Janeček o Gottovi: Odchod od něj šel poměrně snadno a lehce

komerční článek
14. 10. 2014 16:40
Skladatel František Janeček o muzikálu Fantom opery, „rozchodu“ s Karlem Gottem i oslavě kulatých narozenin.
František Janeček a Těžkej Pokondr
František Janeček a Těžkej Pokondr | Foto: Frekvence 1

Rozhovor - Moderátorské duo Těžkej Pokondr vyzpovídalo u příležitosti uvedení muzikálu Fantom opery hudebního producenta Františka Janečka, který shodou okolností oslavil sedmdesáté narozeniny.

Musíme začít oslavně. Máme to rádi. My vám dodatečně musíme popřát všechno nejlepší k vašim sedmdesátinám. Měl jste vůbec čas je pořádně oslavit?

Upřímně, neměl. Protože nějak náhodně se setkaly ty termíny, tedy premiéry a datum mého narození. Potkaly se během dvou dnů. Musím k tomu ale říct malou historku. Já jsem se narodil těsně před půlnocí třináctého (září). Jak mi vyprávěla maminka, tak paní matrikářka uznala, že vlastně už to nestojí za to a dala to na čtrnáctého. Takže datum mého oficiálního narození je čtrnáctého. A musím vám říct, že jsem v té branži zhruba 48 let. A protože je ta práce velmi dynamická a rychlá, tak než jsem se stačil otočit, tak je mi sedum… desát (smích).

Pracovně musíme začít u muzikálu Fantom opery, který jste nedávno uvedl v GoJa Music Hall. Kdy vás poprvé napadlo, že byste Fantoma přivezl?

Tak to už je víc jak 10 let. Celá řada jednání proběhla v Londýně. Dokonce mi nejdříve nabízeli Kočky a v té době točili film. Vždycky to bylo nějaké složité. Toho Fantoma já jsem viděl po světě mnohokrát a samozřejmě každé to představení není úplná kuchařka. Vnímání divadla po celém světě je malinko odlišné. Jinak hrají divadlo Angličani, jinak ho hrají Rusové. Ten sen jsem nosil v sobě velmi dlouho a to vyjednávání bylo složité. Mohu říct také jednu věc, že samozřejmě kromě toho, že jsem měl výhodu proti jiným producentům, že jsem v minulosti uvedl Les Misérables a Miss Saigon, to znamená další dvě klasiky. 

Podle jakého kritéria jste vybíral hlavní role?

Držel jsem se jedné zásady. Ať známí nebo neznámí, jediný ukazatel je výkon. A domnívám se, že obsazení je povedené. Koneckonců, i Angličané to potvrdili. Měl jsem radost z toho, že jsem objevil zpěváky a zpěvačky, namátkou třeba Míšu Gemrotovou nebo Moniku Sommerovou, které to zpívají úžasně. Sklízejí každé představení standing ovation. Také třeba Radima Schwaba, který dělá Fantoma senzačně. Nebo u Raoula bych rád jmenoval Bohuše Matuše, se kterým jsem neměl vždycky nejpozitivnější zkušenosti, protože to je kluk, který občas “vyváděl“, a se mnou vyvádět nejde. Tak jsem mu řekl: „Máš tady jedinečnou příležitost“, a musím říct, že tolik disciplíny, která se v něm projevila - no úžasné. Tak on se trápil tím, že je plešatý, tak jsme mu koupili pěknou paruku a vypadá výborně (smích). 

Jak probíhal odchod z postu manažera a nejbližšího spolupracovníka Karla Gotta?

Poměrně snadno a lehce. Tak, že jsme si řekli, že se máme rádi a že on půjde vpravo a já půjdu vlevo. Nehledejte tam žádné bitvy ani podtexty, protože tam prostě nejsou. Já ho mám rád dodnes a budu ho mít rád na věky věků.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy