Soutěž Stavby s vůní dřeva zná vítěze: Studenti hledali symbiózu přírody a člověka

Soutěž Stavby s vůní dřeva zná vítěze: Studenti hledali symbiózu přírody a člověka
2. místo: Inštitút Vidieckej Architektúry, Ludmila Jankovichová, Fakulta architektury,
Vysoké učení technické v Brně (Institut venkovské architektury)
Cenu veřejnosti získal projekt rekreačně ubytovacího areálu Kokořín Václava Šimečka z Fakulty stavební ČVUT v Praze.
1. místo v kategorii Návrhy dřevěných konstrukcí získala Jezdecká hala v Pardubicích. Projekt Vojtěcha Slavíka z Fakulty stavební ČVUT v Praze zaujal i odbornou veřejnost.
Cenu KRONOSPAN za použití OSB desek získaly Kristína Moravčíková a
Zuzana Kropšová z Fakulty architektury VUT v Brně za projekt Kaple Pax Natura.
Foto: archiv Dřevo pro život
Bydlení
19. 9. 2017 9:45
Do 5. ročníku soutěže Stavby s vůní dřeva se přihlásilo 66 studentů z devíti českých a slovenských univerzit. Z padesáti soutěžních děl vzešlo po hlasování odborné poroty i široké veřejnosti sedm vítězů. Soutěžilo se ve dvou kategoriích, a to Návrhy dřevěných staveb a Návrhy dřevěných konstrukcí. Soutěž vyhlásila Nadace dřevo pro život.

Tématem letošního ročníku soutěže bylo Dřevo je cesta, což je i název osvětové kampaně, kterou Nadace dřevo pro život minulý rok zahájila. Studenti své projekty proto propojovali s touto myšlenkou.

Zdůrazňovali, že dřevo je tradiční, obnovitelný, ekologický a dobře dostupný materiál budoucnosti navozující pocit domova. Dřevo pro ně bylo "cestou k symbióze člověka a přírody", "materiálem, který roste přímo před námi" a který "tu při správném hospodaření byl, je a bude".

Soutěžilo se ve dvou hlavních kategoriích, Návrhy dřevěných staveb a Návrhy dřevěných konstrukcí. 

V kategorii dřevěných staveb soutěžilo 23 studentských návrhů, mezi nimiž se představily kromě rodinných domů také školka, rekreační zařízení a
dřevěná kaple. "Mezi 27 návrhy v kategorii dřevěných konstrukcí dominovaly zejména lesní mobiliáře, jelikož společnost Lesy ČR, s. p., přislíbila, že si ze zaslaných návrhů vybere návrhy pro své účely," vysvětlila Trandová.

V obou kategoriích vybírala vítězné projekty odborná porota a prostřednictvím hlasování i veřejnost. 

"Letošní ročník mě mile překvapil vysokou kvalitou přihlášených děl. Těší mě, že soutěž je pro účastníky atraktivní a zapojil se opět velký počet studentů," zhodnotila soutěž její vedoucí Lenka Trandová.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy