Call of Duty se vrací do druhé světové války. Hra chce být revoluční, nebude ignorovat ani holocaust

mp
28. 4. 2017 8:58
Videoherní série Call of Duty se vrací ke kořenům. Nový díl, který vyjde začátkem listopadu, nabídne autentický příběh z druhé světové války. Vývojáři slibují, že nebudou ignorovat historické reálie a zobrazí válku se vším všudy včetně nejvěrohodnějšího vylodění v Normandii v historii videoherního průmyslu.
Call of Duty: WWII - trailer | Video: Sledgehammer Games

Nový díl Call of Duty se bude odehrávat během druhé světové války. Chce nabídnout dospělý příběh, který se nebude vyhýbat holocaustu, antisemitismu a rasismu. 

Videoherní vývojáři nepatří mezi velké propagátory historické doslovnosti, druhá světová válka ve virtuálním světě proto často připomínala místo, kde holocaust vlastně neexistuje. Nejde přitom o názorové přesvědčení vývojářů, ale o racionální byznys, poukazuje ve svém článku web Mashable.

Když v roce 1992 vyšla dnes již kultovní hra Wolfenstein 3D, vykreslila nacisty jako nekontroverzní padouchy. Na válčená zvěrstva ve střílečce studia id Software zkrátka nebyl prostor a z Hitlera se stal jen "závěrečný boss" v mechanickém obleku.

Moderní válečné akce, které zpopularizovala série Call of Duty, se tak motaly v začarovaném kruhu vlastní historické interpretace. Vývojáři odmítali do příběhů zakomponovat téma holocaustu, čímž vytvořili alternativní historický svět, ve kterém nacistické hrůzy jako by neexistovaly.

Dnes je už nesmyslné argumentovat tím, že videohry nejsou dospělé. Tituly jako This War of Mine, Spec Ops: The Line nebo Firewatch ukazují, že hry si dokážou poradit i s vážnými tématy.

"Už se nechceme vyhýbat historii, chceme ji respektovat," vysvětluje Brett Robbins, kreativní ředitel Sledgehammer Games, které připravují nový díl Call of Duty. Ten studio představilo v nedávném traileru, který odhalil, že se slavná válečná střílečka vrací ke kořenům - do druhé světové války.

Nové Call of Duty se tak bude kromě vylodění v Normandii zabývat i tak trochu jinými okolnostmi válečného konfliktu - rasismem a antisemitismem. "Je to velká část našeho příběhu, ukázat, že se takové věci děly a že existovaly. Naši hrdinové se s tím musí ve hře nějak vyrovnat," vysvětlil Robbins.

Vývojáři ze studia Sledgehammer Games poukazují na to, že s antisemitismem se hráči setkají přímo v americké armádě. Nejlepší přítel herní postavy je totiž nováček jménem Zussman, který je Židem z jižního Chicaga. "Ne každý v četě je z jeho židovského původu nadšený. Jenže to je prostě realita tehdejší doby," tvrdí Robbins.

A nemá jít o jediné pnutí v Call of Duty, dojde i na rasismus, když se jednotka spojí s černošskými americkými vojáky.

Když se vývojáři nebojí střílet do vlastních řad, je velmi pravděpodobné, že tentokrát nebudou ignorovat holocaust. "Určitě ukážeme válečná zvěrstva," připouští Robbins. "Je to velmi smutná část dějin, ale nemůžeme vyprávět autentický příběh, aniž bychom zmínili tohle."

Robbins odkazuje na jednu epizodu seriálu Bratrstvo neohrožených, ve které američtí vojáci během druhé světové války dorazí do Evropy, aniž by věděli o nacistických zvěrstvech. Díl pak sleduje jednu z čet, která objeví poprvé v životě koncentrační tábor.

Příběhový posun válečných videoher se zdá jako přirozený krok. Otázkou tak zůstává, proč k tomu dochází až nyní. "Videohry rostou," odpovídá Robbins. "Před patnácti roky nikdo nečekal, že budete vyprávět dospělý příběh, řešila se hlavně hratelnost a grafické zpracování."

Dospěli i hráči. Od vývojářů často očekávají víc než jen kvalitní zpracování a dobrý příběh. Chtějí nadstavbu, něco hlubšího a komplexnějšího. Jestli jim to Call of Duty: WWII nabídne, bude jasné 3. listopadu, kdy hra vychází na PC, Xbox One a PlayStation 4.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy