denníku N se kauza týká akce s krycím názvem Jidáš, v rámci níž byli zatčeni i náměstek ředitele Slovenské informační služby (SIS) Boris Beňa nebo Petr Gašparovič, který byl donedávna šéfem kontrarozvědky SIS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy