Muzeum Louvre Abu Dhabi bylo po osmi letech otevřeno. Zdobí ho unikátní kovová střecha

Muzeum Louvre Abu Dhabi bylo po osmi letech otevřeno. Zdobí ho unikátní kovová střecha
Stavba muzea Louvre Abu Dhabi na ostrově Saadiyyat nedaleko Abú Dhabí trvala osm let. Navrhl ho přední francouzský architekt Jean Nouvel, který stojí například za budovou Institut du Monde Arabe v Paříži nebo stavbou Zlatý Anděl na Smíchově.
Střecha je složena zhruba z osmi tisíc kovových hvězd, které efektním způsobem filtrují sluneční světlo.
"Projekt je založen na jednom z hlavních symbolů arabské architektury, tedy kupoli, ale s výrazným posunem od historie do současnosti," uvedl pro server Deezen Jean Nouvel.
Muzeum nabízí 8600 metrů čtverečních výstavních ploch určených pro krátkodobé výstavy.
Foto: Profimedia.cz
Bydlení
13. 11. 2017 7:32
Výstavba muzea Louvre Abu Dhabi podle projektu předního francouzského architekta Jeana Nouvela trvala osm let a nabízí přes 180 metrů čtverečních výstavních ploch. Hlavní objekt kryje střecha složená z osmi tisíc kovových hvězd, kterou se architekt odkazuje na tradiční arabskou architekturu.
 

Právě se děje

před 40 minutami

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy