Z trosek vesnického stavení vznikla moderní usedlost. Okolí lze sledovat z koupelny i ložnice

Vítězný projekt v kategorii Soukromý interiér - rekonstrukce
Velkorysá obytná místnost vznikla úpravou původních nevyhovujících dispozic.
Nová okna se sníženými okenními parapety dostatečně prosvětlují místnosti, umožňují větší kontakt s venkovním terénem a svojí formou evokují tradiční stavení.
Výhledům z okna byla podřízena především dispozice hlavní obytné místnosti a ložnice.
Centrální místnosti dominuje průhledový krb obložený antracitovými kachli s cibulovým reliéfem.
Foto: archiv IBD
Bydlení
3. 4. 2017 9:38
Architektky splnily přání klientů a téměř z trosek vesnického stavení vytvořily místo, které respektuje tradice a svým obyvatelům zároveň poskytuje komfort. Dispoziční úpravy přinesly více úložných prostor a zároveň propojení domu s okolní přírodou. Projekt studia Gens získal i první cenu v kategorii Soukromý interiér - rekonstrukce v soutěži Interiér roku.

Majitelé koupili stavení ve špatném technickém stavu, z původního objektu postaveného pravděpodobně v 19. století zbyly pouze obvodové zdi. Oslovili proto Olgu Frýdeckou a Šárku Martínkovou Špačkovou ze studia Gens s jasným zadáním.

Cílem bylo vytvoření interiéru, odrážejícího ducha venkovských obydlí s akcentem na výběr a kombinaci současných a původních materiálů. Zásadní byl kontakt s okolní přírodou, dále pak dostatek soukromí a komfortní zázemí, kde mohou obyvatelé trávit čas v širším rodinném kruhu.

Autorky se zaměřily především na citlivější úpravu vnějších fasád tak, aby odpovídaly požadavkům klienta a zároveň kritériím výstavby v Národním Parku Šumava. V další fázi přestavby upravily i vnitřní dispozice. 

Podařilo se tak vytvořit velkorysejší obytný prostor a zároveň dům propojit s exteriérem. Výhledům z okna byla podřízena především dispozice hlavní obytné místnosti a ložnice.

Nová okna se sníženými okenními parapety dostatečně prosvětlují místnosti, umožňují větší kontakt s venkovním terénem a svojí formou evokují tradiční stavení. 

Díky dispozičním změnám vznikl i dostatek úložného prostoru pro kuchyň. Nebylo pak nutné zatěžovat místnost objemnými kuchyňskými skříněmi, lednicí s mrazákem a skladem potravin. Obývací prostor tak působí vzdušně a velkoryse.

Celému interiéru dominuje dřevo, kámen a keramika. V přízemí a suterénu je použitá šedočerná kamenná dlažba. Podlahy v ložnicích jsou z dubových palubek. Dveře a většina atypického nábytku pak je z dubového masivu. 

Projekt na rekonstrukci historického vesnického stavení na Šumavě získal první cenu v kategorii Soukromý interiér - rekonstrukce soutěže Interiér roku, kterou již podruhé pořádal Institut interiérového bydlení. Více o soutěži zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Americký úřad chce zablokovat převzetí Activision Blizzard Microsoftem

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu, s jejíž pomocí se snaží zablokovat převzetí společnosti Activision Blizzard firmou Microsoft. Americký úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Transakce by podle něj mohla poškodit hospodářskou soutěž. Hloubkové vyšetřování fúze, která má být největším převzetím v herním odvětví, před měsícem zahájila ze stejného důvodu i Evropská komise. Microsoft se hodlá proti kroku FTC bránit u soudu.

Microsoft v lednu oznámil, že koupí za 68,7 miliardy dolarů (necelých 1,6 bilionu Kč) vývojáře her a vydavatele interaktivního zábavního obsahu Activision Blizzard. Tato firma stojí například za hrami Call of Duty či Candy Crush. Akvizice má urychlit růst herní divize Microsoftu. Po dokončení transakce by Microsoft byl třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony. Právě Sony transakce silně kritizuje.

Prezident Microsoftu Brad Smith uvedl, že společnost se bude proti kroku FTC bránit u soudu. Úřad uvedl, že Microsoft už v minulosti koupil cenný herní obsah a využil toho k potlačení konkurence ostatních konzolí. Microsoft je známý zejména díky operačnímu systému Windows a herním konzolím Xbox.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Evropská centrální banka vyzvala k přepracování navrhovaných pravidel EU k omezení cen plynu

Navrhovaná pravidla Evropské unie k omezení růstu cen zemního plynu by mohla ohrozit finanční stabilitu v eurozóně a je zapotřebí je přepracovat. Uvedla to podle agentury Reuters Evropská centrální banka (ECB) ve svém oficiálním stanovisku. Varovala, že ačkoliv cílem pravidel je omezení mimořádných výkyvů cen plynu, jejich výsledkem by mohl být přesný opak.

Sjednotit pohled zatím rozdělených zemí Evropské unie na možné zavedení cenového stropu pro případ výrazného zdražení plynu se v těchto dnech pokouší české předsednictví bloku. Skupina zemí v čele s Německem stále dává najevo nesouhlas s jakýmkoli omezováním cen.

Podle diplomatů proto není vyloučeno, že se na mimořádném jednání ministrů energetiky příští úterý dohodu opět nepovede uzavřít. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že podle jejího přesvědčení se do konce roku země na podobě stropu shodnou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy