Ideální dům je konstrukčně a technicky bezchybný. Ty nejlepší postavené na Slovensku ukáže výstava

Ideální dům je konstrukčně a technicky bezchybný. Ty nejlepší postavené na Slovensku ukáže výstava
Rodinný dům v Petrovanech od ateliéru Zerozero.
Moderní statek na Oravě vznikl podle projektu Petera Lacka, Filipa Tittelbacha a Anny Eiseltové z ateliéru A.LT architekti.
Rodinný dům s názvem Kiss v Bratislavě vznikl podle projektu architekta Sebastiana Nagye.
Rodinný dům v Bratislavě vyniká svojí jednoduchostí. Hlavními materiály jsou dřevo, hliník a přírodní kámen. Jeho autorem je architekt Ľubomír Závodný.
Foto: Lubo Stacho/Bacová, Andrea: Slovenský rodinný dom 2000-2015, vydavatelství Eurostav 2016
Petra Jansová Petra Jansová
6. 4. 2018 13:05
Výstava na fakultě architektury v pražských Dejvicích ukáže, jak se staví rodinné domy na Slovensku. K vidění budou stavby oceněné v odborných médiích i na architektonických soutěžích.

Mezinárodní výstava Slovenský národní dům představuje architekturu rodinných domů na Slovensku. Představí projekty postavené mezi lety 2006 a 2015. K expozici, která bude k vidění od 9. dubna na Fakultě architektury ČVUT v pražských Dejvicích, se váže i publikace architektky Andrey Bacové. Výstava má propagovat slovenskou architekturu a vytvářet kulturní mosty nejenom mezi evropskými státy.  

"Vybrala jsem ty nejlepší, které se na Slovensku postavily, a zároveň i ty, které svým konceptem přispěly k všeobecné architektonické diskusi, ty, které byly publikované a pozitivně hodnocené v odborných médiích," přibližuje Andrea Bacová, podle jakého klíče vybírala realizované projekty.

Řada domů rovněž získala architektonické ceny. Podle Bacové jde ale především o kvalitní projekty - originály šité přímo na míru. 

A jak by podle ní měl vlastně vypadat ideální dům? "Z pohledu architekta by měl být estetický, účelný, konstrukčně a technicky bezchybný," přibližuje s tím, že tajemství ideálního domu lze hledat už v renesanci, která kladla důraz na estetiku, proporce i účelnost. 

Na Slovensku se podle Bacové ročně postaví zhruba osm až deset tisíc rodinných domů, kolem pěti set jich pak vzniká ve spolupráci s architektem. "To je však jen hrubý odhad. Přesné statistiky neexistují. Situace na Slovensku je v podstatě podobná jako v Česku. Důležité je, že i když architektonicky hodnotné domy mají zatím menšinové postavení, významně ovlivňují kvalitu středního proudu a právě to je jejich poselstvím," uzavírá Bacová.  

 

Právě se děje

před 23 minutami

Smartwings budou v případě dohody se státem financovat všichni akcionáři

Do financování záchrany letecké skupiny Smartwings se po případné dohodě se státem zapojí všichni akcionáři společnosti. Ve čtvrtek se na tom dohodla valná hromada firmy. Zároveň schválila finanční model skupiny pro letošní a příští rok. Jeho podobu firma neuvedla, vychází ovšem ze závěrů expertní komise ministerstva dopravy.

Spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně v dnešní Mladé Frontě Dnes uvedl, že firma potřebuje od státu půjčku nebo garanci za úvěr na 1,7 až dvě miliardy korun. Bez pomoci státu podle něj firma skončí.

Skupina Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o cestování v důsledku koronavirové krize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy