Barron Trump se stal terčem kyberšikany. Nechte ho být, varuje Bílý dům. Hájí ho i Trumpovi odpůrci

hrz
25. 1. 2017 12:49
Lidé na sociálních sítích si už smlsli na neomalenosti Donalda Trumpa, na malých intelektuálních rozhledech a jazykových schopnostech jeho slovinské manželky Melanie a nyní začali "grilovat" jejich společného potomka Barrona, prvního syna v Bílém domě od časů JFK mladšího. Zde však narazili. Dokonce i ti, kteří nemají Donalda Trumpa v oblibě a nevolili ho, namítají: "Přijde vám normální vystavit desetileté dítě kyberšikaně?"
Barron Trump se svými rodiči.
Barron Trump se svými rodiči. | Foto: Reuters

Na inauguraci Donalda Trumpa dělal jeho nejmladší syn Barron trhavé pohyby, vyplazoval jazyk, zíval s nezakrytými ústy, ošíval se, plácal si s maminkou Melanií do dlaní, parodoval tleskání a také bafal na svou neteř, zatímco jeho tatínek podepisoval zákony.

Prohřešků proti etiketě bylo za těch pár hodin víc než dost. Jeho obhájci namítají – lidé nesmí zapomínat, že jde o desetiletého chlapce, který má právo na své bezstarostné dětství.

Kritici připomínají, že je neomalený po otcovi. Donald Trump to ostatně během inauguračního dne dokázal hned několikrát. Třeba když místo uctivého naslouchání slavnostním formulkám inaugurace se na tribuně otáčel zády a cosi říkal své manželce. Po jeho poznámce jí doslova "zamrzne úsměv na rtech". I toto video se stalo virálem.

Nebo když přijeli do Bílého domu a Trump sebestředně nakráčel sám k manželům Obamovým a vítal se s nimi, zatímco jeho žena teprve vystupovala z auta s dárkem pro Michelle. Tenhle moment se rovněž stal na sítích virálem. Stejně jako následná fotka, jak Trump míří sám do Bílého domu, zatímco Obamovi tam doprovázejí Melanii.

Takže má-li Barron takovýto vzor chování, těžko od něj lze dle uživatelů Twitteru čekat nějaké dodržování základní etikety. Rovněž je velice obtížné, ne-li nemožné, vyrůstat v luxusní Trump Tower a pak vylézt z této pozlacené věže a chovat se jako normální kluk.

Pak je tu ještě další skupina – příznivci spikleneckých teorií. Někteří tvrdí, že Barron trpí autismem, nebo minimálně poruchou chování s hyperaktivitou (ADHD). Tuto kampaň rozpoutala loni v listopadu populární komička Rosie O'Donnellová, známá ze své autorské show ověnčené několika cenami Emmy.

Na YouTube zveřejnila video, které má chlapcův autismus dokazovat, na Twitteru připojila poznámku: "Autista? Pak je to skvělá příležitost, jak přenést pozornost na epidemii autismu." Po stížnosti maminky Melanie a jejích právníků video stáhla a Melanii se omluvila za bolest, kterou jí způsobila. Kauza znovu ožila po inauguraci, stránky věnované autismu se O'Donnellové ptají, co je za netvora, že takovýmto komentářem může dítě poznamenat na celý život.

Jiní zase spekulují, co zbude z Bílého domu, až tam toto nezvedené dítko vběhne. Z jeho prudkých gest a špatného sebeovládání vyvozují, že z něj vyroste ničema. Lidé ho podobně jako jeho otce přirovnávají ke krutému králi Joffrey Baratheonovi z Hry o trůny, někteří dokonce spekulují o incestu, podobně jako tomu bylo v seriálu v případě Joffreyho.

Lidé popustili uzdu své fantazie a tweetují o tom, jak Barron bude obcházet Bílý dům a zkoumat, kde by co zapálil, popřípadě že bude mučit kočky na trávníku před prezidentským sídlem.

Nejvíce pozornosti vzbudil tweet scenáristky populární komediální show Sunday Night Live Katie Richové. Ta napsala, že Barron se zřejmě stane "prvním školním střelcem s domácí výukou". Pozadu nezůstal ani komik Stephen Spinola, jenž z chování "prvního syna" ("First Son") na inauguraci vyvodil, že z něj vyroste "pěkný násilník".

Oba tyto tweety mají mnoho společného. Jejich autoři je už smazali, a dokonce se  za ně omluvili. Vyvolaly také vlnu solidarity s malý Barronem a snahu lidí chránit ho před kyberšikanou.

Trumpova syna se zastala i Chelsea Clintonová, ačkoliv by měla vzhledem k vyhrocené prezidentské kampani spoustu důvodů to neudělat.

Tento typ tweetů má zároveň hodně kritiků, kteří upozorňují, že není úplně fér vylévat si zlost z Trumpova zvolení na jeho synovi, jenž za to nijak nemůže a na veřejnosti ještě neřekl ani slovo, natož aby již někomu stačil ublížit. Uznávají však, že nízkou laťku vkusných tweetů nastavil sám Donald Trump.

V říjnu 2016 například napsal, že "tyhle volby jsou naprosto zmanipulované nečestnými a zkreslujícími médii tlačícími toho křiváka Hillary".

V úterý vydal podle stránek Business Insider prohlášení k celé věci i samotný Bílý dům: "Stalo se už dlouholetou tradicí, že dětem prezidentů je umožněno vyrůstat mimo veřejnou pozornost. Bílý dům očekává, že tato tradice bude pokračovat. Děkujeme za spolupráci v této záležitosti."

 

Právě se děje

před 31 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy