Knihovna v Číně pojme přes milion knih a zabírá 33 tisíc metrů čtverečních. Postavili ji za tři roky

Bydlení
Aktualizováno 9. 11. 2017 22:17
Knihovna v severní Číně patří mezi největší projekty nizozemského architektonického studia MVRDV. Vejde se do ní přes milion knih a zabírá víc než třiatřicet tisíc metrů čtverečních. Objekt, který připomíná gigantické oko, se přesto podařilo dokončit v rekordně krátké době tří let.
Tianjin Binhai Library
Tianjin Binhai Library | Foto: Profimedia.cz

Nová knihovna v severočínském městě Tchien-ťin zaujímá plochu o více než třiatřiceti tisících metrech čtverečních a vejde se do ní přes jeden milion knih.

Objekt, který záměrně připomíná obrovské oko, navrhlo nizozemské architektonické studio MVRDV ve spolupráci s urbanistickým a designovým institutem v Tchien-ťinu TUPDI.

Tianjin Binhai Library
Tianjin Binhai Library | Foto: Profimedia.cz

Do samého středu knihovny je umístěna obrovská světelná koule, kolem níž se kaskádovitě vinou regály s knihami, které rovněž fungují jako schodiště nebo místa k sezení. 

"Knihovnu jsme navrhli jako takovou jeskyni, která funguje jako nekonečný regál pro knihy," popsal projekt jeden z autorů Winny Mass pro server Dezeen.

Budova má podle něj rovněž fungovat jako veřejný prostor. "Knihovna je skvělým místem nejenom pro sezení. Úhly a křivky, které prostor skrývá, stimulují k různým dalším činnostem, jako je čtení, chůze, setkávání a diskutování," upřesnil Mass.

Tianjin Binhai Library
Tianjin Binhai Library | Foto: Profimedia.cz

Knihovna má pět podlaží, do nichž jsou umístěny učebny, čítárny, kanceláře a salónky. Suterén pak funguje jako archiv a servisní prostory.

Přestože jde o dosud největší projekt nizozemského studia, byl dokončen v nejkratším čase - za tři roky od první skici.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy