Francouzi už 20 let staví středověký hrad, používají pouze dávné stavební postupy

Bydlení
4. 10. 2017 8:30
Desítky dobrovolníků ve spolupráci s archeology a historiky už dvacet let budují repliku středověkého hradu. Používají k tomu historické postupy a technologie. Stavba by měla být dokončena za pět let.
Guédelon
Guédelon | Foto: Profimedia.cz

Hluboko v lesích severního Burgundska na místě bývalého lomu vzniká dokonalá replika středověkého hradu. Desítky dobrovolníků zde již od roku 1997 oživují řemeslné techniky ze 13. století.

Přestože stavba nebyla ještě kompletně dokončena, tak během dvaceti let své existence už přivítala více než 300 tisíc návštěvníků a každý rok zaměstná přes 55 lidí.  

Za projektem stojí Michel Guyot a Maryline Martinová. Podle jejich předpokladů by měl být zámek dokončen v roce 2023. 

"Stavba inspirována minulostí má velký význam i pro 21. století. V době, kdy ochrana životního prostředí hraje důležitou roli, je Guédelon praktickou lekcí udržitelné výstavby," popisují iniciátoři projektu.

Každý den odkrývají tajemství středověkých technik. Pro svůj ojedinělý archeologický experiment využívají například záznamů z dobových kronik. "Aby naše práce byla skutečně autentická, zkoumáme každý detail existujících hradů ze 13. století," popisují svůj postup.

Na práci dobrovolníků dohlíží i archeologové a historikové z francouzských univerzit.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost udělila Nadace Charty 77 všem zdravotním sestrám

Cenu Františka Kriegla, která se uděluje za občanskou statečnost či mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a demokracii se porota letos rozhodla symbolicky udělit všem zdravotním sestrám. Jejich jménem cenu převezme předsedkyně České asociace sester Martina Šochmanová,.

"Na sestřičkách leží největší tíha té nejobyčejnější drobné práce, potkávání se s těžkými osudy. Svou službu vykonávají neokázale, laskavě a bez ohledu na to, že se samy během pandemie mohly stát obětí covidu-19. Zaslouží si naši úctu i dík," uvedl člen poroty Jaroslav Veis.

 

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 24 minutami

Německá CDU podpořila jako kandidáta na kancléře Armina Lascheta

Vedení německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové jasně podpořilo kandidaturu svého předsedy Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Na tiskové konferenci to prohlásil generální tajemník CDU Paul Ziemiak, který uvedl, že podpora není konečným rozhodnutím. Postoj CDU totiž pověřuje Lascheta, aby se nyní dohodl s bavorským premiérem a šéfem Křesťanskosociální unie (CSU) Markusem Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě v pondělí.

Výsledek schůzky vedení CDU ohlásil ještě před tiskovou konferencí hesenský premiér Volker Bouffier. Předsednictvo podle Bouffiera konstatovalo, že předseda strany a premiér Severního Porýní-Vestfálska Laschet je mimořádně vhodný kandidát na kancléřský úřad. "Zároveň jsme ho požádali, aby s Markusem Söderem projednal další postup," řekl Bouffier. CDU by chtěla, aby jasno bylo do týdne.

Další zprávy