Rodák z Ostravy se stane prvním „bezpohlavním“ modelem v Indii. Chce bourat stereotypy

Magazín Magazín
10. 1. 2017 10:23
Petr Nitka pracuje v posledních letech s předními módními návrháři i fotografy, v únoru ho čeká přehlídka v Indii, a bude tak prvním „unisexuálním“ modelem. „Chceme bourat stereotypy v indické módě,“ tvrdí ředitel přehlídky.
Petr Nitka
Petr Nitka | Foto: facebook.com/petr.nitka

Androgynní model Petr Nitka se stane historicky prvním „bezpohlavním“ manekýnem, který se v Indii představí na nadcházející módní přehlídce Lakmé Fashion Week. Ta začíná 1. února.

Český rodák již v minulosti předváděl na jihoafrickém týdnu módy a v portfoliu má řadu spoluprací s významnými módními designéry a fotografy.

„Chceme bourat stereotypy v indické módě,“ vysvětluje ředitel přehlídky Jaspreet Chandok, proč oslovil zrovna Nitku. Ten chce v Indii ukázat jak modely z pánské, tak i dámské konfekce. Věří, že móda je pokaždé jiná a jedinečná. Zároveň jde o gesto podpory sexuálním menšinám v zemi. 

Dvaadvacetiletý rodák z Ostravy se o módu zajímal odmala, po střední škole vycestoval do Spojených států a později do Austrálie. Tam se seznámil s fotografem Bharathanem Kangatheranem, načež se jeho fotky začaly objevovat v módních časopisech.

„Myslím si, že v České republice je těžší prosadit se jako někdo, kdo vyčnívá z davu. V modelingu to podle mě platí dvojnásob. V tomto odvětví u nás platí jasně daná kritéria a něco jako androgynní model v Česku ještě nebylo. Odmala jsem měl spíše ženské uvažování a asi i pohled na svět. Můj vzhled byl také vždy unisexuální,“ řekl v rozhovoru pro web Móda.cz.

Zlomový byl pro něj rok 2015, kdy jeho snímky publikoval významný magazín Ondine. To odstartovalo spolupráci se světovými návrháři i fotografy, korejský filmař Sungmoo Mason Heo o něm natočil dokument Petr Nitka – The androgynous.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy