Z Václavského náměstí zmizí stánky a přibude zeleň. Tramvaj tam ale zatím jezdit nebude

Petra Jansová Petra Jansová
Aktualizováno 13. 10. 2016 23:19
Modernizace by z Václavského náměstí měla udělat především místo, kde lidé chtějí trávit svůj volný čas, kde jim bude příjemně a rádi se tam budou setkávat. “Rozšíří se chodníky, díky čemuž se prostor pro chodce zvětší o čtvrtinu. Bude tu více laviček, fontán, ale i praktických pítek nebo stromů. Vybrány byly platany, které neznečišťují okolí lepkavým pylem a nelákají mšice,” přibližuje Jan Adámek ze Sdružení Nového Města pražského, které o revitalizaci pražského náměstí dlouhodobě usiluje.
Václavské náměstí.
Václavské náměstí. | Foto: Jitka Krejčová

Václavské náměstí se dočká modernizace. Revitalizace jeho dolní části by měla začít v roce 2018 a hotová by měla být do pěti měsíců od zahájení. Na Pražany a návštěvníky české metropole čeká po jejím dokončení celá řada úprav, které by "Václavák" měly změnit v místo, kde jim bude příjemně a kde se budou rádi setkávat.

Odstraněny budou nejenom stánky nebo betonové květináče, které výrazně omezují pohyb, ale budou se rozšiřovat i chodníky a přibude zeleně. Oproti původnímu vítěznému projektu z roku 2005 přibyla také řada praktických zlepšení. 

Václavské náměstí
Václavské náměstí | Foto: archiv Cígler Marani Architects

"Ve srovnání se soutěžním návrhem a dokumentací pro územní rozhodnutí, předkládanými v roce 2012, se zlepšila bezbariérovost. Prostor je nově koncipován s minimálními výškovými rozdíly (rozdíl vozovky oproti chodníku je pouhé 2 cm). Umožňuje tak příjemnější pobyt, větší variabilitu pořádaných sezonních akcí a zároveň usnadňuje pohyb po náměstí pro pěší," popisuje architekt Jakub Cigler z architektonického studia Jakub Cigler Architekti.

Pro lidi bude příjemné rozšíření chodníků a odstranění stánků, nebo jejich náhrada novými. Ty budou více odpovídat podobě Václavského náměstí a pražské památkové zóny.

Zmizí i betonové květináče a ve středním pásmu je nahradí vodní prvky.  "Ve středním pásu s výhledem na Národní muzeum bude umístěn mobiliář a budou zde vybudovány tři vodní prvky (soustava trysek). Ty jsou navrženy tak, aby nebránily pořádání trhů a sezonních akcí a nenarušily variabilitu jejich uspořádání," přibližuje Jan Adámek, ze Sdružení Nového Města pražského, které o revitalizaci Václavského náměstí dlouhodobě usiluje.

Výrazně přibude i zelených ploch. Návrh počítá s výsadbou 54 nových stromů. V konečné fázi tak bude v dolní části náměstí 91 stromů. 

Václavské náměstí
Václavské náměstí | Foto: archiv Cígler Marani Architects

Nápad znovuzavedení tramvají, které by jezdily přes Václavské náměstí, už padl. Uspořádaní prostoru, stromořadí a komunikací to však do budoucna nevylučuje.

"Momentálně se uvažuje o možnosti jízdy tramvají v horní části náměstí, toho se však předkládaná dokumentace netýká. Je o tom nutné vést celospolečenskou diskusi. Tramvaj má mnoho výhod a také nevýhody. Připomeňme si, že dříve jezdila po celé délce Václavského náměstí, přes Příkopy vedla až na náměstí Republiky. Pokud by zde však byla, tak jedině taková, která nepotřebuje troleje a v historickém centru se napájí zespoda. Žádné zasíťování tedy nehrozí," uzavírá Adámek.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy