Kam mizí sochy a plastiky z dob socialismu? Podobu zaniklého umění zachycuje unikátní kniha

Ukázky ilustrací z knihy Zvláštní okolnosti. Podívejte se na sochy, plastiky a budovy, které nenávratně zmizely z veřejného prostoru.
Odstraňování a demolice, v lepším případě přesun výtvarných děl, která tvoří součást veřejných prostranství a architektury od dob socialismu, skutečně provází velmi zvláštní okolnosti. (Na obrázku je betonový reliéf Střelci / Boj v kosmu od Jiřího Babíčka.)
Důvodů pro "zvláštní" mizení je hned několik. Obce si například většinou nevedou žádnou evidenci realizací z období 1945 až 1989. U větších měst je dokonce problém rozlišit majetek městských částí od děl spadajících do vlastnictví magistrátu. Dekorativní stěna od Jiřího Babíčka byla zničena v roce 1999.
Osud děl, jež jsou přímou součástí staveb, které po roce 1989 přešly do soukromých rukou, závisí na přístupu jejich majitelů, zejména pokud dojde na rozhodnutí objekt rekonstruovat (na obrázku plastika akademického sochaře Jiřího Marka).
Autoři se o demolici málokdy dozví včas. (Na obrázku je plastika akademického sochaře Jiřího Marka.)
Foto: archiv Jan Šrámek
Petra Jansová Petra Jansová
4. 4. 2017 9:04
Z veřejného prostoru zmizely desítky a možná i stovky uměleckých děl z dob socialismu. Přesný počet ani nelze stanovit. Podle ilustrátora Jana Šrámka a historičky umění Jany Kořínkové navíc odstraňování a demolice provázejí velmi zvláštní okolnosti. Stejně pojmenovali i publikaci, která obsahuje zhruba třicítku ilustrací zmizelých soch a plastik od předních až po ty méně známé autory. "Lidé stále vnímají období komunismu černobíle, zároveň neumí posoudit kvalitu děl," říká Šrámek. Situace se ale podle něj přece jen lepší a Češi mají o veřejný prostor stále větší zájem.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Boris Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Na D6 u Sokolova havarovala dodávka a osobní auto, doprava je obnovena

Vážná dopravní nehoda omezila ve čtvrtek ráno dopravu na dálnici D6 u Sokolova. Při střetu osobního auta s dodávkou se čtyři lidé zranili, jeden z nich těžce. Doprava ve směru na Karlovy Vary byla krátce po nehodě obnovena, ve směru na Cheb byla silnice uzavřena do 11:15.

Nehoda se stala před 7:00. "Kvůli těžce zraněné osobě byl povolán vrtulník záchranné služby," doplnil krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Na dálnici ve směru na Cheb se tvořily dopoledne až dvoukilometrové kolony, doprava se odkláněla už na odbočku na Loket a na východní obchvat Sokolova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy