Kanye West ukázal módní kolekci Blexit. Má přimět černochy, aby opustili demokraty

Magazín Magazín
30. 10. 2018 18:36
Raper Kanye West chce přimět Afroameričany, aby přehodnotili svou podporu Demokratické strany a přiklonili se místo ní k republikánům současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Hudebník, který je Trumpovým stoupencem, představil trička a čepice s logem kampaně blexit. Hnutí, jehož název připomíná britský odchod z Evropské unie, černochy ponouká, aby podobným způsobem opustili demokratickou politiku.
Foto: Reuters

Americký raper Kanye West navrhl oděvní kolekci podporující takzvaný blexit - kampaň, která ponouká Afroameričany, aby přestali podporovat Demokratickou stranu. Hnutí vedené konzervativní aktivistkou a politickou komentátorkou Candace Owensovou vzniklo o posledním říjnovém víkendu a rapová hvězda pro něj vytvořila logo složené z lidských postav, které dávají dohromady slovo blexit. To se nyní objeví na tričkách a čepicích.

Podle britské BBC Westa inspirovala jeho nedávná cesta do Ugandy, kterou podnikl společně s Owensovou a se svou manželkou Kim Kardashianovou.

Republikánského prezidenta Donalda Trumpa ovšem hudebník podporuje už od voleb v roce 2016 a v minulých týdnech ho navštívil i v Bílém domě.

"Nápad přišel hned, jak jsme přistáli v Ugandě a obklopila nás celá ta domorodá atmosféra. Pocity spojené s návratem do naší africké domoviny, s rodinou a s pospolitostí Kanyeho motivovaly k vymyšlení designu," řekla Owensová americkému pravicovému deníku Breitbart.

Kromě motivu se slovem blexit raper přišel i s verzí s nápisem "We free" (Jsme svobodní). V módním průmyslu má West už zavedené jméno a spolupracoval například se značkou Adidas. Kompletní kolekci Blexit poprvé představil na summitu Young Black Leadership ve Washingtonu, D.C. Podle Owensové může oblečení zaujmout "všechny lidi, kteří se dokážou objektivně podívat na to, kam Ameriku zavedla desítky let dlouhá věrnost demokratické politice".

 

Právě se děje

před 45 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy