Svatební šaty, matrjoška či svítilna. Lidé prozradili, co si chtějí vzít do rakve

Magazín Magazín
17. 10. 2019 9:23
Kostým čaroděje ze země Oz, jídlo z čínského bistra i svítilna. Všechny tyto věci patří mezi nejbizarnější předměty, se kterými chtějí Britové odejít na věčný odpočinek. V novém průzkumu to zjistila britská pohřební služba Co-op.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Mezi nevšedními věcmi, které si Britové chtějí vzít na památku do rakve, nechyběly ani rybářský prut, housle či pár klaunských bot, jak pro britský deník The Telegraph uvedla pohřební služba Co-op. Ta v uplynulých pěti letech oslovila čtyři tisíce dospělých obyvatel Spojeného království a zjistila, že každý pátý dotazovaný už má jasno, s čím se touží nechat pohřbít.

Necelá polovina dotazovaných naopak nad svým pohřbem zatím nepřemýšlela. Více než polovina si plánovala na památku nechat fotografie, každý čtvrtý respondent si vybral plyšového medvídka a každý desátý lahev svého oblíbeného alkoholického nápoje.

Někteří lidé uvažovali prakticky a chtěli si vzít pod zem svítilnu, nouzové tlačítko nebo mobilní telefon. Mezi nejneobvyklejší přání se ale podle pohřební služby zařadily i anglické čajové bochánky, karamelové lupínky, násada na koště, lopatka na smetí, balíček hracích karet, svatební šaty či ruská matrjoška. 

"Umísťování předmětů do rakví je zvyk starý stovky let. V posledních letech jsme ale svědky určité proměny v tom, že čím dál víc lidí touží mít v rakvi něco, co pro ně má osobní význam. Někdy to bývají milostné dopisy, fotky a svatební prstýnky, ale někteří lidé schválně volí věci, u kterých vědí, že ostatní rozesmějí. Jako příklad můžeme uvést jídlo z čínského bistra," prozradil listu The Telegraph ředitel pohřební služby Co-op David Collingwood.

Už dřívější výzkumy na toto téma ukázaly, že stále více lidí hodlá svůj pohřeb pojmout jako oslavu života. Někteří dokonce přiznali, že uvažují nad tím, že by jejich popel mohl skončit v ohňostroji. Jiní chtěli, aby se jejich pozůstalí před obřadem oblékli do slavnostních oděvů, a další si přáli, aby se na pohřbu tančil kubánský tanec.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zakázaly kvůli podpoře Madury vstup do země kubánskému ministrovi vnitra

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila cestovní sankce na druhého vysokého kubánského politika. Zesiluje tak tlak na zemi kvůli pokračující podpoře vlády venezuelského prezidenta Nicoláse Madury. Zákaz vstupu do země se týká kubánského ministra vnitra, kterým je Julio César Gandarilla Bermejo, kvůli jeho účasti na hrubém porušování lidských práv ve Venezuele, oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval také další země, aby se připojily k USA.

Zákaz je spíše symbolickým krokem. Pompeo dodal, že Bermejo je také zodpovědný za svévolné zatčení a zadržení tisíců kubánských občanů a nezákonné uvěznění více než 100 politických vězňů na Kubě. Jeho ministerstvo dohlíželo na mučení politických disidentů, zadržených a vězňů, a také na vraždu některých těchto osob policejními a bezpečnostními silami.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu opět použila slzný plyn. Demonstranti se bránili benzinovými bombami

Nové násilí vypuklo v neděli ráno místního času u obléhaného kampusu polytechnické univerzity v Hongkongu, uvedla agentura Reuters. Po několika klidných hodinách, kdy demonstranti spali na trávníku a v univerzitní knihovně, policie opět použila slzný plyn. Aktivisté na oplátku použili proti policistům benzinové bomby, některé z nich zapálily stromy mimo areál.

Některé části kampusu vypadají v neděli spíše jako pevnost s barikádami a černě oděnými protestujícím na hradbách, kteří mají improvizované zbraně, jako cihly bedny zápalných bomb, luky a šípy. Polytechnická univerzita je poslední z pěti univerzit, který zůstává obsazen aktivisty. Ti ji vyžívají jako základnu pro blokování nedalekého silničního tunelu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy