California dreaming! Ochutnejte život v továrně na sny

Betty Růžičková
7. 8. 2011 16:00
V Kalifornii vás čekají všechny podoby amerického snu.
Route 66
Route 66 | Foto: Isifa/Thinkstock

"Deanova Kalifornie - divoká, zpocená a důležitá, země samotářů, vyhnanců a výstředních milovníků, kteří se sem slétají jako ptáci, země, kde každý vypadá tak nějak jako zničený, pohledný, pokleslý filmový herec." Takto nějak popsal před desítkami let Jack Kerouac Kalifornii ve svém kultovním románu Na cestě.

Současná Kalifornie, zejména ta turistická, se v mnohém liší. Přesto si některá místa pořád zachovávají punc starých časů - beatníků, kteří po kalifornských barech recitovali poezii, krás zdejší přírody a pobřeží nekonečného Pacifiku, všechny ty naplněné a nenaplněné sny a touhy lidí, kteří sem dorazili od dob prvních osadníků, a kterými je tato země prosáklá skrz naskrz.

Přijeďte sem i vy, zažít si svůj malý "americký sen". Předtím si ale s námi udělejte několik virtuálních zastávek po této zemi.

Most Golden Gate, Hollywood, Stanfordova Univerzita. Americké symboly, spojené s městy San Francisco, Los Angeles a Palo Alto.

Ale začněme pomalu a klidně - Sacramentem, hlavním městem a ekonomickým centrem Kalifornie. Nabízí vám muzea i místa kde si můžete v kvalitním podání poslechnout klasickou hudbu.

Jeho opakem je San Francisco. Výstřední a svobodomyslné město, oblíbené umělci všeho druhu; kromě toho také jedno z míst, kde se vzedmula vlna emancipace homosexuálů. Nechte ostatním městům památky, San Francisco si nejlépe užijete v ulicích, na pláži, nebo v některé z restaurací nabízejících rybí speciality. A nezapomeňte se projít po kouzelném Golden Gate Bridge - červeném mostě, který si většina lidí vybaví v souvislosti právě se San Franciscem, a který byl vybudován v roce 1937.

Goldem Gate Bridge v San Franciscu
Goldem Gate Bridge v San Franciscu | Foto: Isifa/Thinkstock

Prvním městem, založeným španělskými kolonisty, bylo San Jose. Do doby, než se stalo hlavním centrem Silicon Valley, bylo San Jose spíše zemědělským městem, ve stínu San Francisca. A ani když byla většina farem a rančů nahrazena moderními budovami, město neztratilo svou starou tvář. Stále tu můžete navštívit mnoho útulných restaurací a starších barů.

Silicon Valley je plné muzeí a technologických center, včetně sídel mnoha gigantů v IT byznysu - mezi jinými jsou to třeba Apple, eBay, Yahoo!, Google, Facebook, YouTube nebo Amazon.

Pokud jste hokejový fanoušek, můžete se zajít podívat na zápas týmu San Jose Sharks. Jejich stadion, známý jako "žraločí akvárium" vám přinese nezapomenutelné zážitky z NHL.

Dále na jih od San Jose se rozkládá mohavská poušť (také psaná jako poušť Mojave), která je jednou z mnoha přírodních turistických "atrakcí", plná dun, kaktusů a stromů Joshua. Jestliže jste fanoušky Tarantinova Kill Billa, nezapomeňte tu navštívit místo, kde se natáčel - město Lancaster.

Palo Alto, domov Stanfordské univerzity, vás pravděpodobně překvapí - nevypadá totiž jako tradiční univerzitní město. Vyzařuje z něj totiž kalifornský blahobyt - od luxusních bot až po kabriolety od BMW. Proč? Před druhou světovou válkou tady totiž v podstatě vzniklo Silicon Valley. A proč sem zajet? Palo Alto je místem pro ty, kteří rádi nakupují, vzdělávají se nebo jsou uměleckými nadšenci - jestli tedy do jedné z těchto skupin patříte, určitě si sem udělejte cestu.

Pobřeží Kalifornie
Pobřeží Kalifornie | Foto: Isifa/Thinkstock

Teď vítejte v "městě andělů" - Los Angeles. Takzvaný "small talk" tu vždy začíná větou: "Odkud jsi?" - budiž to jedním z důkazů multikulturality města. Snílci sem přicházejí s tím, že zde povedou naprosto dokonalý život. Ale jak to vypadá ve skutečnosti? Přesvědčte se sami!

Režiséři a scénáristé, krčící se pod nápisem Hollywood, vymýšlejí, jakým filmem diváky zase ohromí. Kromě Hollywoodu nebo Disneylandu patří mezi kalifornské symboly také pláže v LA, takže vytáhněte prkna a hurá na vlny!

Je vaší láskou fotbal a nevydržíte bez něj ani na dovolené? Tak si nenechte ujít zápas "Los Galacticos" - týmu LA Galaxy, sídlícímu na okraji města. Pravdou je, že tu najdete i kousek španělského Realu Madrid, protože ikonou amerického klubu je již od roku 2007 David Beckham, bývalý hráč "bílého baletu".

LA je tady pro vás, tak si ho užijte. Nakupujte, jděte na párty, surfujte a nebo jen užívejte slunce.

Mono Lake
Mono Lake | Foto: Isifa/Thinkstock

Už se vám začíná rýsovat plán vaší dovolené?

Pak je tu ještě několik dalších zážitků, které by neměly chybět na vaší cestě. Pro milovníky golfuje tu Pebble Beach, hřiště, které je na pátém místě v TOP 100 golfových hřišť v USA. Děti, na druhou stranu, pak určitě nadchne Disneyland. Když přicházíte k branám tohoto kouzelného světa, ampliony kolem vás hlásí: "Toto je nejšťastnější den vašeho života." Doražte a uvidíte, co na to vaše děti po dni plném Pirátů z Karibiku, Alenky v říši divů, Medvídka Pú nebo Indiana Jonese.

Pro ty, kteří mají rádi písek a moře je tu záliv Half Moon s nádhernými útesy a až neuvěřitelně rychlým přílivem. Pro milovníky života pod vodou je tu akvárium v Monterey, s vydrami, rybami, želvami a další mořskou zvířenou. Obdobným místem, avšak ve venkovním areálu, je Mořský svět v San Diegu. Kosatčí show je úžasná! Jen neseďte moc blízko, jinak odejdete pěkně osprchovaní.

V neposlední řadě se tu nabízí možnost navštívit jedno z nejteplejších míst planety - Údolí Smrti, nebo národní park Sequoia, kde můžete vidět gigantické sekvoje, což pro vá sbude jistě nezapomenutelným zážitkem.

Údolí Smrti
Údolí Smrti | Foto: Isifa/Thinkstock

 

Právě se děje

Další zprávy