Muzeum Louvre Abu Dhabi bylo po osmi letech otevřeno. Zdobí ho unikátní kovová střecha

Muzeum Louvre Abu Dhabi bylo po osmi letech otevřeno. Zdobí ho unikátní kovová střecha
Stavba muzea Louvre Abu Dhabi na ostrově Saadiyyat nedaleko Abú Dhabí trvala osm let. Navrhl ho přední francouzský architekt Jean Nouvel, který stojí například za budovou Institut du Monde Arabe v Paříži nebo stavbou Zlatý Anděl na Smíchově.
Střecha je složena zhruba z osmi tisíc kovových hvězd, které efektním způsobem filtrují sluneční světlo.
"Projekt je založen na jednom z hlavních symbolů arabské architektury, tedy kupoli, ale s výrazným posunem od historie do současnosti," uvedl pro server Deezen Jean Nouvel.
Muzeum nabízí 8600 metrů čtverečních výstavních ploch určených pro krátkodobé výstavy.
Foto: Profimedia.cz
Bydlení
13. 11. 2017 7:32
Výstavba muzea Louvre Abu Dhabi podle projektu předního francouzského architekta Jeana Nouvela trvala osm let a nabízí přes 180 metrů čtverečních výstavních ploch. Hlavní objekt kryje střecha složená z osmi tisíc kovových hvězd, kterou se architekt odkazuje na tradiční arabskou architekturu.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy