Jak kvalitně a kreativně spojit historický odkaz s novou výstavbou a vytvořit dům, který bude co nejvíce spojen se zahradou? Tato výzva čekala na architektku Annu Nižňanskou, které pomáhala její kolegyně Anna Podroužková ze studia ANNY Architects, přičemž na projekčních pracích pro stavební povolení spolupracovaly se Studiem Moa.
Obě se řadí mezi jedny z nejzajímavějších tvůrců a tvůrkyň architektury a interiérového designu u nás. Právě proto pravděpodobně dostaly možnost navrhnout rodinný dům společně se sochařským ateliérem, k nimž náleží terasa a velkorysá zahrada, kterou navrhoval Atelier Flera.
Vzhledem k tomu, že původní dům nešlo kvůli statice zachovat, všechny zúčastněné čekala velká rekonstrukce, během které byla replikována čelní fasáda se sádrovými štuky. Tu dámy z ANNY Architects propojily s novou výstavbou, která splňuje současné potřeby majitelů.
Dům je koncipován tak, aby se postupně "ztrácel" v zahradě a vytvořil oázu klidu přímo v Praze. Zatímco velikost rodinného domu činí 182 metrů čtverečních, zahrada se pyšní 300 metry čtverečními. Proto bylo jasné, že stavba musí být co nejvíce propojená s rozsáhlou zelení. K tomu napomáhají velkoformátová okna a elegantní posuvné dveře.
Stejně důležité jako spojení s přírodou bylo pro investory propojení starého s novým. Proto chtěli, aby byly zachovány prvky původního domu, jako jsou špaletová okna, zdobná fasáda či kamenná cesta z pražské mozaiky, která dům lemuje a přirozeně jej začleňuje do okolního prostředí. Otevřenost s chytrým propojením byla důležitá také z funkční stránky. Ačkoliv v domě primárně bydlí manželský pár společně s jejich jezevčíky, musí se v něm dobře vyspat a pohybovat i širší rodina.
Důraz na milované umění
Při návrhu interiéru bylo nutné zohlednit také zálibu investora v umění. Proto architektky zvolily neutrální materiály. Ty vytvářejí harmonické pozadí pro umělecké sbírky a starožitné prvky, které dotvářejí vizuál domu. Majitel umění pouze nemiluje, ale také jej vytváří - je totiž sochařem. Proto k hlavní budově byl vytvořen i ateliér, který slouží jako flexibilní pracovní zóna. Ta se přizpůsobí aktuálním potřebám obyvatelů a zároveň poskytuje dostatek skrytých úložných prostorů pro nástroje a materiál.
"Díky výšce čtyř metrů bylo možné podél celé zadní stěny vložit do hlavního prostoru ateliéru pochozí patro z pororoštů, usazené na konzolové kovové konstrukci, které umožňuje přístup k úložným skříním s posuvnými dveřmi. Pod konstrukcí jsou spodní skříně a posuvné pracovní stoly na kolečkách, které lze snadno přesouvat a spojovat. V levé části ateliéru je zvedací kladka pro manipulaci s těžkými modely a pojízdná točna pro modelování soch. Pravá část je vybavena výlevkou s ruční sprškou a odtokovým kanálkem pro vymývání sádrových forem," říkají tvůrkyně realizace.
Interiér ateliéru je stejně jako interiér obytné části navržen v minimalistické paletě materiálů. Bílé kovové konstrukce a úložné skříně doplňuje světle šedá podlaha cemflow. Denní místnost je vybavena vestavnou kuchyní a odpočinkovou zónou a koženým gaučem. Součástí ateliéru je také malá koupelna se sprchou a WC, sklad a garáž s možností nabíjení elektromobilu.
Přímé napojení
Větší a lepší pohodlí, výbavu i třeba vyladěné doplňky lze nalézt v hlavní obytné části, která se skládá ze dvou pater. "Dispozice přízemí je navržena tak, aby plynule propojovala jednotlivé funkční zóny. Předsíň s vestavěnými skříněmi a nikou s lavicí ústí do centrální části domu. Chodba s točitým schodištěm a malou vitrínou vede do hlavního obytného prostoru s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, kde krb přirozeně odděluje jídelní kout s lavicí od knihovny a sedací soupravy," říkají architektky.
Součástí přízemí je také ložnice se samostatnou bezbariérovou koupelnou a samostatným WC, což zajišťuje komfortní a dlouhodobě udržitelné bydlení. Důležitou součástí primární stavby je venkovní terasa, která v letních měsících rozšiřuje obytný prostor. Ta je navržena ve stejné rovině s podlahou interiéru.
Po dřevěném schodišti se manželé i jejich návštěva dostanou do druhého patra, kde se nachází další ložnice se šatnou, druhá koupelna s vanou a sprchovým koutem, pracovna a velký pokoj pro hosty.
Důraz na udržitelnost a Interiér roku
"Dům je navržen s důrazem na udržitelnost. Využívá moderní technologie, jako jsou solární panely, tepelné čerpadlo, venkovní žaluzie pro regulaci tepla, trojskla a fasádní zateplení. Součástí systému je také řízené větrání s rekuperací a retenční nádrž na dešťovou vodu pro zavlažování zahrady," uzavírají tvůrkyně z ANNY Architects, které doufají, že díky svému pojetí rekonstrukce získají co nejlepší umístění v soutěži Interiér roku, kde o prestižní ceny bojují architekti i interiéroví designéři z Česka i Slovenska. A to hned v několika kategoriích.
Výherci budou vyhlášeni již 29. dubna v pražském Centru současného umění Dox. Porotou se stane také veřejnost, která od 1. do 15. dubna může pro své favority hlasovat v samostatné kategorii nazvané Hlasování veřejnosti - cena Ton, a to na stránkách Interiéru roku.