Alžběta, nebo Henry? Británie řeší jméno druhého dítěte Kate

jaz
9. 9. 2014 7:00
V pondělí oznámila kancelář Clarence House, že vévodkyně a vévoda z Cambridge očekávají druhého potomka. Další následník trůnu ovlivní řadu věcí.
Foto: Reuters

Londýn – Britské království prožívá po roce další velkou událost. "Jejich královské Výsosti vévoda a vévodkyně z Cambridge s potěšením oznamují, že vévodkyně očekává druhé dítě," oznámila kancelář v oficiálním prohlášení, které strhlo vlnu nadšení.

Catherine stejně jako u prvního syna George, který se narodil před rokem v červenci, nedokázala držet svůj stav příliš dlouho v tajnosti. Zatím ale nejsou známy detaily těhotenství, přesto se o nich živě spekuluje v nejen v médiích, ale i na sociálních sitích.

Vážné zdravotní komplikace

Když koncem roku 2012 čekala vévodkyně prvního syna, musel Buckinghamský palác s pravdou ven už v počátcích těhotenství, protože Kate byla hospitalizovaná s akutní nevolností. Při druhém dítěti tomu není jinak.

Hyperemesis gravidarum, jak se onemocnění jmenuje, způsobuje silné nevolnosti, které mohou vyvolat zvracení, a to až 30 krát za den. Tím také dochází k dehydrataci organismu, nastávající matka nejí ani nepije, hubne a v krvi i moči se hromadí škodlivé toxiny.

Naštěstí v případě druhého těhotenství nemusí Kate ležet v londýnské nemocnici, je pouze v domácím léčení v Kensingtonském paláci.

Kate se stahuje z veřejného života

Zdravotní komplikace ale omezí pracovní program vévodkyně, v rámci něhož měla naplánovánou řadu oficiálních akcí.

Kate se ani včera neobjevila po boku svého manžela na slavnostním otevření nového výzkumného centra Oxfordské univerzity. V nejbližší době tak nebude doprovázet svého manžela na žádné oficiální události.

Koncem září měla také podniknout svou první samostatnou zahraniční cestu na Maltu a zastoupit tak královnu Alžbětu. Podle prohlášení paláce ale bude každá další oficiální akce posuzována zvlášť podle zdravotního stavu vévodkyně.

Gratulace z nejvyšších míst

Přestože se v případě nového potomka nejedná o tak zásadní událost, jak tomu bylo v případě George, který je po otci dalším přímým následníkem trůnu, vyvolalo očekávání dalšího syna, nebo dcery radostné reakce.

První těhotenství vyvolalo v Británii šílenství příznivců monarchie.
První těhotenství vyvolalo v Británii šílenství příznivců monarchie. | Foto: Reuters

"Gratuluji vévodkyni a vévodovi z Cambridge. Jsem rád za radostnou zprávu, že čeká další dítě," uvedl na svém Twitteru britský premiér David Cameron. Vévodkyni a vévodovi přáli i další významní lidé, jako například arcibiskup z Canterbury či kanadský premiér Stephen Harper. Podle oficiálního prohlášení mají z těhotenství radost i obě strany rodiny a zvláště pak babička Williama, britská královna Alžběta II.

Nový následník trůnu

Další potomek Williama a Kate zamíchá také pořadím potencionálních následníků trůnu. Prvním přímým nástupcem po královně má být její syn princ Charles, po něm jeho syn princ William a následně princ George. Čtvrtý nástupce byl až donedávna bratr Williama princ Harry, který je ale ještě nenarozeným dítětem odsunut na pátou pozici.

Toto pořadí je ale spíše symbolické, protože se nepředpokládá, že by nastala taková situace, kdy by druhorozený musel nahradit prvorozeného následníka trůnu. Přesto již k takové situaci v britských dějinách došlo. Naposledy v roce 1936, kdy prvorozený Edward VIII. abdikoval ve prospěch svého bratra George VI., a to kvůli lásce k rozvedené Američance Wallis Simpsonové, se kterou se coby britský monarcha nemohl oženit.

Sázkaři mají jasno, bude to Alžběta nebo Henry

Jak je v Anglii zvykem, jméno miminka není známo mnohdy ani po odchodu z porodnice a mluví se o něm pouze jako o Baby. Jméno prvorozeného George se svět dozvěděl také až dva dny po narození. Nejinak tomu bude i v případě nového prince či princezny.

Sázkové kanceláře navíc přijímají sázky na pohlaví i jméno dalšího následníka trůnu od okamžiku, kdy královská kancelář oznámila Catherinino druhé těhotenství.

Kate hospitalizovali v roce 2012 kvůli akutní nevolnosti. Před médii tak své těhotenství neutajila.
Kate hospitalizovali v roce 2012 kvůli akutní nevolnosti. Před médii tak své těhotenství neutajila. | Foto: Reuters

Ve velkém se sází na kluka, holku, ale i na dvojčata nebo dokonce trojčata. Z dívčích jmen vede Alžběta nebo Victoria a z chlapeckých Henry, Alexander nebo James. Kromě data narození vypisují někteří bookmakeři sázky i na barvu vlasů ještě nenarozeného princátka.

Alžběta se postarala o titul

Jasný je už titul, kterým se bude dítě oslovovat. V roce 2012, kdy vévodkyně Catherine čekala své první dítě, vydala královna Alžběta patent, kterým zaručila Williamovým potomkům královské tituly.

Georgův sourozenec tak bude stejně jako on Jeho královská Výsost princezna nebo princ. Pokud by tak ale neučinila, neslo by dítě titul Lady nebo Lord.

Sjednotí nenarozené dítě Anglii?

V polovině září dojde ve Skotsku k dlouho očekávanému referendu, které má za cíl zjistit názor lidí na možné odtržení od Spojeného království Velké Británie.

Jak ale v návaznosti na radostnou zprávu o těhotenství vévodkyně Catherine uvedl pro Daily Mail místopředseda vlády Nick Clegg, rozšíření královské rodiny o dalšího potomka nebude mít žádný vliv na názor lidí a následné odtržení Skotska od Británie.

 

Právě se děje

před 56 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy