reklama
 
 

Exkluzivní sídla: Unikát z betonu lidé nechápou, i když architekt respektoval okolí

13. 12. 2018 16:30
Podívejte se do betonové rezidence na jihu Čech | Video: Jan A. Jindrák |  04:08
Rodinný dům v obci Včelná nedaleko Českých Budějovic stojí uprostřed běžné zástavby. A přestože se objekty rozmanitých tvarů snažil architekt Ivan Kroupa respektovat a jde o oceňovanou stavbu, betonové rodinné sídlo pana Karmáška budí u místních rozpaky. Podívejte se na další díl seriálu exkluzivní rezidence.

"Vodorovné konstrukce jsou z betonu, ty ostatní z běžného zdiva. Vnější obálka není zateplena, jde tedy o skutečně poctivé zdi," přibližuje stavební postup architekt Ivan Kroupa. 

Stavba záměrně není celá z betonu, je zde použito i běžné zdivo, které je propustnější. 

Základ domu tvoří spodní patro, které zabírá velkou část pozemku. Ve vyšších patrech se objem stavby zmenšuje. Nejužší je dům v druhém podlaží, kde jsou pokoje pro hosty. 

"Domy by měly odpovídat osobnosti majitele. Bývaly doby, kdy se stavělo stejně pro všechny, a přestože jsou dnes jiné možnosti, lidé si stále staví velmi podobné domy," říká architekt Kroupa.

Dům v jižních Čechách je dalším dílem našeho seriálu Exkluzivní rezidence, v němž ukážeme portréty 12 ikonických staveb či rekonstrukcí ze střední Evropy, které se zapsaly do ročenek architektury, protože přinesly radikální pohledy či zásadní inovace.

Všechny díly pořadu Exkluzivní rezidence najdete na tomto odkazu.

autor: Magazín | 13. 12. 2018 16:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama