Alžběta II. slaví devadesátiny. Rozhoří se pochodně, zazpívá Kylie Minogue. Sláva potrvá do června

ČTK ČTK, pej
20. 4. 2016 13:30
Velká Británie se připravuje na významné jubileum. Královna Alžběta II. oslaví ve čtvrtek 21. dubna devadesáté narozeniny. Velkolepé oslavy potrvají od středy až do června. Po celé Velké Británii i jinde ve světě vzplanou obří pochodně na kopcích. K poctě královny se rovněž chystají show s jízdami koňů, taneční a hudební vystoupení, představení o jejím životě či světelná show. Královně zazpívá také Kylie Minogue. Oficiální oslavy vyvrcholí tradičně až v červnu.
Foto: ČTK

Britská královna Alžběta II. oslaví 21. dubna devadesáté narozeniny. Při příležitosti významného jubilea je přichystána celá řada akcí. Ty začnou v předvečer jejích narozenin a potrvají až do června, uvedl web BBC.

Ve středu 20. dubna se kromě dvou oficiálních návštěv po boku vévody z Edinburghu královna mimo jiné zúčastní i slavnostního otevření altánku ve Windsorských zahradách. Čtvrtek 21. dubna, v den svých narozenin, stráví v kruhu své rodiny na hradu Windsor. 

Příležitost setkat se s panovnicí dostane ale i veřejnost při odhalení pamětní desky na chodníku označujícího začátek Královniny stezky u hradu Windsor. Cesta dlouhá asi 6,3 kilometru má v městečku 63 zastavení připomínajících rekordních 63 let královnina působení na trůnu. Alžběta II. se pak setká s obyvateli města.

Večer královna zapálí první z tisícovky tradičních britských zápalných majáků, vysokých obřích pochodní, které se obvykle nacházejí na vrcholcích kopců nebo v centrech měst a jsou zapalovány při významných královských příležitostech. Další obří pochodně se vzápětí rozhoří po celé zemi i ve světě.

Následující den, tedy v pátek 22. dubna se královna Alžběta setká s americkým prezidentem Barackem Obamou na soukromém obědě.

Na květen je rovněž naplánována speciální akce v královském soukromém parku Windsorského hradu, kterou pořadatelé plánují oslavit královninu "lásku" ke koním.

Od 12. do 15. května se po tři následující večery bude konat hodinu a půl trvající show s jízdami koňů, taneční a hudební vystoupení a světelná show k poctě královny. Představení má diváky provést životem panovnice od narození po druhou světovou válku, svatbu, korunovaci a vládu.

Posledního představení 15. května se zúčastní i sama královna a bude jej přenášet televize ITV. Panovnici zazpívají Kylie MinogueJames Blunt, Jess Glynneová nebo mezzosopranistka Katherine Jenkinsová.

Pětadvacet tisíc vstupenek na čtyřdenní slavnost bylo vyprodáno během prvních čtyř hodin.

Oslavy vyvrcholí až 10. června. Je to tradice sahající do roku 1748 a důvodem je vyšší pravděpodobnost hezkého počasí pro přehlídku. Desátého června slaví 95. narozeniny i princ Filip. Vévoda z Edinburghu už ale dal dopředu najevo, že si žádné veřejné oslavy nepřeje.

V pátek 10. června se bude v londýnské katedrále svatého Pavla konat slavnostní bohoslužba pouze pro zvané, televize BBC ji bude vysílat v přímém přenosu. Den poté propuknou hlavní oslavy s tradičními vojenskými přehlídkami. 

Královna a její rodina přijedou do Buckinghamského paláce v kočárech a ve 14 hodin se rodina, včetně benjamínků prince George a princezny Charlotty, objeví na balkóně a bude sledovat přelet stíhaček RAF.

Jak informoval princ William na svém Twitteru, podniky, které mají licenci do jedenácti večer,  budou mít v pátek 10. června a v sobotu 11. června z rozhodnutí vlády na počest královny otevřeno až do jedné v noci. 

Na významné výročí se připravují i britští občané. Královně blahopřejí nejenom nápisy v ulicích měst a ve výlohách obchodů, ale i na sociálních sítích. Twitter se plní příspěvky označenými hashtagem #Queenat90.

 

Právě se děje

Další zprávy