VIDEO: Při záplavách z mostu koukají jen sloupky. Architekti nechali stavbu splynout s povodní

Foto: Rutger Hollander
Petra Jansová Petra Jansová
4. 3. 2018 8:10
Postavit most tak, aby odolal velké vodě, je velkou výzvou pro všechny projektanty. Neobvyklý přístup zvolili architekti z nizozemských ateliérů Next Architects a H+N+S Landscape Architects. Jejich most přes řeku Waal ve městě Nijmegen se nesnaží povodním vyhýbat, ale naopak s nimi splynout.

"Všechny naše projekty vychází z jedinečnosti daného místa. Tento most je vybudován v záplavovém území, což ovlivnilo i jeho podobu. Když stoupne hladina vody, některé jeho části se ponoří, čímž změní vzhled i své využití," přibližuje jeden z architektů.

V období záplav mohou lidé řeku překonat po betonových blocích. Ty naopak v období, kdy je hladina nízká, slouží jako lavičky s výhledem na krajinu a město. 

Projekt také odkazuje na kladný vztah Nizozemců k sezonním záplavám, které spíš vítají, než aby se s nimi snažili bojovat. Most pojmenovaný Zalige Bridge byl ve městě Nijmegen dokončen v roce 2016 jako součást projektu financovaného tamním ministerstvem infrastruktury a životního prostředí. Jeho cílem je rovněž otevření diskuse na téma, jak se lidé mohou naučit lépe žít v souladu s vodním živlem.

Místní si ojedinělý nápad mohli v praxi poprvé ověřit letos v lednu, kdy hladina řeky vystoupala nejvýše za posledních 15 let.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Dálnici D8 zavřela ve směru na Prahu hromadná nehoda

Dálnici D8 na Ústecku uzavřela ve směru na Prahu hromadná nehoda na 87. kilometru. Policie bude zřejmě žádat německé kolegy, aby odkláněli dopravu na své území. Informovala o tom krajská mluvčí policie Jana Slámová. K nehodě, která se stala poblíž sjezdu na Petrovice, se zatím nic bližšího neví.

Další zprávy