Google maže fotky nahých celebrit. Hrozí mu totiž soud

pej
7. 10. 2014 8:00
Google začal rychle vymazávat z vyhledávání nahé fotky celebrit, které se staly oběťmi srpnového útoku hackera.
Jennifer Lawrence.
Jennifer Lawrence. | Foto: Reuters

Los Angeles - Google čeká soudní spor, ve kterém je na něj podána stomilionová žaloba za zneužití intimních fotografií amerických celebrit. Ty se koncem letošního srpna staly oběťmi hackerského útoku, kdy jim byly z cloudových úložišť zcizeny lechtivé snímky. Firma momentálně pracuje na jejich vymazání z vyhledávače.

"Za pár hodin jsme stihli odstranit desítky tisíc fotek a zablokovat stovky účtů," vyjádřil se tiskový mluvčí Googlu pro magazín Mashable. "Internet by se měl používat pro dobro lidí. Krádež soukromých fotografií k tomu samozřejmě nepatří," dodal.

Podle advokáta Marty Singera, který zastupuje desítku slavných žen, jejichž soukromé fotografie byly zneužity útokem hackera, se Google na této kauze neprávem obohacuje. V otevřeném dopise žádá o okamžité vymazání fotografií z vyhledávače i z YouTube.

"Je evidentní, že Google svojí liknavostí a do očí bijící lhostejností dovolil porušovat práva mých klientů. Zároveň tak vydělal už desítky milionů dolarů,“ uvedl dále ve svém dopise.

Kauza ohledně zcizení intimních fotografií slavných žen (Jennifer Lawrence, Elizabeth Winstead, Kirsten Dunst, Kaley Cuoco nebo Ariana Grande) propukla na konci srpna. Případ vyšetřuje americká FBI. Soukromé snímky byly ilegálně staženy z účtů iCloud společnosti Apple, který synchronizuje data z mobilních telefonů, počítače či iPadu. 

Americké soudy uložily v minulosti za podobné incidenty vysoké tresty. Například v roce 2012 poslaly na deset let do vězení pětatřicetiletého hackera Christophera Chaneyho, který vykrádal e-mailové schránky amerických celebrit a získal tak přístup k intimním fotkám zpěvačky Christiny Aguilery nebo hereček Mily Kunis a Scarlett Johansson.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy