VIDEO: Při záplavách z mostu koukají jen sloupky. Architekti nechali stavbu splynout s povodní

Voda není nepřítel. Prohlédněte si most, který počítá se záplavami
Foto: Rutger Hollander
Petra Jansová Petra Jansová
4. 3. 2018 8:10
Postavit most tak, aby odolal velké vodě, je velkou výzvou pro všechny projektanty. Neobvyklý přístup zvolili architekti z nizozemských ateliérů Next Architects a H+N+S Landscape Architects. Jejich most přes řeku Waal ve městě Nijmegen se nesnaží povodním vyhýbat, ale naopak s nimi splynout.

"Všechny naše projekty vychází z jedinečnosti daného místa. Tento most je vybudován v záplavovém území, což ovlivnilo i jeho podobu. Když stoupne hladina vody, některé jeho části se ponoří, čímž změní vzhled i své využití," přibližuje jeden z architektů.

V období záplav mohou lidé řeku překonat po betonových blocích. Ty naopak v období, kdy je hladina nízká, slouží jako lavičky s výhledem na krajinu a město. 

Projekt také odkazuje na kladný vztah Nizozemců k sezonním záplavám, které spíš vítají, než aby se s nimi snažili bojovat. Most pojmenovaný Zalige Bridge byl ve městě Nijmegen dokončen v roce 2016 jako součást projektu financovaného tamním ministerstvem infrastruktury a životního prostředí. Jeho cílem je rovněž otevření diskuse na téma, jak se lidé mohou naučit lépe žít v souladu s vodním živlem.

Místní si ojedinělý nápad mohli v praxi poprvé ověřit letos v lednu, kdy hladina řeky vystoupala nejvýše za posledních 15 let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy