Braňme ženy! Režisér volá po odsouzení komika Billa Cosbyho

jaz
15. 7. 2015 13:12
Americký režisér Judd Apatow otevřeně mluví o nedávné kauze znásilnění desítek žen, kterého se měl dopustit známý komik. Obviňuje společnost, že je slepá k násilí na ženách.
Camille a Bille Cosby (Apollo Theatre's 75th anniversary gala in New York)
Camille a Bille Cosby (Apollo Theatre's 75th anniversary gala in New York) | Foto: Reuters

New York – Režisér Judd Apatow podepsaný pod komediemi jako 40 let panic nebo Zbouchnutá veřejně kritizuje komika Billa Cosbyho, který byl koncem minulého roku obviněn zhruba 25 ženami ze zdrogování a znásilnění. Toho se měl dopustit během posledních 40 let. Apatow je pobouřen postojem společnosti, médií i soudů, které zlehčily utrpení obětí a Cosbyho nepotrestaly, informovala agentura AP.

"Podívejte se na všechny ty ženy, které měly kuráž a řekly, že se jim stalo něco opravdu hrozného. Myslím, že bychom to neměli nechat jen tak vyšumět," řekl Apatow serveru The Big Story během newyorské premiéry svého nového filmu Trainwreck (Vykolejená).

Sedmačtyřicetiletý filmař se tak snaží při každé příležitosti a rozhovoru do médií připomenout obvinění Cosbyho ze znásilnění. Šokující jsou pro režiséra také nedávno zveřejněné soudní dokumenty. Z nich vyplývá, že se už v roce 2005 Cosby přiznal k podávání drog svým obětem před sexuálním stykem. Ženám se přesto nedostalo zadostiučinění a komik nebyl odsouzen.

"Jsem rád, že vychází na světlo více informací a lidé pochopí, jaké hrozné věci dělal, a uvědomí si, že potřebujeme ženy podpořit, protože pokud to neuděláme, už za námi nikdy nepřijdou," řekl Judd Apatow, který odsuzuje i podporu Cosbyho ze strany celebrit. Herečka Whoopi Goldberg například prohlásila, že považuje svého kolegu za nevinného, dokud mu nebude prokázána vina u soudu.

Tak daleko případ Billa Cosbyho nedošel. Činy, kterých se měl dopustit na dvou desítkách žen, jsou totiž z pohledu práva již promlčené, proto ani nebyl z trestného činu znásilnění obviněn.

O nevraživých reakcích a zlehčování ze strany institucí a celé společnosti toho nejvíce vědí údajné oběti Billa Cosbyho; 77letého komika obvinila podnikatelka a modelka Beverly Johnson, kterou měl znásilnit v roce 1986. "Chtěla jsem se svěřit se svým tajemstvím a bylo to opravdu těžké. Nakonec mě obvinili z toho, že chci zničit pověst jednoho z nejuznávanějších Afroameričanů," uvedla v roce 2014 pro Vanity Fair.

Judd Apatow v tažení proti Billu Cosbymu ale není sám. Vlna kritiky se snesla i na americká média, která případ ignorovala, zlehčovala, a dokonce se záměrně vyhýbala správné definici trestného činu, kterého se měl Cosby dopustit. "Pořád to je znásilnění, i když se jmenujete Bill Cosby,“ napsala sloupařka The Guardian Megan Carpentier, která odsoudila slovíčkaření kolegů novinářů.

 

Právě se děje

před 41 minutami

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Měsíc před startem OH v Tokiu mají Češi jistých 77 míst

Měsíc před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 77 účastnických míst. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Aktualizováno před 57 minutami

Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají

Bitcoin a další kryptoměny v pondělí prudce klesají v reakci na rozhodnutí Číny rozšířit zátah na jejich těžaře do provincie S'-čchuan. Bitcoin poprvé od 8. června klesl pod 33 000 USD a dostal se až na 32 288 dolaru (696 463 Kč). Spolu s bitcoinem zamířily dolů i méně známé digitální měny včetně kryptoměnové dvojky etherea, které se poprvé od 23. května dostalo pod hranici 2000 dolarů. Bitcoin krátce po 13:00 SELČ podle specializovaného webu CoinDesk ztrácel za posledních 24 hodin 5,1 procenta na 32 205 USD. zatímco ethereum odepisovalo 7,5 procenta zhruba na 1930 dolarů. Kurzy na jednotlivých kryptoměnových burzách se mohou lišit.

Takzvaná těžba kryptoměn je v Číně velký byznys. Podle odhadu univerzity v Cambridge se v zemi k loňskému dubnu vytěžilo 65 procent světové produkce bitcoinů. Podle zdroje agentury Bloomberg slíbilo jedno z měst v jihozápadní provincii S'-čchuan úřadům, že do roka vykoření veškerou těžbu bitcoinů a etherea. Podle zprávy deníku Global Times, který podporuje vládní čínská komunistická strana, mělo uzavření četných bitcoinových dolů v této provincii za následek uzavření více než 90 procent kapacity těžby bitcoinů v Číně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy