Ideální dům je konstrukčně a technicky bezchybný. Ty nejlepší postavené na Slovensku ukáže výstava

Ideální dům je konstrukčně a technicky bezchybný. Ty nejlepší postavené na Slovensku ukáže výstava
Rodinný dům v Petrovanech od ateliéru Zerozero.
Moderní statek na Oravě vznikl podle projektu Petera Lacka, Filipa Tittelbacha a Anny Eiseltové z ateliéru A.LT architekti.
Rodinný dům s názvem Kiss v Bratislavě vznikl podle projektu architekta Sebastiana Nagye.
Rodinný dům v Bratislavě vyniká svojí jednoduchostí. Hlavními materiály jsou dřevo, hliník a přírodní kámen. Jeho autorem je architekt Ľubomír Závodný.
Foto: Lubo Stacho/Bacová, Andrea: Slovenský rodinný dom 2000-2015, vydavatelství Eurostav 2016
Petra Jansová Petra Jansová
6. 4. 2018 13:05
Výstava na fakultě architektury v pražských Dejvicích ukáže, jak se staví rodinné domy na Slovensku. K vidění budou stavby oceněné v odborných médiích i na architektonických soutěžích.

Mezinárodní výstava Slovenský národní dům představuje architekturu rodinných domů na Slovensku. Představí projekty postavené mezi lety 2006 a 2015. K expozici, která bude k vidění od 9. dubna na Fakultě architektury ČVUT v pražských Dejvicích, se váže i publikace architektky Andrey Bacové. Výstava má propagovat slovenskou architekturu a vytvářet kulturní mosty nejenom mezi evropskými státy.  

"Vybrala jsem ty nejlepší, které se na Slovensku postavily, a zároveň i ty, které svým konceptem přispěly k všeobecné architektonické diskusi, ty, které byly publikované a pozitivně hodnocené v odborných médiích," přibližuje Andrea Bacová, podle jakého klíče vybírala realizované projekty.

Řada domů rovněž získala architektonické ceny. Podle Bacové jde ale především o kvalitní projekty - originály šité přímo na míru. 

A jak by podle ní měl vlastně vypadat ideální dům? "Z pohledu architekta by měl být estetický, účelný, konstrukčně a technicky bezchybný," přibližuje s tím, že tajemství ideálního domu lze hledat už v renesanci, která kladla důraz na estetiku, proporce i účelnost. 

Na Slovensku se podle Bacové ročně postaví zhruba osm až deset tisíc rodinných domů, kolem pěti set jich pak vzniká ve spolupráci s architektem. "To je však jen hrubý odhad. Přesné statistiky neexistují. Situace na Slovensku je v podstatě podobná jako v Česku. Důležité je, že i když architektonicky hodnotné domy mají zatím menšinové postavení, významně ovlivňují kvalitu středního proudu a právě to je jejich poselstvím," uzavírá Bacová.  

 

Právě se děje

před 28 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 35 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy