reklama
 
 

Čapí hnízdo na komíně vzplálo. Zahynula tři mláďata

23. 5. 2009 11:30
Za podobné události hrozí pokuta až 25 tisíc korun

Police nad Metují - Na komíně v areálu keramické dílny v Polici nad Metují na Náchodsku se v pátek ráno vzňalo čapí hnízdo a uhořela v něm tři čerstvě vylíhnutá mláďata.

Jelikož čáp bílý je v Česku zařazen mezi ohrožené druhy a stát ho chrání, mohla by za takovou událost hrozit pokuta až několik desítek tisíc korun.

Vedení Chráněné krajinné oblasti Broumovsko ovšem s nikým žádné správní řízení nezahájí. Tvrdí, že šlo o nešťastnou náhodu a že vedení keramické dílny vždy dělalo všechno proto, aby byli čápi na jejich komíně v bezpečí.

"Jsme z toho všichni moc smutní včetně ředitele továrničky," řekl Aktuálně.cz zástupce vedoucího broumovské chráněné oblasti Petr Kuna. Dodal, že čápi na komíně jsou ve městě raritou, lidé se na ně chodí dívat. Oba dospělí ptáci naštěstí požár přežili.

Shoda nešťastných náhod

"Byla to shoda nešťastných náhod," okomentoval událost z pátečního rána Jiří Spíšek, zoolog Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, který už byl na místě činu.

Komín keramička běžně používá, odchází tudy zpaliny z plynových pecí v dílně. Aby byli čápi v bezpečí, namontovali majitelé firmy na komín nad hnízdo dokonce speciální nástavec.

Jenže jak si čápi hnízdo vylepšují a přistavují, nejspíš ho rozšířili až ke kovové trubce komínu, od níž se suché větve vzňaly. "Tři roky se nic nedělo, a teď tohle," poznamenal zoolog Spíšek.

Dodal, že příští týden budou zástupci CHKO Broumovsko jednat s majiteli továrny co dál, jestli hnízdo raději nepřestěhovat, nebo jaká další technická opatření udělat, aby se nehoda neopakovala.

Je to výjimečná událost

Mluvčí České inspekce životního prostředí Ivana Awwadová uvedla, že spálení hnízda, jak se to stalo v keramické dílně v Polici nad Metují, je výjimečná událost.

"S takovými případy se nesetkáváme často," řekla Aktuálně.cz mluvčí Awwadová. Mnohem častěji se stává, že čápi zahynou na drátech elektrického vedení. V současnosti v zemi hnízdí stovky párů čápa bílého.

Awwadová vysvětlila, že případy, kdy zahyne jen několik několik ptáků, jsou kvalifikovány jako přestupek. Viník může dostat pokutu v řádu až několika desítek tisíc korun.

"Teprve v okamžiku, kdy by někdo usmrtil více než padesát jedinců, šlo by o trestný čin," dodala Awwadová.

autor: Pavel Baroch | 23. 5. 2009 11:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama