Braňme ženy! Režisér volá po odsouzení komika Billa Cosbyho

jaz
15. 7. 2015 13:12
Americký režisér Judd Apatow otevřeně mluví o nedávné kauze znásilnění desítek žen, kterého se měl dopustit známý komik. Obviňuje společnost, že je slepá k násilí na ženách.
Camille a Bille Cosby (Apollo Theatre's 75th anniversary gala in New York)
Camille a Bille Cosby (Apollo Theatre's 75th anniversary gala in New York) | Foto: Reuters

New York – Režisér Judd Apatow podepsaný pod komediemi jako 40 let panic nebo Zbouchnutá veřejně kritizuje komika Billa Cosbyho, který byl koncem minulého roku obviněn zhruba 25 ženami ze zdrogování a znásilnění. Toho se měl dopustit během posledních 40 let. Apatow je pobouřen postojem společnosti, médií i soudů, které zlehčily utrpení obětí a Cosbyho nepotrestaly, informovala agentura AP.

"Podívejte se na všechny ty ženy, které měly kuráž a řekly, že se jim stalo něco opravdu hrozného. Myslím, že bychom to neměli nechat jen tak vyšumět," řekl Apatow serveru The Big Story během newyorské premiéry svého nového filmu Trainwreck (Vykolejená).

Sedmačtyřicetiletý filmař se tak snaží při každé příležitosti a rozhovoru do médií připomenout obvinění Cosbyho ze znásilnění. Šokující jsou pro režiséra také nedávno zveřejněné soudní dokumenty. Z nich vyplývá, že se už v roce 2005 Cosby přiznal k podávání drog svým obětem před sexuálním stykem. Ženám se přesto nedostalo zadostiučinění a komik nebyl odsouzen.

"Jsem rád, že vychází na světlo více informací a lidé pochopí, jaké hrozné věci dělal, a uvědomí si, že potřebujeme ženy podpořit, protože pokud to neuděláme, už za námi nikdy nepřijdou," řekl Judd Apatow, který odsuzuje i podporu Cosbyho ze strany celebrit. Herečka Whoopi Goldberg například prohlásila, že považuje svého kolegu za nevinného, dokud mu nebude prokázána vina u soudu.

Tak daleko případ Billa Cosbyho nedošel. Činy, kterých se měl dopustit na dvou desítkách žen, jsou totiž z pohledu práva již promlčené, proto ani nebyl z trestného činu znásilnění obviněn.

O nevraživých reakcích a zlehčování ze strany institucí a celé společnosti toho nejvíce vědí údajné oběti Billa Cosbyho; 77letého komika obvinila podnikatelka a modelka Beverly Johnson, kterou měl znásilnit v roce 1986. "Chtěla jsem se svěřit se svým tajemstvím a bylo to opravdu těžké. Nakonec mě obvinili z toho, že chci zničit pověst jednoho z nejuznávanějších Afroameričanů," uvedla v roce 2014 pro Vanity Fair.

Judd Apatow v tažení proti Billu Cosbymu ale není sám. Vlna kritiky se snesla i na americká média, která případ ignorovala, zlehčovala, a dokonce se záměrně vyhýbala správné definici trestného činu, kterého se měl Cosby dopustit. "Pořád to je znásilnění, i když se jmenujete Bill Cosby,“ napsala sloupařka The Guardian Megan Carpentier, která odsoudila slovíčkaření kolegů novinářů.

 

Právě se děje

Další zprávy