Svatební šaty, matrjoška či svítilna. Lidé prozradili, co si chtějí vzít do rakve

Magazín Magazín
17. 10. 2019 9:23
Kostým čaroděje ze země Oz, jídlo z čínského bistra i svítilna. Všechny tyto věci patří mezi nejbizarnější předměty, se kterými chtějí Britové odejít na věčný odpočinek. V novém průzkumu to zjistila britská pohřební služba Co-op.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Mezi nevšedními věcmi, které si Britové chtějí vzít na památku do rakve, nechyběly ani rybářský prut, housle či pár klaunských bot, jak pro britský deník The Telegraph uvedla pohřební služba Co-op. Ta v uplynulých pěti letech oslovila čtyři tisíce dospělých obyvatel Spojeného království a zjistila, že každý pátý dotazovaný už má jasno, s čím se touží nechat pohřbít.

Necelá polovina dotazovaných naopak nad svým pohřbem zatím nepřemýšlela. Více než polovina si plánovala na památku nechat fotografie, každý čtvrtý respondent si vybral plyšového medvídka a každý desátý lahev svého oblíbeného alkoholického nápoje.

Někteří lidé uvažovali prakticky a chtěli si vzít pod zem svítilnu, nouzové tlačítko nebo mobilní telefon. Mezi nejneobvyklejší přání se ale podle pohřební služby zařadily i anglické čajové bochánky, karamelové lupínky, násada na koště, lopatka na smetí, balíček hracích karet, svatební šaty či ruská matrjoška. 

"Umísťování předmětů do rakví je zvyk starý stovky let. V posledních letech jsme ale svědky určité proměny v tom, že čím dál víc lidí touží mít v rakvi něco, co pro ně má osobní význam. Někdy to bývají milostné dopisy, fotky a svatební prstýnky, ale někteří lidé schválně volí věci, u kterých vědí, že ostatní rozesmějí. Jako příklad můžeme uvést jídlo z čínského bistra," prozradil listu The Telegraph ředitel pohřební služby Co-op David Collingwood.

Už dřívější výzkumy na toto téma ukázaly, že stále více lidí hodlá svůj pohřeb pojmout jako oslavu života. Někteří dokonce přiznali, že uvažují nad tím, že by jejich popel mohl skončit v ohňostroji. Jiní chtěli, aby se jejich pozůstalí před obřadem oblékli do slavnostních oděvů, a další si přáli, aby se na pohřbu tančil kubánský tanec.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy