Soutěž Stavby s vůní dřeva zná vítěze: Studenti hledali symbiózu přírody a člověka

Soutěž Stavby s vůní dřeva zná vítěze: Studenti hledali symbiózu přírody a člověka
2. místo: Inštitút Vidieckej Architektúry, Ludmila Jankovichová, Fakulta architektury,
Vysoké učení technické v Brně (Institut venkovské architektury)
Cenu veřejnosti získal projekt rekreačně ubytovacího areálu Kokořín Václava Šimečka z Fakulty stavební ČVUT v Praze.
1. místo v kategorii Návrhy dřevěných konstrukcí získala Jezdecká hala v Pardubicích. Projekt Vojtěcha Slavíka z Fakulty stavební ČVUT v Praze zaujal i odbornou veřejnost.
Cenu KRONOSPAN za použití OSB desek získaly Kristína Moravčíková a
Zuzana Kropšová z Fakulty architektury VUT v Brně za projekt Kaple Pax Natura.
Foto: archiv Dřevo pro život
Bydlení
19. 9. 2017 9:45
Do 5. ročníku soutěže Stavby s vůní dřeva se přihlásilo 66 studentů z devíti českých a slovenských univerzit. Z padesáti soutěžních děl vzešlo po hlasování odborné poroty i široké veřejnosti sedm vítězů. Soutěžilo se ve dvou kategoriích, a to Návrhy dřevěných staveb a Návrhy dřevěných konstrukcí. Soutěž vyhlásila Nadace dřevo pro život.

Tématem letošního ročníku soutěže bylo Dřevo je cesta, což je i název osvětové kampaně, kterou Nadace dřevo pro život minulý rok zahájila. Studenti své projekty proto propojovali s touto myšlenkou.

Zdůrazňovali, že dřevo je tradiční, obnovitelný, ekologický a dobře dostupný materiál budoucnosti navozující pocit domova. Dřevo pro ně bylo "cestou k symbióze člověka a přírody", "materiálem, který roste přímo před námi" a který "tu při správném hospodaření byl, je a bude".

Soutěžilo se ve dvou hlavních kategoriích, Návrhy dřevěných staveb a Návrhy dřevěných konstrukcí. 

V kategorii dřevěných staveb soutěžilo 23 studentských návrhů, mezi nimiž se představily kromě rodinných domů také školka, rekreační zařízení a
dřevěná kaple. "Mezi 27 návrhy v kategorii dřevěných konstrukcí dominovaly zejména lesní mobiliáře, jelikož společnost Lesy ČR, s. p., přislíbila, že si ze zaslaných návrhů vybere návrhy pro své účely," vysvětlila Trandová.

V obou kategoriích vybírala vítězné projekty odborná porota a prostřednictvím hlasování i veřejnost. 

"Letošní ročník mě mile překvapil vysokou kvalitou přihlášených děl. Těší mě, že soutěž je pro účastníky atraktivní a zapojil se opět velký počet studentů," zhodnotila soutěž její vedoucí Lenka Trandová.

 

Právě se děje

Další zprávy