Používáte často chytrý telefon? Pak hloupnete, varují vědci

Petra Jansová Petra Jansová
18. 8. 2015 7:30
Časté používání mobilních telefonů může vést ke zhoršení paměti nebo schopnosti soustředit se, tvrdí nová studie.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn/Praha - Chytrý telefon se stal nedílnou součástí každodenního života milionů lidí po celém světě, krátí si s ním dlouhé chvíle v dopravních prostředcích, v čekárně u doktora nebo restauracích. Britští psychiatři teď zjistili, že časté využívání tzv. smartphonu může mít neblahý vliv na schopnost soustředit se, uvedl deník The Independent s odkazem na studii zveřejněnou v časopisu Computers in Human Behaviour.

Nový výzkum skupiny psychiatrů a psychologů z univerzity v Leicesteru tvrdí, že ti, co často sahají po mobilu, ztrácejí povědomí o okolním dění a hůře se soustředí.

"Zapomínají na povinnosti, schůzky, dokonce mohou zapomenout, proč odešli z jedné místnosti do druhé," potvrzuje autor studie Lee Hadlington s tím, že časté surfování na internetu má stejně negativní dopady.

Ve svých tvrzeních se odkazuje na výsledky šetření provedeného na skupině 210 dobrovolníků (107 mužů a 103 žen) ve věku 18 až 65 let, kteří stráví v průměru 22,95 hodiny týdně online.

"Ve skutečnosti nevíme, co se v našem mozku odehrává v okamžiku, když jsme v zajetí telefonu či internetu. Nám se během výzkumu potvrdilo, že poměrně vysoké procento lidí trpělo určitými poruchami kognitivních schopností," přiblížil Hadlington. Účastníci jednak hovořili o zhoršení paměti nebo nižší schopnosti soustředit se.

Podle Hadlingtona může nadměrná online aktivita u řady lidí způsobovat neklid, nervozitu a tím pádem i hyperaktivitu. Zároveň podle něj k mobilním technologiím a surfování na internetu inklinují lidé, kteří se od přírody hůře soustředí a podobné aktivity jejich vlastnosti podporují.

"Lidé bojující s neschopností dlouhodobě se soustředit jsou k těmto technologiím přitahováni silněji než ti, co takové problémy nemají. Chytré telefony s internetem jejich problémy ve finále ještě zhoršují," vysvětluje Hadlington.

Podle psycholožky Ivy Smolové z psychoterapeutického centra Terapeuti Praha ale může nadměrná online aktivita souviset i se zhoršením dalších kognitivních schopností.

Miloš Čermák se ve svých Sítích zabývá výzkumem vědců z Houstonské univerzity, kteří sledovali čtrnáct dní pocity uživatelů sociální sítě Facebook. | Video: Miloš Čermák

"Dokazují to i další studie, které byly na toto téma zpracovány. Vyplývá z nich, že nadužívání mobilních telefonů ovlivňuje kromě soustředění například i paměť," přibližuje Smolová.

Naráží na to, že lidé si zvykli spoléhat mnohdy až příliš na schopnost telefonů a ulevovat tak svému mozku. Upozorňuje také na to, že je namístě hodnotit tento trend opatrně.

"Žijeme sice v době plné mnoha technologií, zároveň si musíme uvědomit, že to není tak dlouho, aby výsledky takových studií byly prověřeny dostatečně dlouhou dobou," tvrdí.

Souhlasí rovněž s tím, že mobilní technologie mohou přitahovat především ty, kteří by měli se soustředěním problémy i tak. "Stačí si přestavit, jakému množství podnětů jste vystaveni například na ploše počítače či displeji vašeho telefonu," dodává.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy