Přípravy na královskou svatbu vrcholí. Harry a Meghan si vybrali tento kočár, potáhnou ho dva koně

Magazín Magazín
3. 5. 2018 12:26
Princ Harry a Meghan Markleová, budoucí vévodové ze Sussexu, si vybrali, kterým kočárem absolvují novomanželskou jízdu přes městečko Windsor. Bude jím otevřený vůz Ascot Landau tažený dvěma windsorským šediváky. Princ Harry jel v kočáře již v roce 2011 na svatbu svého staršího bratra prince Williama, vévody z Cambridge.
Přípravy na královskou svatbu vrcholí. Jak to vypadá v jízdárně? | Video: Reuters

Britský princ Harry a jeho nastávající Meghan Markleová ve středu oficiálně oznámili, který kočár si vybrali pro svou svatební jízdu přes Windsor. Bude jím otevřený vůz Ascot Landau tažený dvěma koňmi.

"Princ Harry a slečna Markleová se velmi těší na tuto krátkou jízdu, která jim umožní vyjádřit vděčnost za to, kolik lidí se na jejich slavnostní den sejde ve Windsoru," napsal Kensingtonský palác.

Svatba americko-britského páru se uskuteční 19. května v pravé poledne na Windsorském hradě. Obřad se bude konat v kapli sv. Jiří a v jednu odpoledne pak novomanželé v kočáru projedou přilehlým městečkem a přes ulici Long Way, vedoucí k bránám hradu, se vrátí zpět na slavnostní recepci. Ta se uskuteční v síni sv. Jiří na opačné straně hradu než obřad.

Královská rodina vlastní celkem stovku kočárů Ascot Landau a v jednom z nich jel také princ Harry na svatbu svého staršího bratra Williama v roce 2011. Koně zapražení za kočár budou dva windsorští šediváci, kteří jsou neodmyslitelně spjati s érou královny Viktorie v 19. století.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy