reklama
 
 

Švédové se snaží najít lék proti stresu. Pomoci má prosklená chatka uprostřed panenské přírody

17. 9. 2017
Prosklená chatka s dřevěnou konstrukcí, která je inspirována lokální švédskou architekturou, vznikla jako součást ojedinělého experimentu. Jeho iniciátoři se pomocí bydlení uprostřed švédského ostrova snaží poukázat na to, jak pozitivně příroda ovlivňuje život člověka.

Ve Švédsku zahájili unikátní výzkum, v němž se budou snažit najít odpověď na složitou otázku. Pomocí několikadenního experimentu, kterého se zúčastní pět lidí, chtějí najít lék na stres.

"Každý rok se Švédsko umisťuje ve světovém žebříčku zemí s vysokou úrovní života na nejvyšších místech. Součástí tajemství našeho kvalitního života je krásná švédská příroda," popisují iniciátoři projekt na webových stránkách.

Cílem experimentu s názvem The 72 hours Cabin, jehož cílem je rozšířit povědomí o jedinečném vztahu Švédů k přírodě a zároveň inspirovat ke stejnému životnímu stylu i ostatní země.

Projekt je veden dvěma vědci z lékařské univerzity Karolinsky Institut ve Stockholmu Walterem Osikou a Cecilií Stenforsovou. Ti mají za úkol zkoumat, jak život člověka v bezprostředním kontaktu s přírodou ovlivňuje duševní a fyzické zdraví přímo na místě.

Za tímto účelem studentka architektury Jeanna Bergerová, inspirovaná lokální architekturou, navrhla speciální prosklené chatky s dřevěnou sloupovou konstrukcí.

Jako účastníci experimentu na ostrově Henriksholm Islandsta bylo vybráno pět zástupců z různých evropských zemí se stresujícím zaměstnáním, jako například taxikářka z Paříže nebo britský novinář. Každý z nich tři dny stráví ve své vlastní chatce se zákazem jakékoliv komunikace s okolním světem.

Místo toho ale budou moci většinu dne rybařit, plavat nebo se jen procházet. Vědci budou na místě hodnotit jejich emoce jako stres, schopnost řešit problémy a kreativitu.

Výsledky studie budou předloženy v říjnu.

autor: Bydlení | 17. 9. 2017

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama