Takhle budou jednou bydlet i Češi: Solární panely místo střechy a na WC dešťová voda

map map
21. 3. 2019 11:35
Hlavním trendem v bydlení je v posledních letech hlavně energetická soběstačnost. V kurzu jsou projekty a domy, které dokážou energii nejenom šetřit, ale ideálně i vyrábět a úsporně nakládat s vodou. Průměrný Pražan například denně spotřebuje přibližně 105 litrů pitné vody, přičemž čtvrtinu z toho prosplachuje na toaletě. Architekti i developeři se proto čím dál častěji zaměřují na maximální využívání dešťové či užitkové vody. Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších ekologických vizí, staveb, atypických objektů, kanceláří i celých zelených měst v Česku a zahraničí. Jejich přehled jsme sestavili v rámci světového dny vody, který připadá na pátek 22. března.
Zuzana Kopiláková, Český ostrovní dům
Zuzana Kopiláková, Český ostrovní dům | Foto: Český ostrovní dům/Zuzana Kopiláková

Česká vesnice budoucnosti

Ekologické bydlení nabývá rok od roku většího významu a věnují se mu již studenti na vysokých školách. Čeští a slovenští architekti proto koncem loňského roku navrhovali v rámci soutěže Český ostrovní dům, jak by mohla jednou vypadat celá soběstačná vesnice.

Porotu zajímala nejen architektonická kvalita, ale také smysluplné využití inovativních technologií a energetická soběstačnost objektů (nádrže na vodu, solární panely nebo čistička dešťové vody).

Důvod? "Pořád slyšíme o chytrých městech nebo o špinavé energii z uhlí, závislosti na plynu z Ruska, jaderných nedostavbách. Věřím, že dílčí lokální nezávislost, nejen energetická, bude to slovo smart nakonec definovat," řekl zakladatel platformy Český ostrovní dům Pavel Podruh.

Podívejte se na následují stránce na vítězný projekt.

 

Právě se děje

Další zprávy