Používáte často chytrý telefon? Pak hloupnete, varují vědci

Petra Jansová Petra Jansová
18. 8. 2015 7:30
Časté používání mobilních telefonů může vést ke zhoršení paměti nebo schopnosti soustředit se, tvrdí nová studie.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn/Praha - Chytrý telefon se stal nedílnou součástí každodenního života milionů lidí po celém světě, krátí si s ním dlouhé chvíle v dopravních prostředcích, v čekárně u doktora nebo restauracích. Britští psychiatři teď zjistili, že časté využívání tzv. smartphonu může mít neblahý vliv na schopnost soustředit se, uvedl deník The Independent s odkazem na studii zveřejněnou v časopisu Computers in Human Behaviour.

Nový výzkum skupiny psychiatrů a psychologů z univerzity v Leicesteru tvrdí, že ti, co často sahají po mobilu, ztrácejí povědomí o okolním dění a hůře se soustředí.

"Zapomínají na povinnosti, schůzky, dokonce mohou zapomenout, proč odešli z jedné místnosti do druhé," potvrzuje autor studie Lee Hadlington s tím, že časté surfování na internetu má stejně negativní dopady.

Ve svých tvrzeních se odkazuje na výsledky šetření provedeného na skupině 210 dobrovolníků (107 mužů a 103 žen) ve věku 18 až 65 let, kteří stráví v průměru 22,95 hodiny týdně online.

"Ve skutečnosti nevíme, co se v našem mozku odehrává v okamžiku, když jsme v zajetí telefonu či internetu. Nám se během výzkumu potvrdilo, že poměrně vysoké procento lidí trpělo určitými poruchami kognitivních schopností," přiblížil Hadlington. Účastníci jednak hovořili o zhoršení paměti nebo nižší schopnosti soustředit se.

Podle Hadlingtona může nadměrná online aktivita u řady lidí způsobovat neklid, nervozitu a tím pádem i hyperaktivitu. Zároveň podle něj k mobilním technologiím a surfování na internetu inklinují lidé, kteří se od přírody hůře soustředí a podobné aktivity jejich vlastnosti podporují.

"Lidé bojující s neschopností dlouhodobě se soustředit jsou k těmto technologiím přitahováni silněji než ti, co takové problémy nemají. Chytré telefony s internetem jejich problémy ve finále ještě zhoršují," vysvětluje Hadlington.

Podle psycholožky Ivy Smolové z psychoterapeutického centra Terapeuti Praha ale může nadměrná online aktivita souviset i se zhoršením dalších kognitivních schopností.

Miloš Čermák se ve svých Sítích zabývá výzkumem vědců z Houstonské univerzity, kteří sledovali čtrnáct dní pocity uživatelů sociální sítě Facebook. | Video: Miloš Čermák

"Dokazují to i další studie, které byly na toto téma zpracovány. Vyplývá z nich, že nadužívání mobilních telefonů ovlivňuje kromě soustředění například i paměť," přibližuje Smolová.

Naráží na to, že lidé si zvykli spoléhat mnohdy až příliš na schopnost telefonů a ulevovat tak svému mozku. Upozorňuje také na to, že je namístě hodnotit tento trend opatrně.

"Žijeme sice v době plné mnoha technologií, zároveň si musíme uvědomit, že to není tak dlouho, aby výsledky takových studií byly prověřeny dostatečně dlouhou dobou," tvrdí.

Souhlasí rovněž s tím, že mobilní technologie mohou přitahovat především ty, kteří by měli se soustředěním problémy i tak. "Stačí si přestavit, jakému množství podnětů jste vystaveni například na ploše počítače či displeji vašeho telefonu," dodává.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy