Z trosek vesnického stavení vznikla moderní usedlost. Okolí lze sledovat z koupelny i ložnice

Vítězný projekt v kategorii Soukromý interiér - rekonstrukce
Velkorysá obytná místnost vznikla úpravou původních nevyhovujících dispozic.
Nová okna se sníženými okenními parapety dostatečně prosvětlují místnosti, umožňují větší kontakt s venkovním terénem a svojí formou evokují tradiční stavení.
Výhledům z okna byla podřízena především dispozice hlavní obytné místnosti a ložnice.
Centrální místnosti dominuje průhledový krb obložený antracitovými kachli s cibulovým reliéfem.
Foto: archiv IBD
Bydlení
3. 4. 2017 9:38
Architektky splnily přání klientů a téměř z trosek vesnického stavení vytvořily místo, které respektuje tradice a svým obyvatelům zároveň poskytuje komfort. Dispoziční úpravy přinesly více úložných prostor a zároveň propojení domu s okolní přírodou. Projekt studia Gens získal i první cenu v kategorii Soukromý interiér - rekonstrukce v soutěži Interiér roku.

Majitelé koupili stavení ve špatném technickém stavu, z původního objektu postaveného pravděpodobně v 19. století zbyly pouze obvodové zdi. Oslovili proto Olgu Frýdeckou a Šárku Martínkovou Špačkovou ze studia Gens s jasným zadáním.

Cílem bylo vytvoření interiéru, odrážejícího ducha venkovských obydlí s akcentem na výběr a kombinaci současných a původních materiálů. Zásadní byl kontakt s okolní přírodou, dále pak dostatek soukromí a komfortní zázemí, kde mohou obyvatelé trávit čas v širším rodinném kruhu.

Autorky se zaměřily především na citlivější úpravu vnějších fasád tak, aby odpovídaly požadavkům klienta a zároveň kritériím výstavby v Národním Parku Šumava. V další fázi přestavby upravily i vnitřní dispozice. 

Podařilo se tak vytvořit velkorysejší obytný prostor a zároveň dům propojit s exteriérem. Výhledům z okna byla podřízena především dispozice hlavní obytné místnosti a ložnice.

Nová okna se sníženými okenními parapety dostatečně prosvětlují místnosti, umožňují větší kontakt s venkovním terénem a svojí formou evokují tradiční stavení. 

Díky dispozičním změnám vznikl i dostatek úložného prostoru pro kuchyň. Nebylo pak nutné zatěžovat místnost objemnými kuchyňskými skříněmi, lednicí s mrazákem a skladem potravin. Obývací prostor tak působí vzdušně a velkoryse.

Celému interiéru dominuje dřevo, kámen a keramika. V přízemí a suterénu je použitá šedočerná kamenná dlažba. Podlahy v ložnicích jsou z dubových palubek. Dveře a většina atypického nábytku pak je z dubového masivu. 

Projekt na rekonstrukci historického vesnického stavení na Šumavě získal první cenu v kategorii Soukromý interiér - rekonstrukce soutěže Interiér roku, kterou již podruhé pořádal Institut interiérového bydlení. Více o soutěži zde.

 

Právě se děje

Další zprávy