Tintin v Kongu znovu budí vášně. Byl kreslený reportér rasista?

Magazín ČTK Magazín, ČTK
14. 1. 2019 15:47
Slavný kreslený hrdina Tintin letos oslavil 90. narozeniny a dědicové komiksové postavy se při této příležitosti rozhodli znovu vydat knihu Tintin v Kongu. Kritici ale upozorňují na problematický obsah, kdy je podle nich hlavní postava příliš krutá vůči zvířatům a chová se povýšeně k domorodcům. Příběh o Tintinovi se poprvé objevil 10. ledna 1929 a jeho duchovní otec, výtvarník s pseudonymem Hergé alias Georges Prosper Remi, se tak zařadil do společnosti nejslavnějších Belgičanů.
Obal knihy Tintin v Kongu.
Obal knihy Tintin v Kongu. | Foto: Profimedia.cz

Reportér v krátkých pumpkách s nazrzlou čupřinou vlasů vyvolává i po 90 letech kontroverzi. Vydavatelství se totiž v rámci Tintinových kulatin rozhodlo znovu vydat knihu, ve které jsou obyvatelé Konga vykresleni jako postavy větších rozměrů, s tučnými rudými rty a typickým oděvem zakrývajícím intimní partie.

Za problematické považuje vydání slavného komiksu například tvůrce konžského původu Barly Baruti, který v 80. letech krátce pracoval v ateliérech Studios Hergé. "Opravdu bychom si měli položit otázku, zda je na vydání Příběhů z Konga momentálně vhodná doba," odkazuje se Baruti na dobu, kdy jsou nacionalismus a rasismus opět na vzestupu.

Konžští aktivisté dokonce před 12 roky usilovali o stažení knihy z prodeje, se stížností u soudu ale nepochodili. Soudce jejich námitky smetl ze stolu s tím, že nejsou důkazy o tom, že by Hergé byl rasista.

"Tintin se zrodil z mé nevědomé touhy být dokonalý, být hrdinou," tvrdil jeho autor. Komiks jako první otiskla víkendová dětská příloha katolického bruselského listu Le Vingtieme Siecle, které tehdy Hergé šéfoval. Nejprve vzniklo několik krátkých příběhů pro časopis a v roce 1930 vyšel první díl sešitových dobrodružství s názvem Tintin v zemi Sovětů.

Všechny své příběhy Hergé domýšlel s velkou pečlivostí, spolupracoval s odborníky a dělal si i rozsáhlé rešerše. Je například známo, že než vyslal Tintina na obhlídku Měsíce, dlouho studoval problematiku vesmírných letů.

Spolu s dalším zbožím vydělává Tintin kreslířovým dědicům i sběratelům miliony dolarů. V roce 2016 se ve Francii vydražila další z původních kreseb z komiksových příběhů o Tintinovi a prodej plátna z titulní stránky sešitu První kroky na Měsíci dosáhl rekordní ceny 1,55 milionu eur (40 milionů korun). V roce 2014 se dvojstrana s kresbami Tintina, kterou Hergé vyhotovil v roce 1937, v aukci prodala za více než 2,5 milionu eur (68,6 milionu Kč).

Video: Rasismem je dnes každá blbost. Politickou korektnost odmítám, říká scenárista Mostu

Chtěl jsem ukázat paradoxy rasismu i sluníčkářského pohledu, kulisy Mostu jsou autentické, do Severky jsem chodil s tchánem, říká Petr Kolečko. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 19 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy