Knihovna v Číně pojme přes milion knih a zabírá 33 tisíc metrů čtverečních. Postavili ji za tři roky

Bydlení
Aktualizováno 9. 11. 2017 22:17
Knihovna v severní Číně patří mezi největší projekty nizozemského architektonického studia MVRDV. Vejde se do ní přes milion knih a zabírá víc než třiatřicet tisíc metrů čtverečních. Objekt, který připomíná gigantické oko, se přesto podařilo dokončit v rekordně krátké době tří let.
Tianjin Binhai Library
Tianjin Binhai Library | Foto: Profimedia.cz

Nová knihovna v severočínském městě Tchien-ťin zaujímá plochu o více než třiatřiceti tisících metrech čtverečních a vejde se do ní přes jeden milion knih.

Objekt, který záměrně připomíná obrovské oko, navrhlo nizozemské architektonické studio MVRDV ve spolupráci s urbanistickým a designovým institutem v Tchien-ťinu TUPDI.

Tianjin Binhai Library
Tianjin Binhai Library | Foto: Profimedia.cz

Do samého středu knihovny je umístěna obrovská světelná koule, kolem níž se kaskádovitě vinou regály s knihami, které rovněž fungují jako schodiště nebo místa k sezení. 

"Knihovnu jsme navrhli jako takovou jeskyni, která funguje jako nekonečný regál pro knihy," popsal projekt jeden z autorů Winny Mass pro server Dezeen.

Budova má podle něj rovněž fungovat jako veřejný prostor. "Knihovna je skvělým místem nejenom pro sezení. Úhly a křivky, které prostor skrývá, stimulují k různým dalším činnostem, jako je čtení, chůze, setkávání a diskutování," upřesnil Mass.

Tianjin Binhai Library
Tianjin Binhai Library | Foto: Profimedia.cz

Knihovna má pět podlaží, do nichž jsou umístěny učebny, čítárny, kanceláře a salónky. Suterén pak funguje jako archiv a servisní prostory.

Přestože jde o dosud největší projekt nizozemského studia, byl dokončen v nejkratším čase - za tři roky od první skici.

 

Právě se děje

před 30 minutami

FIA vyhlásila osobností roku zesnulého Laudu

Mezinárodní automobilová federace (FIA) vyhlásila osobností roku trojnásobného mistra světa formule 1 Nikiho Laudu, který v květnu v 70 letech zemřel. Legendární Rakušan působil do své smrti ve funkci šéfa dozorčí rady stáje Mercedes.

Pilot Mercedesu Lewis Hamilton na slavnostním večeru v Paříži převzal šestou trofej pro šampiona F1. Už pouze jedna mu schází k vyrovnání rekordní bilance Němce Michaela Schumachera. "Byl to zatím nejlepší rok v mé kariéře. Jsem pyšný na to, co jsme s týmem dokázali," uvedl britský jezdec, který letos vyhrál jedenáct Velkých cen a nasbíral rekordní počet bodů (413).

Nováčkem roku byl zvolen thajský pilot formule 1 Alexander Albon, který skončil v šampionátu osmý. V japonské Grand Prix mu o jedno místo unikly premiérové stupně vítězů.

Ocenění za akci roku přisoudili fanoušci Nizozemci Maxi Verstappenovi za souboj s monacký jezdcem Charlesem Leclercem z Ferrari ve Velké ceně Británie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy