Hackeři jdou po Affleckovi. Zatajoval otrokářského předka

ČTK ČTK
20. 4. 2015 10:07
Informaci zveřejnil server WikiLeaks, autoři chystaného dokumentu nakonec o Affleckově otrokářském předkovi pomlčeli.
Foto: Reuters

New York - Americký herec Ben Affleck, známý svými liberálními postoji, tlačil na autory dokumentárního pořadu televize PBS, aby zamlčeli, že jeden z jeho předků měl otroky.

Ukázala to podle agentury AP e-mailová pošta, kterou získali hackeři z počítačového systému produkční firmy Sony Pictures a kterou v minulých dnech zveřejnil server WikiLeaks.

"Mám dilema. Poprvé jeden z našich hostů soukromě požádal, abychom neuváděli nějakou skutečnost, a to že jeden jeho předek měl otroky. Nikdo se nikdy nepokusil cenzurovat naše poznatky. Jde o megahvězdu, co máme dělat?" napsal ředitel firmy Sony Pictures Michael Lynton svému příteli, profesoru z Harvardské univerzity Henrymu Gatesovi.

Profesor doporučil, aby autoři pořadu Finding Your Roots (Hledání vašich kořenů) zmínku o otrokářském předkovi vypustili. Lynton v reakci na přítelovo doporučení vyjádřil obavu, že to může zpochybnit integritu jeho společnosti. V díle věnovaném Benu Affleckovi se podle AP ale informace o rozporuplném předkovi nakonec neobjevila.

Americká televizní stanice PBS reagovala na zveřejnění informace tvrzením, že se autoři rozhodli vypustit zmínku o otrocích nezávisle na nějakém vnějším tlaku, jen s cílem mít v pořadu co nejvíc nejzajímavějších příběhů. Poukázala na to, že Affleck je například spoluzakladatelem nevládní organizace Eastern Congo Initiative na pomoc Afričanům.

Informace získané hackerským útokem na Sony již vyvolaly rozpaky i kolem dalších osobností. Například podle získané elektronické pošty jeden režisér popisuje filmovou hvězdu Angelinu Jolie jako "rozmazlenou holku s minimálním talentem". Objevily se v ní také rasistické komentáře vůči americkému prezidentovi Baracku Obamovi.

 

Právě se děje

Další zprávy