VIDEO Radek Jaroš je na mincích. Pochvalovali si, že mám na to "dobrej ksicht", říká horolezec

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
2. 10. 2015 22:45
V prostorách České národní banky představil horolezec Radek Jaroš zlatou a stříbrnou pamětní medaili, kterou den před tím za jeho přítomnosti vyrazila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. "Dlouho jsme hledali motiv toho mýho ksichtu na přední stranu mince. Tvůrce si ho ale pochvaloval, že je bez tuku a takový celý lavinózní, že se dobře ryje," vypráví s úsměvem horolezec. Rovněž pokřtil svou novou knihu "K2: Poslední klenot mé Koruny Himálaje". Křtila i jeho dcera Andrea, svou knížku pro děti výmluvně nazvanou "V lavině".
Horolezec Radek Jaroš vypráví, jak těžko se rodily mince s jeho podobiznou, ačkoliv má podle tvůrců ideální tvář. Není totiž na ní žádný tuk. | Video: Zuzana Hronová

Praha - Po zisku Ceny Jiřího Gutha-Jarkovského, kterou mu letos udělil Český olympijský výbor, získal horolezec Radek Jaroš další ocenění. Česká mincovna z Jablonce nad Nisou mu vyrazila zlaté a stříbrné pamětní medaile.

Samotné ražby byl Radek Jaroš osobně v Jablonci přítomen. "Zmáčknul jsem na stroji dva čudlíky," bagatelizoval formulaci, že si medaile vlastnoručně vyrazil.

Za tvorbou pamětní medaile je dlouhá práce a mnoho hodin času. "S prvními skicami jsme byli nespokojení a kritizovali je, takže jsme dělali nové fotky a podle nich nové obrázky, na nichž jsme se shodli," popsal peripetie Jaroš.

Horolezec Radek Jaroš na zlaté a stříbrné minci. (Respektive se jedná o tzv. "pamětní medaile", ale všichni tomu stejně říkají mince...)
Horolezec Radek Jaroš na zlaté a stříbrné minci. (Respektive se jedná o tzv. "pamětní medaile", ale všichni tomu stejně říkají mince...) | Foto: Česká mincovna

Podobizna ovšem vypadá jinak jako skica na papíře, jinak v sádrovém odlitku a jinak na kovové minci.

"Dlouho jsme hledali motiv toho mýho ksichtu na přední stranu mince. Tvůrce si ho ale pochvaloval, že je bez tuku a takový celý lavinózní, že se dobře ryje," vypráví s úsměvem horolezec.

Část výtěžku z prodeje mincí, kterým se nicméně oficiálně říká "pamětní medaile", pošle Mincovna horolezci na nový projekt Koruny světa, v němž chce Radek Jaroš zdolat nejvyšší hory všech kontinentů.

"Radost z mince mám obrovskou. Je to naplněný snu, který jsem ani nesnil. To, že se ocitám na stejné platformě jako králové, prezidenti či olympijští vítězové, je pro mě obrovská pocta," prozradil dobrodruh.

Cena stříbrné medaile je 790 korun, zlaté čtvrtuncové 12 950 korun.

"Prvních 50 stříbrných a 14 zlatých číslovaných medailí vyjde jako luxusní sběratelská edice spolu s mou knihou, 14 jako symbol počtu osmitisícových vrcholů a 50 jako jubileum, ke kterému jsem si nadělil poslední výstup na K2," doplnil Jaroš.

Dříve psal knihy s dcerou, nyní napsali každý svou

Kromě představení mincí se v prostorách České národní banky v Praze konaly ještě dva slavnostní akty.  Radek Jaroš tu pokřtil svou knihu "K2: Poslední klenot mé Koruny Himálaje". Popisuje jeho úspěšnou cestu na druhý nejvyšší vrchol světa, jíž zkompletoval výstupy na všech 14 osmitisícovek bez použití kyslíku. Dokázal to loni v červenci jako první Čech a patnáctý člověk na světě.

Horolezec Radek Jaroš a jeho dcera Andrea Jarošová se představili i jako autoři knih. Zatímco tatínek křtil knihu o K2, dcera křtila humornou pohádku pro děti s výmluvným názvem "V lavině". | Video: Zuzana Hronová

"Vznik této knihy bylo asi to nejtěžší na celém dovršení Koruny Himaláje. Její napsání mně trvalo podstatně déle, než úspěšná expedice na K2," usmívá se Radek Jaroš.

Novou knihu psal tentokrát sám, bez své dcery Andrey. Ta v té době pracovala na knížce pro děti s názvem "V lavině". Křest vtipné knížky pro všechny děti a "odvážné rodiče, kteří jim to dovolí přečíst", spojila se křtem tatínkovy knihy.

"Inspirovala jsem se příběhem svého táty, který stejně jako hlavní hrdina také neutíkal před lavinou, když se na něj hrnula. Akorát jsem z toho musela vyjmout sprostá slova, které taťka v tom okamžiku ze sebe chrlil," směje se Andrea Jarošová. Inspirací jí byly i vlastní zážitky z dětství, zejména její "pyromanské období", kdy milovala oheň a podpalování věcí. "Ale nebojte, je to výchovné a dobře to dopadne," uzavírá autorka.

Radek Jaroš líčí nejnebezpečnější místo nejzrádnější hory světa: Bottleneck na K2. | Video: Zuzana Hronová
 

Právě se děje

Další zprávy