Alžběta II. slaví devadesátiny. Rozhoří se pochodně, zazpívá Kylie Minogue. Sláva potrvá do června

ČTK ČTK, pej
20. 4. 2016 13:30
Velká Británie se připravuje na významné jubileum. Královna Alžběta II. oslaví ve čtvrtek 21. dubna devadesáté narozeniny. Velkolepé oslavy potrvají od středy až do června. Po celé Velké Británii i jinde ve světě vzplanou obří pochodně na kopcích. K poctě královny se rovněž chystají show s jízdami koňů, taneční a hudební vystoupení, představení o jejím životě či světelná show. Královně zazpívá také Kylie Minogue. Oficiální oslavy vyvrcholí tradičně až v červnu.
Foto: ČTK

Britská královna Alžběta II. oslaví 21. dubna devadesáté narozeniny. Při příležitosti významného jubilea je přichystána celá řada akcí. Ty začnou v předvečer jejích narozenin a potrvají až do června, uvedl web BBC.

Ve středu 20. dubna se kromě dvou oficiálních návštěv po boku vévody z Edinburghu královna mimo jiné zúčastní i slavnostního otevření altánku ve Windsorských zahradách. Čtvrtek 21. dubna, v den svých narozenin, stráví v kruhu své rodiny na hradu Windsor. 

Příležitost setkat se s panovnicí dostane ale i veřejnost při odhalení pamětní desky na chodníku označujícího začátek Královniny stezky u hradu Windsor. Cesta dlouhá asi 6,3 kilometru má v městečku 63 zastavení připomínajících rekordních 63 let královnina působení na trůnu. Alžběta II. se pak setká s obyvateli města.

Večer královna zapálí první z tisícovky tradičních britských zápalných majáků, vysokých obřích pochodní, které se obvykle nacházejí na vrcholcích kopců nebo v centrech měst a jsou zapalovány při významných královských příležitostech. Další obří pochodně se vzápětí rozhoří po celé zemi i ve světě.

Následující den, tedy v pátek 22. dubna se královna Alžběta setká s americkým prezidentem Barackem Obamou na soukromém obědě.

Na květen je rovněž naplánována speciální akce v královském soukromém parku Windsorského hradu, kterou pořadatelé plánují oslavit královninu "lásku" ke koním.

Od 12. do 15. května se po tři následující večery bude konat hodinu a půl trvající show s jízdami koňů, taneční a hudební vystoupení a světelná show k poctě královny. Představení má diváky provést životem panovnice od narození po druhou světovou válku, svatbu, korunovaci a vládu.

Posledního představení 15. května se zúčastní i sama královna a bude jej přenášet televize ITV. Panovnici zazpívají Kylie MinogueJames Blunt, Jess Glynneová nebo mezzosopranistka Katherine Jenkinsová.

Pětadvacet tisíc vstupenek na čtyřdenní slavnost bylo vyprodáno během prvních čtyř hodin.

Oslavy vyvrcholí až 10. června. Je to tradice sahající do roku 1748 a důvodem je vyšší pravděpodobnost hezkého počasí pro přehlídku. Desátého června slaví 95. narozeniny i princ Filip. Vévoda z Edinburghu už ale dal dopředu najevo, že si žádné veřejné oslavy nepřeje.

V pátek 10. června se bude v londýnské katedrále svatého Pavla konat slavnostní bohoslužba pouze pro zvané, televize BBC ji bude vysílat v přímém přenosu. Den poté propuknou hlavní oslavy s tradičními vojenskými přehlídkami. 

Královna a její rodina přijedou do Buckinghamského paláce v kočárech a ve 14 hodin se rodina, včetně benjamínků prince George a princezny Charlotty, objeví na balkóně a bude sledovat přelet stíhaček RAF.

Jak informoval princ William na svém Twitteru, podniky, které mají licenci do jedenácti večer,  budou mít v pátek 10. června a v sobotu 11. června z rozhodnutí vlády na počest královny otevřeno až do jedné v noci. 

Na významné výročí se připravují i britští občané. Královně blahopřejí nejenom nápisy v ulicích měst a ve výlohách obchodů, ale i na sociálních sítích. Twitter se plní příspěvky označenými hashtagem #Queenat90.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy