Google maže fotky nahých celebrit. Hrozí mu totiž soud

pej
7. 10. 2014 8:00
Google začal rychle vymazávat z vyhledávání nahé fotky celebrit, které se staly oběťmi srpnového útoku hackera.
Jennifer Lawrence.
Jennifer Lawrence. | Foto: Reuters

Los Angeles - Google čeká soudní spor, ve kterém je na něj podána stomilionová žaloba za zneužití intimních fotografií amerických celebrit. Ty se koncem letošního srpna staly oběťmi hackerského útoku, kdy jim byly z cloudových úložišť zcizeny lechtivé snímky. Firma momentálně pracuje na jejich vymazání z vyhledávače.

"Za pár hodin jsme stihli odstranit desítky tisíc fotek a zablokovat stovky účtů," vyjádřil se tiskový mluvčí Googlu pro magazín Mashable. "Internet by se měl používat pro dobro lidí. Krádež soukromých fotografií k tomu samozřejmě nepatří," dodal.

Podle advokáta Marty Singera, který zastupuje desítku slavných žen, jejichž soukromé fotografie byly zneužity útokem hackera, se Google na této kauze neprávem obohacuje. V otevřeném dopise žádá o okamžité vymazání fotografií z vyhledávače i z YouTube.

"Je evidentní, že Google svojí liknavostí a do očí bijící lhostejností dovolil porušovat práva mých klientů. Zároveň tak vydělal už desítky milionů dolarů,“ uvedl dále ve svém dopise.

Kauza ohledně zcizení intimních fotografií slavných žen (Jennifer Lawrence, Elizabeth Winstead, Kirsten Dunst, Kaley Cuoco nebo Ariana Grande) propukla na konci srpna. Případ vyšetřuje americká FBI. Soukromé snímky byly ilegálně staženy z účtů iCloud společnosti Apple, který synchronizuje data z mobilních telefonů, počítače či iPadu. 

Americké soudy uložily v minulosti za podobné incidenty vysoké tresty. Například v roce 2012 poslaly na deset let do vězení pětatřicetiletého hackera Christophera Chaneyho, který vykrádal e-mailové schránky amerických celebrit a získal tak přístup k intimním fotkám zpěvačky Christiny Aguilery nebo hereček Mily Kunis a Scarlett Johansson.

 

Právě se děje

před 48 minutami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ochranný systém při testech odpojil běloruskou jadernou elektrárnu, v provozu je pouhé dva měsíce

Běloruská jaderná elektrárna byla v sobotu při testovací proceduře odpojena, protože se spustil ochranný systém reaktoru. Uvedlo to běloruské ministerstvo energetiky. Úroveň radiace v oblasti je ale podle ministerstva normální. Elektrárna u města Astravec byla spuštěna loni v listopadu.

"Ochranný systém byl aktivován při pilotním průmyslovém provozu prvního bloku, v jehož rámci jsou v současné době testovány systémy a zařízení," uvedlo ministerstvo. Úroveň radiace v okolí elektrárny je na běžné úrovni, dodal úřad.

První jaderná elektrárna v zemi se nachází na severu Běloruska, poblíž hranic s Litvou, a postavila ji ruská státní firma Rosatom za ruský úvěr deset miliard dolarů (217 miliard Kč). Provoz formálně zahájil prezident Alexandr Lukašenko 7. listopadu, kvůli poruše však musela být následující den odstavena. Opětovně spustila provoz a byla znovu připojena k síti 19. listopadu. Ministerstvo tehdy uvedl, že elektrárna pracuje na 40 procent své kapacity.

Zdroj: ČTK
Další zprávy