Kanye West ukázal módní kolekci Blexit. Má přimět černochy, aby opustili demokraty

Magazín Magazín
30. 10. 2018 18:36
Raper Kanye West chce přimět Afroameričany, aby přehodnotili svou podporu Demokratické strany a přiklonili se místo ní k republikánům současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Hudebník, který je Trumpovým stoupencem, představil trička a čepice s logem kampaně blexit. Hnutí, jehož název připomíná britský odchod z Evropské unie, černochy ponouká, aby podobným způsobem opustili demokratickou politiku.
Foto: Reuters

Americký raper Kanye West navrhl oděvní kolekci podporující takzvaný blexit - kampaň, která ponouká Afroameričany, aby přestali podporovat Demokratickou stranu. Hnutí vedené konzervativní aktivistkou a politickou komentátorkou Candace Owensovou vzniklo o posledním říjnovém víkendu a rapová hvězda pro něj vytvořila logo složené z lidských postav, které dávají dohromady slovo blexit. To se nyní objeví na tričkách a čepicích.

Podle britské BBC Westa inspirovala jeho nedávná cesta do Ugandy, kterou podnikl společně s Owensovou a se svou manželkou Kim Kardashianovou.

Republikánského prezidenta Donalda Trumpa ovšem hudebník podporuje už od voleb v roce 2016 a v minulých týdnech ho navštívil i v Bílém domě.

"Nápad přišel hned, jak jsme přistáli v Ugandě a obklopila nás celá ta domorodá atmosféra. Pocity spojené s návratem do naší africké domoviny, s rodinou a s pospolitostí Kanyeho motivovaly k vymyšlení designu," řekla Owensová americkému pravicovému deníku Breitbart.

Kromě motivu se slovem blexit raper přišel i s verzí s nápisem "We free" (Jsme svobodní). V módním průmyslu má West už zavedené jméno a spolupracoval například se značkou Adidas. Kompletní kolekci Blexit poprvé představil na summitu Young Black Leadership ve Washingtonu, D.C. Podle Owensové může oblečení zaujmout "všechny lidi, kteří se dokážou objektivně podívat na to, kam Ameriku zavedla desítky let dlouhá věrnost demokratické politice".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy