Meghan odletěla do Kanady, Harryho teď čeká ostrá debata o penězích i roli v rodině

Magazín ČTK Magazín, ČTK
10. 1. 2020 15:14
V královské rodině pokračují diskuse o budoucím postavení vévody a vévodkyně ze Sussexu. Jedná se o jejich roli, financích i ochraně. Ukázalo se také, že pár si před půl rokem zaregistroval ochrannou známku na stovku propagačních předmětů. Vévodkyně Meghan v noci odcestovala z Británie zpět do Kanady, kde po novoroční dovolené královského páru zůstal jejich osmiměsíční syn Archie.
Vévodský pár si před půl rokem nechal zaregistrovat ochrannou známku na řadu propagačních předmětů. Rodina rozhoduje, co s nimi bude dál.
Vévodský pár si před půl rokem nechal zaregistrovat ochrannou známku na řadu propagačních předmětů. Rodina rozhoduje, co s nimi bude dál. | Foto: Reuters

Harry a Meghan ve středu večer rozpoutali bouři na britské mediální scéně s oznámením, že už nechtějí vystupovat jako "přední" členové královské rodiny, plánují dělit svůj čas mezi Británii a Severní Ameriku a hodlají být finančně nezávislí.

Deník The Times uvádí, že mladý pár svým krokem ignoroval doporučení vysoce postavených poradců a o chystaném prohlášení prý informoval zbytek královské rodiny pouze deset minut před zveřejněním na Instagramu.

Oznámení přišlo dva dny poté, co se Harry a Meghan vrátili z několikatýdenní dovolené v Kanadě, kvůli níž nestrávili Vánoce s královnou, jak to bývá u jejích blízkých zvykem. Z dovolené se s princem a jeho manželkou nevrátil Archie, který zůstal za oceánem s chůvou. Po třech dnech ve Velké Británii proto vévodkyně ze Sussexu odletěla zpět za synem.

Princ Harry se mezitím vypořádává s důsledky zcela mimořádného kroku, který učinili. Zdroje z Buckinghamského paláce ve čtvrtek sdělily britským médiím, že královna Alžběta II., korunní princ Charles a Harryho bratr William pověřili vlivné činitele, aby urychleně ve spolupráci s vládou přišli s "proveditelným řešením" vzniklé situace. 

Plány vévody a vévodkyně ze Sussexu vyvolaly nespočet otázek a Buckinghamský palác v prvotní reakci hovořil o "komplikovaných záležitostech", jejichž projednání "zabere určitý čas".

Finance, titul i práce

Jedná se například o financích pro Harryho a Meghan, jejichž životní náklady jsou nyní pokrývány především z příjmů Harryho otce Charlese a jeho Cornwallského hrabství.

"Princ z Walesu by mohl přestat financovat vévodu a vévodkyni ze Sussexu, pokud by se zcela vzdali královských povinností. (…) Charles dal jasně najevo, že jakákoli dohoda ohledně peněz se bude odvíjet od detailů jejich budoucí role," píše deník The Times. 

Princ Harry každopádně zůstane šestým v pořadí následnictví na britský trůn, spekuluje se však o jeho titulu vévody. 

Ve čtvrtek se také ukázalo, že Harry a Meghan si nechali před půl rokem zaregistrovat ochrannou známku na stovku propagačních předmětů, jako jsou tužky, ponožky nebo záložky, informoval britský deník Daily Mail. Mnoho odborníků a královských pozorovatelů to tak vnímá jako jeden z možných zdrojů financování jejich budoucího života.

Spekuluje se také o tom, že Meghan se bude chtít vrátit do filmové branže nebo se spojit s některou módní značkou. Vévodkyně již dříve vytvořila například charitativní kolekci oblečení, jejíž výtěžek šel na pomoc nezaměstnaným ženám. Spolupracovala také na zářijovém čísle britského vydání módního časopisu Vogue.

Mezi další možnosti patří podle pozorovatelů role řečníků, moderátorů a dále spolupráce s knižními vydavatelstvími či značkami na propagaci výrobků na Instagramu, kde je sleduje více než 10 milionů lidí z celého světa. Právě sociální sítě by se měly do budoucna stát klíčovým prostředkem, prostřednictvím kterého budou zveřejňovat novinky ze svého života, jak oznámili na svém novém webu. 

Obchodní impérium vévodů by mohlo vynášet až 11 miliard korun

Podle amerického specialisty na maloobchod Andyho Barra by globální produktové impérium vévodů mohlo generovat příjmy ve výši až 500 milionů dolarů (v přepočtu více než 11,3 miliardy korun). "S královským jménem dokážou efektivně obchodovat, což je ironické vzhledem k tomu, že se snaží uniknout jeho sevření," uvedl pro zpravodajský web Daily Mail.

Odborníci se také shodují na tom, že pro vévodkyni bude pravděpodobně mnohem snazší najít si práci, zatímco Harryho další kariéra je spíše ve hvězdách. "Nedovedu si představit, co bude dělat Harry. Školy klasického typu nemá a byl v armádě, takže buď by dostal funkci tam, nebo nevím, co by dělal," uvedl český odborník na královské rody Karel Rodan.

Další palčivou otázkou, kterou bude muset královská rodina vyřešit, je bezpečnost vévodů. Jejich druhým domovem by se totiž mohla stát Kanada, kde vévodkyně dlouhá léta bydlela. Podle odborníků by v takovém případě kanadský rozpočet zatížily nemalé výdaje na ochranu královského páru, kterou v současnosti zajišťuje britské ministerstvo vnitra.

Kanada je součástí britského Společenství národů a hlavou státu je zde stále královna Alžběta II., kanadská vláda by tak pravděpodobně měla povinnost postarat se o bezpečí prince a jeho rodiny.

Podle zpravodaje televize ITV Chrise Shipa lze první konkrétní opatření královské rodiny vůči vévodům očekávat už příští týden.

Podívejte se, co o megxitu říká novinářka Irena Cápová:

Bylo to nepříjemné překvapení ve stylu hollywoodské hvězdy, ne člena britské královské rodiny, říká redaktorka Forbesu Irena Cápová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy