reklama
 
 

Knihovna v Číně pojme přes milion knih a zabírá 33 tisíc metrů čtverečních. Postavili ji za tři roky

Aktualizováno 9. 11. 2017 22:17
Knihovna v severní Číně patří mezi největší projekty nizozemského architektonického studia MVRDV. Vejde se do ní přes milion knih a zabírá víc než třiatřicet tisíc metrů čtverečních. Objekt, který připomíná gigantické oko, se přesto podařilo dokončit v rekordně krátké době tří let.

Nová knihovna v severočínském městě Tchien-ťin zaujímá plochu o více než třiatřiceti tisících metrech čtverečních a vejde se do ní přes jeden milion knih.

Objekt, který záměrně připomíná obrovské oko, navrhlo nizozemské architektonické studio MVRDV ve spolupráci s urbanistickým a designovým institutem v Tchien-ťinu TUPDI.

Do samého středu knihovny je umístěna obrovská světelná koule, kolem níž se kaskádovitě vinou regály s knihami, které rovněž fungují jako schodiště nebo místa k sezení. 

"Knihovnu jsme navrhli jako takovou jeskyni, která funguje jako nekonečný regál pro knihy," popsal projekt jeden z autorů Winny Mass pro server Dezeen.

Budova má podle něj rovněž fungovat jako veřejný prostor. "Knihovna je skvělým místem nejenom pro sezení. Úhly a křivky, které prostor skrývá, stimulují k různým dalším činnostem, jako je čtení, chůze, setkávání a diskutování," upřesnil Mass.

Knihovna má pět podlaží, do nichž jsou umístěny učebny, čítárny, kanceláře a salónky. Suterén pak funguje jako archiv a servisní prostory.

Přestože jde o dosud největší projekt nizozemského studia, byl dokončen v nejkratším čase - za tři roky od první skici.

autor: Bydlení | 9. 11. 2017 7:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama