Svatební šaty, matrjoška či svítilna. Lidé prozradili, co si chtějí vzít do rakve

Magazín Magazín
17. 10. 2019 9:23
Kostým čaroděje ze země Oz, jídlo z čínského bistra i svítilna. Všechny tyto věci patří mezi nejbizarnější předměty, se kterými chtějí Britové odejít na věčný odpočinek. V novém průzkumu to zjistila britská pohřební služba Co-op.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Mezi nevšedními věcmi, které si Britové chtějí vzít na památku do rakve, nechyběly ani rybářský prut, housle či pár klaunských bot, jak pro britský deník The Telegraph uvedla pohřební služba Co-op. Ta v uplynulých pěti letech oslovila čtyři tisíce dospělých obyvatel Spojeného království a zjistila, že každý pátý dotazovaný už má jasno, s čím se touží nechat pohřbít.

Necelá polovina dotazovaných naopak nad svým pohřbem zatím nepřemýšlela. Více než polovina si plánovala na památku nechat fotografie, každý čtvrtý respondent si vybral plyšového medvídka a každý desátý lahev svého oblíbeného alkoholického nápoje.

Někteří lidé uvažovali prakticky a chtěli si vzít pod zem svítilnu, nouzové tlačítko nebo mobilní telefon. Mezi nejneobvyklejší přání se ale podle pohřební služby zařadily i anglické čajové bochánky, karamelové lupínky, násada na koště, lopatka na smetí, balíček hracích karet, svatební šaty či ruská matrjoška. 

"Umísťování předmětů do rakví je zvyk starý stovky let. V posledních letech jsme ale svědky určité proměny v tom, že čím dál víc lidí touží mít v rakvi něco, co pro ně má osobní význam. Někdy to bývají milostné dopisy, fotky a svatební prstýnky, ale někteří lidé schválně volí věci, u kterých vědí, že ostatní rozesmějí. Jako příklad můžeme uvést jídlo z čínského bistra," prozradil listu The Telegraph ředitel pohřební služby Co-op David Collingwood.

Už dřívější výzkumy na toto téma ukázaly, že stále více lidí hodlá svůj pohřeb pojmout jako oslavu života. Někteří dokonce přiznali, že uvažují nad tím, že by jejich popel mohl skončit v ohňostroji. Jiní chtěli, aby se jejich pozůstalí před obřadem oblékli do slavnostních oděvů, a další si přáli, aby se na pohřbu tančil kubánský tanec.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy