Helena Vondráčková: Bulvár ze mě už má respekt

Daniel Maršalík
4. 9. 2014 7:00
Rozhovor s českou zpěvačkou o její padesátileté kariéře, pohádce Šíleně smutná princezna, soudních sporech s bulvárem i napjatých vztazích s Martou Kubišovou.
Helena Vondráčková
Helena Vondráčková | Foto: Ludvík Hradilek

Rozhovor – V září 1964 vyšla deska s písní Červená řeka, což byl vůbec první singl Heleny Vondráčkové. Padesát let poté Supraphon vydává kompilaci hitů mapující půl století trvající kariéru zlaté slavice.

O minulosti, ale i plánech do budoucna jsme si v budově jejího vydavatele povídali 21. srpna. Nešlo tedy začít rozhovor jinak než vzpomínkou na rok 1968.

Helena Vondráčková
Helena Vondráčková | Foto: Ludvík Hradilek

Aktuálně.cz: Vzpomenete si, co jste dělala 21. srpna 1968?

Helena Vondráčková: Naprosto přesně. Byla jsem na dovolené se Zdeňkem Rytířem, Lubomírem Lipským a jeho ženou v Rumunsku. Seděla jsem v hale hotelu na snídani. Najednou nastal "šrumec", jako by hotel měl vyhořet. Češi okamžitě přilepili uši k rádiu a poslouchali jsme, co se v noci stalo. Vlastně od té doby jsme to sledovali pořád. Nastalo rozhodování a strach, co budeme dělat, jak se mají rodiče a přátelé. Byla to pro nás beznaděj. Ani jsme nemohli jet domů, protože hranice byly zavřené.

A.cz: Kdy jste se tehdy vrátila do Československa?

Vraceli jsme se velmi komplikovaně. Chtěla jsem jet domů co nejdříve. Známá z Curychu mi poslala letenky, abychom mohli odletět do Vídně. Tam jsme se potkali s Karlem Svobodou a jeho ženou Šiškou, Láďou Štaidlem a dalšími Čechy. Chvíli jsme tam bydleli společně a přemýšleli, co dál. Někteří chtěli zůstat, já jsem chtěla jet domů. Můj tehdejší partner byl na vážkách. Asi po čtrnácti dnech pro nás přijel skladatel Bohuslav Ondráček, aby nás odvezl domů. Živě si vybavuji, jak sedíme v kavárně a najednou se zjevil a mně se okamžitě vyřinuly z očí slzy. Byl pro mě takovou vidinou domova.

A.cz: Ani na okamžik jste neuvažovala o tom, že byste zůstala v zahraničí?

Ne. My jsme měli v rodině velmi krásné vztahy. Mezi mnou, rodiči, sestrou a bráchou byly velmi silné vazby. Vůbec jsem si nedokázala představit, že bych o ně přišla.

Helena Vondráčková - Červená řeka (1964)
Helena Vondráčková - Červená řeka (1964) | Video:

A.cz: Teď v září je to přesně padesát let od nahrání vaší vůbec první písničky, kterou byla Červená řeka. Dokážete si ještě vzpomenout, jak jste se tenkrát cítila a jak jste si představovala svou budoucí kariéru?

Já jsem si vůbec nic nepředstavovala. Taťka mě přihlásil do soutěže Hledáme nové zpěváky, která probíhala v Lucerně. Tu jsem vyhrála. Do té doby jsem měla úplně jiné, i když hudební cíle. Velmi intenzivně jsem hrála na klavír a chtěla jsem ho jít studovat na konzervatoř.

A.cz: Zůstaňme ještě v šedesátých letech. Co považujete ve své kariéře za nejdůležitější?

Napadají mě tři momenty. Zaprvé nástup do divadla. Ten full servis, který jsme měli, bych přála všem, kteří dnes začínají. Divadlo zajistilo nejlepší muzikanty, nejlepší choreografy, špičkové textaře a plejádu skladatelů. Všechno jsme měli jako na stříbrném tácu, jen jsme museli být i my pilní a museli jsme pracovat. Spoustě věcem jsem se tam naučila.

Druhý moment, který nemůžu opomenout, byl, když jsme s Vaškem Neckářem dostali nabídku natočit film. To se mi splnil dětský sen, kdy jsem si hrála na princezny. Šíleně smutná princezna je fenomén, který dodnes na sebe nabaluje nové a nové generace.

A zatřetí musím zmínit skupinu Golden Kids, kterou jsme založili po odchodu z Rokoka. Bylo to sice krátké období, ale velmi intenzivní a úspěšné. Měli jsme úspěchy i v zahraničí. V té době nebyla ještě ani Abba, kdoví jestli to od nás neokopírovali. (směje se)

Václav Neckář a Helena Vondráčková - Znám jednu starou zahradu
Václav Neckář a Helena Vondráčková - Znám jednu starou zahradu | Video: YouTube

A.cz: Když jste si četla scénář Šíleně smutné princezny, napadlo vás, že by to mohlo být tak úspěšné?

To vůbec. Bylo mi devatenáct a přiznám se, že prvně jsem byla i trošku zklamaná. Jmenovala jsem se Helena, což pro mě nebylo žádné princeznovské jméno. A taky že budu husopaska v šátku. (směje se) Vůbec jsem si neuvědomovala, že to je tak dobře vymyšlené, že jde o princeznu, na kterou si diváci mohou sáhnout. Co mě ale hned od začátku oslovilo, byla nadčasová hudba Honzy Hammera mladšího, kterému bylo v té době teprve osmnáct let.

A.cz: Přesuňme se teď na konec devadesátých let, kdy přišel váš comeback a začala jste se věnovat taneční muzice. To byl promyšlený tah?

Ono nešlo o žádný comeback. To bych musela přestat a znovu se vrátit, ale já zpívala stále. A mé spojení s taneční hudbou bylo přirozené. Byl to světový trend. Oslovila jsem několik autorů a oni mi posílali písně právě v tomto duchu. Mně se je pak podařilo nazpívat tak, že jsem získala fanoušky z další generace. Dobré rozhodnutí také bylo, že jsme desku Vodopád natáčeli v Belgii, kde jsme dokázali udělat světový sound.

Pamětní medaile

Helena Vondráčková - pamětní mince

Vondráčková je první dámou české pop music vyobrazenou na pamětní medaili. Část kolekce bude k dostání ve speciálním balení se dvěma CD, na kterých budou největší hity zpěvačky. Autorem předlohy medaile je designér Jaroslav Bejvl. Zpěvačka je tak další osobností, které se podobné pocty dostalo. Jsou mezi nimi Václav Havel, zpěvák Karel Gott, oštěpařka Barbora Špotáková nebo hokejista Jaromír Jágr.

A.cz: Říká se o vás, že jste velmi profesionální, například kontrolujete obchody s hudbou, zda tam jsou i vaše desky.

Snažím se. Řídím se heslem "důvěřuj, ale prověřuj".

A.cz: Taková jste byla vždy?

To jsem se naučila v průběhu svého putování showbyznysem. Ne vždy jsem se setkala s profesionály, tak jsem si řekla, to si musím hlídat.

A.cz: Přijde mi, že vás v průběhu těch padesáti let vaší kariéry pořád srovnávali s nějakými kolegyněmi, nejprve s Martou Kubišovou….

…to ne. Marta je naprosto jiný typ. Ona byla zpěvačka vamp, já byla spíš typ takové naivky, ze které jsem se naštěstí vymanila. Spíš mě pak srovnávali s Hankou Zagorovou kvůli podobnému výběru písniček.

A.cz: Byly jste s Hanou Zagorovou rivalky?

Já to tak nevnímala. Ona má jisté přednosti přede mnou, já zase jiné před ní. Toho jsme si byly, myslím, obě vědomy. 

A.cz: Žijete už poměrně dlouho ve šťastném manželství. Mají to známé a úspěšné ženy těžší při navazování vztahů?

Při samotném navazování vztahu ani ne. Popularita však může zkomplikovat soužití zejména při slabších povahách partnera. Ne každý muž slávu ženy zvládne. Chce to silné nervy. (směje se)

Helena Vondráčková
Helena Vondráčková | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Na mě působíte docela dominantně, avšak v manželství je silnější osobou váš muž, nepletu se?

On si to myslí. (směje se)

A.cz: Jaký muž musí být, aby vám imponoval?

Právě vždy mě zaujala silná osobnost. Nemám ráda "buchty" a "tvarohová těsta". Musí to být chlap v pravém slova smyslu po všech stránkách. Také musí mít vlastnosti důležité pro partnerství. Tím myslím, že musí být tolerantní. Partneři se musí podporovat v nesnázích, vážit si sebe navzájem. Jako žena samozřejmě občas čekám něhu, laskavé slovo, květinu a podobně.

A.cz: Myslíte, že na vašem fungujícím vztahu svou roli sehrál fakt, že jste se s manželem poznali až v pozdějším věku?

To vůbec nehrálo roli.

A.cz: Jste konfliktní člověk?

Nejsem, ale bohužel doba se změnila natolik, že někteří lidé to neustáli a myslí si, že si mohou dovolit cokoliv. Ona to ale není pravda. Máme sice demokracii, ale musí existovat mantinely slušného chování. Teď hovořím zejména o médiích. A nemám na mysli malichernosti, kterými se nechci ani zatěžovat. Nemám ráda rozepře, krizové situace a soudy už vůbec ne.

Když už vám to ale zasahuje do zaměstnání, bere vám to sponzory a křiví to váš mediální obraz, tak si to nemůžete nechat líbit. Takže jsme se začali lživým pomluvám bránit. Zpočátku to pro nás bylo docela tvrdé a nebezpečné, ale zvládli jsme to se ctí. Vidím, jak rapidně novináři změnili vůči nám chování. Už nejsou téměř žádné lži a už nejsou skoro žádné ataky, protože již k nám mají respekt.

Helena Vondráčková
Helena Vondráčková | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: Co se týče vašich soudních pří s bulvárem, vyhráváte ve všech případech?

Většinu ano. Mám také radost z toho, že jsme se stali pozitivním příkladem pro mnohé mé kolegy zpěváky a herce, kteří si už nenechají ubližovat. Bulvár byl, je a bude, ale nesmí si vymýšlet lži.

A.cz: Média hodně psala i o vašem sporu s Martou Kubišovou. Uběhlo pár let a vy spolu stále nemluvíte. Jednala byste dnes stejně?

V první řadě to nebyl a není můj spor, já v celé záležitosti vystupuji pouze jako svědek, ale v každém případě souhlasím s postupem agentury a nejednala bych jinak. Byla to Marty velká chyba. Myslím si, že to celé nebylo z její hlavy, že za provázky tahali Milan Hein a Jiří Pritz, kteří se kolem Marty pohybují. Nikdo jí neublížil, aby neměla důvod nesplnit, co slíbila. Sliby se mají plnit, ať už jsou ústní, nebo písemné. Pokud se jí to hned zezačátku nelíbilo, měla to říci hned.

Mrzelo mě to i kvůli fanouškům, které zklamala. Mělo to být poslední důstojné rozloučení Golden Kids. Také to byla pro ni a Vaška velká finanční škoda, ale připravila o výdělek i všechny ostatní zúčastněné na tomto turné. Je mi to líto, ale asi to tak mělo být.

A.cz: Nepocítila jste poté při odliv fanoušků?

Určitě její fanoušci jí věřili, ale to nechci hodnotit. Moji fanoušci stáli a stojí za mnou.

A.cz: Média pravidelně informují o vztazích ve vaší rodině. Nastala tam v posední době nějaká změna?

Bohužel ne. Bratr má svůj názor, já mám svůj. Oba jsme dospělí. Mrzí mě to, protože vždycky jsme se měli velmi rádi, ale bohužel to nejsem schopna napravit.

A.cz: Myslíte, že je ještě vůbec možnost nápravy vztahů mezi vámi a jeho rodinou?

Myslím si, že jeho neoprávněné zásahy do mého soukromí byly nemístné a hlavně zbytečné a velmi mně tím ublížil, ale dovedu odpouštět. Řídím se heslem: nikdy neříkej nikdy, tak to necháme osudu.

Helena Vondráčková
Helena Vondráčková | Foto: Ludvík Hradilek

A.cz: K oslavě padesáti let na scéně vydáváte kompilaci hitů. Bude obsahovat nějaké rarity?

…ano, nese název Helena Best Of The Best. Krom toho na desce najdete i raritu, je to píseň Sladké mámení, rozšířená o další, třetí sloku. Najdete na něm i duety s Karlem Gottem, Jiřím Kornem, Waldemarem Matuškou či skupinu Golden Kids. Novinkou je písnička Oheň lásky, kterou speciálně pro mě napsal Ital Andrea Dessi , natočila jsem ji dvojjazyčně, anglicky (autor textu: Andrea Andrei) a český text obstaral Eduard Krečmar.

A.cz: Při vaší aktivitě nevěřím, že budete jen rekapitulovat. Co zrovna chystáte?

Od 6. září začnu s Danem Hádlem točit novou vánoční desku, se kterou plánujeme stihnout ještě letošní Vánoce. Zazpívám si duet s hostem mého tradičního vánočního koncertu v pražské Lucerně, Ondřejem Brzobohatým. Těším se i na několik podzimních a zimních koncertů u nás i v zahraničí. Potěšila mě i nabídka ke spolupráci německé MDR televize.

 

Právě se děje

před 46 minutami

O situaci v dole Turów u českých hranic chceme detailněji informovat, řekl na jednání s protějškem Petříček

Česko by uvítalo detailnější informace o dalším vývoji v záležitosti prodloužení těžby v polském dolu Turów u českých hranic. Po jednání se svým polským protějškem Jackem Czaputowiczem to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Ministerstvo životního prostředí o dalším postupu kvůli prodloužení těžby rozhodne podle dřívějšího vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) do konce června na základě právní analýzy.

Polský hnědouhelný důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Koncese pro těžbu měla firmě teď v dubnu skončit, polské ministerstvo klimatu ji ale v březnu přes námitky sousedů o šest let prodloužilo. Polsko vydalo rozhodnutí o prodloužení i přes výslovný nesouhlas české vlády a výtky poslanců Evropského parlamentu.

"Já jsem pana ministra požádal o lepší komunikaci v této záležitosti. Česko by uvítalo více detailnější informace o dalším vývoji," poznamenal Petříček. Liberecký kraj chce, aby Česko podalo žalobu k evropskému soudu. K posouzení této možnosti dříve vyzval ministerstva životního prostředí a zahraničí také sněmovní výbor pro životní prostředí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Evropská komise chce investovat do obnovy unijních ekonomik 750 miliard eur

Evropská komise chce v rámci pokrizové obnovy evropských ekonomik poskytnout členským zemím Evropské unie 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun). Půl bilionu eur z částky, kterou si plánuje bezprecedentně vypůjčit na finančních trzích, budou přímé platby, zbylých 250 miliard úvěry. Komise chce za dluh ručit příštím sedmiletým rozpočtem, který navrhuje kromě dosavadních zdrojů naplnit příjmy v podobě nových ekologických či digitálních daní. ČTK to sdělily zdroje obeznámené s návrhem, který předsedkyně EK Ursula von der Leyenová odpoledne oficiálně představí Evropskému parlamentu.

ČTK s odkazem na zdroje současně informovala o tom, že objem rozpočtu Evropské unii na příštích sedm let bude podle návrhu EK 1,1 bilionu eur. Jako nové zdroje příjmů navrhuje emisní povolenky či uhlíkovou daň

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Strážníci získají nárok na odchodné, rozhodla sněmovna

Strážníci získají nárok na odchodné. O nároku na odchodné strážníků ve středu rozhodla Sněmovna, která zároveň odmítla senátní úpravy podmínek odchodného i zmírnění požadavků na vzdělání strážníků. Poslaneckou předlohu, která také zpřesňuje část oprávnění a postupů strážníků, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Zpřísní navíc podmínky bezúhonnosti strážníků a přidá podporu a propagaci extremistických hnutí k důvodům, které vedou ke ztrátě spolehlivosti.

Na odchodné z obecních rozpočtů budou mít nárok strážníci ve věku nad 50 let, kteří vykonávali tuto práci nejméně 15 let a splnili by i další zákonné podmínky. Základní odchodné bude činit jeden měsíční plat. V závislosti na počtu odpracovaných let nad 15letou hranici by strážníci mohli získat až šestinásobek svého měsíčního platu. Podobně je odchodné upraveno u zdravotnických záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy