Interiér dřevostavby na Slovensku sjednocuje bílá barva. Projekt zaujal v soutěži Interiér roku

Interiér dřevostavby na Slovensku sjednocuje bílá barva. Projekt zaujal v soutěži Interiér roku
Na vstupní halu, která je otevřena prosklenou stěnou do krytého stání pro dva vozy, navazují dvě prostorné šatny.
V přízemí se středem domu táhne podélná komunikační zóna se schodištěm, odkud je vstup do wellness místnosti se saunou a do pracovny, sloužící také jako hostinský pokoj. (Galerie v druhém patře.)
Obytný prostor je svým částečně zvýšeným stropem rozdělen na dvě části.
V té nižší je kuchyň s jídelnou.
Foto: Lukáš Hausenblas
Bydlení
14. 5. 2017 10:05
Interiéry, které navrhuje brněnský architekt Martin Frank, jsou charakteristické svojí vzdušností a využitím přírodních materiálů. Se stejným přístupem navrhl i interiér domu nedaleko Bratislavy. Dvoupodlažní dřevostavbě dominuje bílá barva, doplněná zajímavými detaily, jako je nerezová kuchyně nebo přiznané dřevěné pohledy v ložnicích. Projekt rovněž získal v soutěži Interiér roku Cenu novinářů.

"Nevytváříme strohé a chladné prostory, ale snažíme se tvořit příjemné prostředí pro jejich uživatele, ve kterém jejich životy a předměty nejsou navíc, ale těší se ze vzá­jemného souladu," popisuje svůj přístup brněnský architekt Martin Frank. 

Interiéry, které navrhuje, jsou charakteristické vzdušností a přírodními materiály v decentních barvách. Právě proto si jeho práci oblíbila i slovenská rodina a nechala si navrhnout interiér právě dostavěného dřevěného domu na okraji lužních lesů blízko Bratislavy.

Právě lokalita a blízkost totožných domů zasazených do krajiny plné vzrostlých stromů ovlivnila od počátku architektův koncept. "Stereotyp, který se na všech domech opakuje a je stále přítomný v pohledu z každé místnosti, ovlivňuje barevné a materiálové schéma interiéru," vysvětluje. 

Základem vnitřku domu je bílá barva a její odstíny, použité na materiálově různorodých plochách. Celý prostor sjednocuje rovněž strohá geometrie s pravoúhlými liniemi nábytku.

Bílý nábytek rovněž vytváří "čistou" plochu a vlastně podklad pro ostatní předměty každodenní potřeby, které tak vynikají a zároveň prostor vkusně zabydlují. "Ať jsou to police ve strohé nerezové kuchyni, kde pak přirozeně vynikají jednotlivé kusy pro stolování, nebo jednoduché kvádry nábytku v koupelně, kde na mramorových prkýnkách stojí seřazené kosmetické potřeby," popisuje. 

Bilá barva je použita v mnoha odstínech a strukturách na dřevěných olejovaných podlahách, na hrubě drásaném dubovém nábytku nebo bílém mramorovém obkladu a prochází interiérem i na textilu, ať už na povlečení nebo na závěsech.

To vše architekt kombinoval s detaily z hrubého starého dřeva v mnoha odstínech, od šedé až po béžovou. Jako doplňkový materiál využil stříbrný nebo zlatý kov. 

Zajímavý detail tvoří i strop v druhém podlaží, kde autor přiznal jednotlivé dřevěné díly, z nichž je dům postaven. Ty jsou natřeny bílou lazurou.

"Interiér balancuje na hranici strohosti v použitém tvarosloví nábytku. Propojením s ostatními vlivy vytváří pro své obyvatele vlídné a útulné prostředí vhodné pro každodenní život rodiny," uzavírá architekt.  

Projekt interiéru dvoupodlažního dřevěného domu se zúčastnil soutěže Interiér roku, kterou již podruhé pořádal Institut interiérového bydlení. Získal Cenu novinářů. Více o soutěži zde.

 

Právě se děje

Další zprávy