Bylo to raz dva. Sára, Tonička i Urban vylétli rychle

Barbora Fialová
23. 8. 2011 9:28
Nová mláďata z projektu návrat orla skalního vylétla na oblohu v Beskydech
Sára
Sára | Foto: Metoděj Macek

Beskydy - Bahnitou lesní cestou stoupá do kopce skupina přibližně čtyřiceti lidí. Je horko, za necelé dvě hodiny bude poledne a z členů věkově velmi různorodé výpravy teče pot.

„Příště by to mohlo být na náměstí v Novém Jičíně," popadá dech jedna z účastnic. Všichni jsou ověšeni fotoaparáty, dalekohledy nebo si nesou kameru. Hlavním společným znakem skupiny je ale přání vidět první let tří mladých orlů ve volné přírodě.

Dobré pozorovací místo

Lidé z projektu Návrat orla skalního do České republiky, jejich kolegové, rodinní příslušníci, kamarádi, hosté a samozřejmě redaktoři, fotografové a kameramani z různých médií se shromáždili asi sto metrů ve svahu pod voliérou v Moravskoslezských Beskydách.

Každý se snaží najít nejlepší pozorovací místo. „Slunce mi svítí přímo do objektivu," stěžuje si jeden z kameramanů.

Ve vypouštěcí voliéře, kterou považují za své hnízdo, vyhlížejí svobodu orli Tonička, Sára a Urban. A do odpoledne, tak aby měl kameraman slunce v zádech, se jim už čekat nechce.

Tonička
Tonička | Foto: Barbora Fialová

Skeptičtí ředitelé

Petr Orel, manažer projektu, vítá účastníky na slavnostním, v pořadí už šestém vypouštění orlů.

Nálada je skvělá. Lidé oblečení převážně v přírodních barvách (jen redaktorka z rozhlasu v dlouhých šatech trochu vyčnívá) jsou rádi, že mohou být součástí, nebo alespoň diváky, jednoho z nejdůležitějších okamžiků celého projektu.

Jaké druhy vysílaček mají orli upevněny na hřbetech a jejich funkce vysvětlil Luboš Peške, světově uznávaný odborník na pozemní a satelitní sledování ptáků.

„Byl jsem dost skeptický," vzpomíná Ján Zuskin, ředitel Státní ochrany přírody Slovenské republiky na rok 2006, kdy záchranná stanice v Bartošovicích projekt Návrat orla skalního zahájila.

Speciál: Projděte si články o návratu orla skalního na Aktuálně.cz

Že v úspěch projektu příliš nevěřil, přiznává i František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Oba ale s radostí uznali, že vypouštění devatenáctého, dvacátého a jedenadvacátého orla na českou oblohu, zahnízdění předchozích generací nebo první mládě orlice vypuštěné v rámci projektu mluví za vše.

Rychle pryč od lidí

Otakar Závalský, spoluautor projektu jde otevřít voliéru. Do deseti minut po odstranění části pletiva vylétá samec Urban. Za chvíli po něm orlí samice Sára. Po několika sekundách letu mizí lidem z dohledu.

Urban
Urban | Foto: Barbora Fialová

Oba si ale vyslouží nadšený potlesk. „Tonička šla asi pěšky," ozvalo se ze skupiny vyhlížející posledního orla.

Půl hodiny po Sáře se ale odhodlala i ona. „Letošní vypouštění bylo za celých šest let trvání projektu nejrychlejší," shodli se ochranáři.

Hodně štěstí pro Urbana, Sáru a Toničku

Snad se tedy Urban, Sára a Tonička budou úspěšně vyhýbat otráveným návnadám, pytlákům a jejich pastem i nebezpečným a pro ptáky často smrtelným sloupům elektrického vedení. A za několik let zahnízdí a nechají vyletět své mladé.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Hejtman Půta úplatky nebral, liberecký soud ho zprostil obžaloby

Krajský soud v Liberci zprostil obžaloby libereckého hejtmana Martina Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Obžaloba ho vinila z toho, že přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele. Státní zástupce pro něj navrhoval pět let vězení. Půta od počátku tvrdil, že je nevinný. Předseda senátu nyní čte odůvodnění rozsudku, což potrvá zřejmě několik hodin.

Půta byl obžalován v korupční kauze spolu s dalšími 11 lidmi a čtyřmi firmami, soud je osvobodil všechny. Kauza se týká dvou libereckých projektů obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) téměř za 100 milionů korun, na něž chtěla čerpat evropské dotace přes ROP Severovýchod. Ani na jeden vyplacené nebyly. Podle spisu přijal Půta úplatek v souvislosti s opravou libereckého kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun s přislíbenou dotací zhruba 55 milionů. Úplatek pro Půtu měl podle obžaloby činit 830 000 korun s tím, že 530 000 Kč mu bylo vyplaceno.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Koronavirus zmařil plány na koupi budovy v Bruselu, Česko si ji nejspíš pronajme

Ministerstvo zahraničí ustoupilo od záměru koupit novou budovu pro stálé zastoupení Česka v Bruselu, píše Deník N. Pořídit ji chtělo v souvislosti s nadcházejícím českým předsednictvím v Evropské unii. Koronavirová krize zpozdila jednání, nebylo reálné, aby nová nemovitost byla připravena k užívání pro české předsednictví v Radě EU ve druhé polovině roku 2022, řekl deníku mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Ministerstvo zahraničí nyní podle své mluvčí Zuzany Štíchové uvažuje pro předsednictví o pronájmu prostor.

Zdroj: ČTK
Další zprávy