Ideální dům je konstrukčně a technicky bezchybný. Ty nejlepší postavené na Slovensku ukáže výstava

Ideální dům je konstrukčně a technicky bezchybný. Ty nejlepší postavené na Slovensku ukáže výstava
Rodinný dům v Petrovanech od ateliéru Zerozero.
Moderní statek na Oravě vznikl podle projektu Petera Lacka, Filipa Tittelbacha a Anny Eiseltové z ateliéru A.LT architekti.
Rodinný dům s názvem Kiss v Bratislavě vznikl podle projektu architekta Sebastiana Nagye.
Rodinný dům v Bratislavě vyniká svojí jednoduchostí. Hlavními materiály jsou dřevo, hliník a přírodní kámen. Jeho autorem je architekt Ľubomír Závodný.
Foto: Lubo Stacho/Bacová, Andrea: Slovenský rodinný dom 2000-2015, vydavatelství Eurostav 2016
Petra Jansová Petra Jansová
6. 4. 2018 13:05
Výstava na fakultě architektury v pražských Dejvicích ukáže, jak se staví rodinné domy na Slovensku. K vidění budou stavby oceněné v odborných médiích i na architektonických soutěžích.

Mezinárodní výstava Slovenský národní dům představuje architekturu rodinných domů na Slovensku. Představí projekty postavené mezi lety 2006 a 2015. K expozici, která bude k vidění od 9. dubna na Fakultě architektury ČVUT v pražských Dejvicích, se váže i publikace architektky Andrey Bacové. Výstava má propagovat slovenskou architekturu a vytvářet kulturní mosty nejenom mezi evropskými státy.  

"Vybrala jsem ty nejlepší, které se na Slovensku postavily, a zároveň i ty, které svým konceptem přispěly k všeobecné architektonické diskusi, ty, které byly publikované a pozitivně hodnocené v odborných médiích," přibližuje Andrea Bacová, podle jakého klíče vybírala realizované projekty.

Řada domů rovněž získala architektonické ceny. Podle Bacové jde ale především o kvalitní projekty - originály šité přímo na míru. 

A jak by podle ní měl vlastně vypadat ideální dům? "Z pohledu architekta by měl být estetický, účelný, konstrukčně a technicky bezchybný," přibližuje s tím, že tajemství ideálního domu lze hledat už v renesanci, která kladla důraz na estetiku, proporce i účelnost. 

Na Slovensku se podle Bacové ročně postaví zhruba osm až deset tisíc rodinných domů, kolem pěti set jich pak vzniká ve spolupráci s architektem. "To je však jen hrubý odhad. Přesné statistiky neexistují. Situace na Slovensku je v podstatě podobná jako v Česku. Důležité je, že i když architektonicky hodnotné domy mají zatím menšinové postavení, významně ovlivňují kvalitu středního proudu a právě to je jejich poselstvím," uzavírá Bacová.  

 

Právě se děje

Další zprávy