HIV je pořád stigma. Zdecimovaný Charlie Sheen má teď jedinečnou šanci to změnit

Marek Pros Marek Pros
18. 11. 2015 7:00
Charlie Sheen v úterý v televizním pořadu Today přiznal, že je HIV pozitivní. Diagnózu před světem skrýval čtyři roky. Za tu dobu údajně zaplatil přes deset milionů dolarů, aby se o jeho tajemství nedozvěděla veřejnost. Vyděrači pocházeli z okruhu jeho dřívějších blízkých, bulvární média na případu dělala rok a půl. "Myslím si, že jsem se z tohoto vězení dnes osvobodil," dodal herec. Sheena teď čekají soudní žaloby, lékaři varují před mediálním lynčem.
Charlie Sheen
Charlie Sheen | Foto: ČTK

Los AngelesCharlie Sheen čtyři roky tajil, že je HIV pozitivní. Lidem, které pustil do svého domu a kteří se o jeho zdravotním stavu dozvěděli, musel zaplatit za mlčenlivost miliony dolarů. Vydírali ho. Dostal se do depresí, propadl alkoholu a drogám.

Bulvární média na případu dělala rok a půl, list National Enquirer přinesl odhalení den před hercovým veřejným doznáním.

Sheen v úterý nakonec vše v přímém televizním přenosu přiznal.

Citlivě vedený rozhovor moderátora Matta Lauera místy připomínal soukromou nahrávku z terapeutického sezení, během kterého se viditelně nervózní herec zakoktával, těkal očima a cítil se nejistě.

Pomiňme ponižující fakt, že Charlie Sheen musel před celým světem v živém přenosu vysvětlovat, zda při sexu s prostitutkami použil kondom, tvrdí aktivisté a lékaři. Z celé kauzy podle nich vyplývá jedno znepokojující zjištění – i v roce 2015 je HIV vnímáno jako stigma.

Charlie Sheen se v televizi přiznal, že je HIV pozitivní. | Video: YouTube

HIV není strašák

Když v roce 1991 veřejně vystoupil basketbalista Magic Johnson a přiznal se k nemoci, dalo to naději milionům HIV pozitivních lidí, připomíná online deník The Huffington Post. Rozdíl je v tom, že slavný sportovec tak učinil dobrovolně a bez nátlaku. Sheen byl k odhalení zdravotního stavu donucen. Vydíráním okolí i médií.

"Je pozoruhodné, že Charlie Sheen musí vystoupit v televizi, aby učinil takovéto odhalení. To fakt mluví za vše. Kdyby trpěl vážnými srdečními problémy, určitě bychom tuhle debatu nevedli," říká Catherine Hanssensová, zakladatelka organizace bojující za práva lidí s HIV, a poukazuje na ostatní pohlavně přenosné choroby, které veřejnost i média nechávají chladnými. A dává příklady – žloutenka typu C, která se přenáší injekčními jehlami nebo nechráněným sexem, zabije v USA ročně více lidí než HIV/AIDS, podobně jsou na tom i rizikové kmeny HPV způsobující rakovinu krku, děložního čípku, vagíny nebo penisu.

Z medicínského hlediska je v dnešní době HIV už dobře kontrolovatelné, píše Tim Murphy z magazínu New York. Sám žije s HIV přes 15 let a připomíná fakt, že díky vědcům i aktivistům už to není obávaný zabiják. "Léky umožňují lidem s HIV žít normální životy a zabraňují, aby se nakazili i ostatní (například při pravidelném užívání léku Truvada)," tvrdí Murphy a pozastavuje se nad reakcemi na Sheenovo přiznání. "Bylo by skvělé, kdybychom se chovali jako v roce 2015, a ne v roce 1995."

Charlie Sheen má teď podle něj jedinečnou příležitost. "HIV bych nepřál nikomu, ale Charlie bude pravděpodobně v pořádku (neřešme teď jeho závislost a deprese). Má skvělou možnost říct to celé Americe. Pravidelně užívá léky a není infekční. Lidi, je rok 2015. Přestaňme dělat z HIV strašáka. Dá se léčit i mu předcházet," dodává Murphy.

Sheenův lékař Robert Huizenga doplnil, že denní dávky léků působení viru potlačily a jeho pacient je nyní "zcela zdráv". "Charlie netrpí nemocí AIDS, ta se rozvine, když virus potlačuje imunitní systém," dodal lékař. Herec uvedl, že již přestal brát drogy, pije ale dál alkohol.

Žaloby a vězení?

Charlie Sheen a jeho právníci teď musí čelit dalšímu problému – žalobám. Herec v televizním rozhovoru rezolutně odmítl, že by před pohlavním stykem neinformoval partnerky o svém zdravotním stavu. Bulvární média však přinášejí rozhovory s prostitutkami i pornoherečkami, se kterými měl Sheen v uplynulých čtyřech letech sexuální poměr. Ty popírají tvrzení, že by jim herec o své nemoci řekl.

V Kalifornii, kde Charlie Sheen žije, je úmyslné nakažení sexuálně přenosnou chorobou právně postihnutelné, soud by ale musel Sheenovi prokázat jasný záměr. Profesor práv Scott Burris, který se specializuje na zdravotnictví, si není vědom žádného podobného případu z minulosti a nepředpokládá, že by to soudce Sheenovi prokázal, píše magazín People. "Tím, že zavřeme lidi s HIV do vězení, nemoc nevymýtíme," řekl Burris.

Názory právníků se ale různí. Někteří poukazují na prokazatelnou citovou újmu, kterou Sheen svým nezodpovědným chováním způsobil bývalým sexuálním partnerkám. Padesátiletý herec se tak podle všeho nevyhne žalobám, které pravděpodobně skončí mimosoudním vyrovnáním.

Sheen dodal, že na případné žaloby je připraven.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 57 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy