Karel Gott trpí akutní leukemií. Léčí se ambulantně v nemocnici

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 9. 2019 8:12
Zpěvák Karel Gott trpí akutní leukemií a podstupuje ambulantní léčbu ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Zpěvák to řekl čtvrtečnímu vydání bulvárního deníku Blesk a později to potvrdil i na svém Facebooku.
Zpěvák Karel Gott
Zpěvák Karel Gott | Foto: ČTK

"Zhruba před rokem a půl se u mě objevila porucha krvetvorby v podobě myelodysplastického syndromu," řekl Blesku zpěvák a doplnil, že i přes několik druhů léčby přešlo toto onemocnění v uplynulých měsících v akutní leukemii.

"Podstupuji ambulantní léčbu a dojíždím do nemocnice na kontroly, v rámci kterých lékaři sledují můj celkový zdravotní stav," uvedl Gott na Facebooku v reakci na dotaz, který mu ohledně jeho zdraví položil deník Blesk. Gott, který je nejslavnějším českým zpěvákem populární hudby, zároveň požádal média o respektování rodinného soukromí.

Zpěvák také uvedl, že před pár dny dotočil záběry pro dokumentární film o svém životě a v současné době dokončuje autobiografii, která vyjde na jaře příštího roku.

Karel Gott bojoval se zdravotními problémy i v roce 2016. Už v té době ale prohlásil, že ani po těžké nemoci se nehodlá s hudební kariérou rozloučit. Letos v červenci kvůli akutnímu zápalu plic však zrušil představení na festivalu Benátská v Liberci, které mělo to být jeho posledním letošní veřejným vystoupení. Na festivalu chtěl oslavit své 80. narozeniny, které připadly na 14. července.

Na podzim 2015 lékaři Gottovi diagnostikovali nádorové onemocnění mízních uzlin. Chorobu objevili při operaci náhlé příhody břišní, které se zpěvák podrobil několik dní předtím v Institutu klinické a experimentální medicíny. Gott ihned zahájil cílenou onkologickou léčbu na hematologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice, celkem do konce února 2016 absolvoval šest chemoterapií a 18. března oznámil, že nádorové onemocnění vymizelo.

K vystupování na veřejnosti se Gott poté vracel jen pomalu, ještě koncem listopadu 2015 ale za mohutných ovací osobně převzal počtyřicáté Zlatého slavíka. Později se svěřil, že návrat bude trvat dlouho. "Moji lékaři mi však slíbili, že se mi hlas vrátí, stejně jako ostatní životní síly. K tomu je ale ještě dlouhá cesta," řekl v prosinci 2015.

Jedním z prvních Gottových veřejných vystoupení byla 1. září 2016 účast na představení nového automobilu Škoda Kodiaq v Berlíně, 10. října téhož roku pak zpíval v pražské Malostranské besedě a 15. října 2016 se zúčastnil koncertu "Český mejdan s Impulsem" v O2 areně. V květnu 2017 se vrátil i na velké pódium, a to koncertem Karel Gott still aLIVE v Divadle Hybernia.

Loni v únoru byl Gott hospitalizován kvůli silné chřipce ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Z důvodu nemoci zrušil například vystoupení na plese v Českých Budějovicích i na Česko-slovenském plese v pražském Obecním domě.

Po propuštění z nemocnice jeho mluvčí Aneta Stolzová oznámila, že se cítí dobře a nemusí zrušit žádné naplánované vystoupení. Loni 12. června například vystoupil za doprovodu Boom!Bandu Jiřího Dvořáka na samostatném koncertě ve vyprodané pražské O2 areně.

Letošního 14. července Karel Gott oslavil osmdesátiny. Jeho jubileum měl původně doprovázet narozeninový koncert v pražské O2 areně. Zpěvák ho však zrušil, což jeho mluvčí zdůvodnila Gottovou oslabenou imunitou. V červenci Gott musel kvůli akutnímu zápalu plic zrušit i své vystoupení na festivalu Benátská! v Liberci, které mělo být jeho posledním letošním veřejným vystoupením.

Gott má na svém kontě skoro tři stovky alb, první je z roku 1965, a desítky milionů prodaných desek. Své poslední album s názvem Ta pravá vydal loni. Populární je nejen v Česku, ale i v Německu či Rusku.

Dlouhý je i seznam zpěvákových ocenění. Například Zlatým a Českým slavíkem byl zvolen dvaačtyřicetkrát, poprvé za rok 1963 a zatím naposledy v roce 2017. Za minulého režimu byl zasloužilým (1977) a národním umělcem (1985), v roce 2009 mu tehdejší prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy.

Video: Karel Gott dojatý k slzám. Kolegové mu nazpívali jeho oblíbenou píseň

Karel Gott dojatý k slzám. Kolegové mu nazpívali jeho oblíbenou píseň. | Video: FTV Prima
 

Právě se děje

Další zprávy