Základy úspěšné rekonstrukce: Prověřte si řemeslníky, mějte plán a pozor na finance

Karel Jarolím
1. 2. 2019 13:12
Chystáte se na jaře pustit do rekonstrukce domu či renovace bytu? Největší hrozbou jsou mimořádné výdaje a prodlužování doby přestavby. Zmíněné nástrahy ale zdaleka nejsou jediné, co vás může v cestě za hezčím bydlením potkat. Sestavili jsme seznam, jak postupovat a čeho se vyvarovat, aby rekonstrukce proběhla v pořádku.
Největší hrozbou při rekonstrukci domu či bytu jsou neočekávané výdaje a prodlužování doby.
Největší hrozbou při rekonstrukci domu či bytu jsou neočekávané výdaje a prodlužování doby. | Foto: Shutterstock

Ať renovujete své bydlení z estetického, či funkčního hlediska, vždy se nejprve zamyslete nad možnostmi, ale hlavně omezeními prostoru. Mnoho lidí dělá při rekonstrukci velkou chybu, že prostor nepřizpůsobí zvykům, potřebám a počtu obyvatel domácnosti, ale snaží se v prvé řadě o to, aby byt vypadal reprezentativně.

Ve snaze ohromit už nejedna "kreativní" rekonstrukce panelákového bytu skončila nevkusným nezdarem.

Je potřeba povolení?

Před začátkem rekonstrukce si zjistěte, zda musíte mí stavební povolení, nebo stačí stavbu jen ohlásit. Stavební povolení budete obecně potřebovat, když zasahujete do nosných konstrukcí, což by ovlivnilo stabilitu stavby, požární bezpečnost nebo celkový vzhled, dále při zásazích do rozvodů a v případě přístavby nebo nadstavby. V ostatních případech stačí jen ohlášení drobné stavby.

Pozor na rozpočet

Ideální je samozřejmě nastavit rozpočet tak, abyste nemuseli slevit ze svých představ. Pokud ale zjistíte, že na jejich realizaci nemáte dost peněz, zvažte, zda rekonstrukci neodložit. 

Pokud musíte dělat kompromisy kvůli financím, nemá smysl šetřit na materiálech a vybavení, za rok či dva vás unáhlené rozhodnutí může mrzet. Abyste si uměli udělat co nejpřesnější představu o rozpočtu, proveďte si průzkum trhu a poptej se zkušených řemeslníků.

Plánujete

Před začátkem rekonstrukce si zjistěte, zda budete potřebovat stavební povolení, nebo stačí stavbu jen ohlásit.
Před začátkem rekonstrukce si zjistěte, zda budete potřebovat stavební povolení, nebo stačí stavbu jen ohlásit. | Foto: Shutterstock

Mít plán, i záložní, je základem úspěchu a bezbolestného průběhu každé rekonstrukce. Jakákoliv dodatečná změna v průběhu přestavby představuje vyšší výdaje a časovou ztrátu. Ověřte si dodací lhůty u prodejců materiálu. Konzultujte předem se správcem, zda jsou vámi plánované stavební úpravy možné. Plánujete-li bourat příčky, oslovte statika. V předstihu vyřiďte vše potřebné na stavebním úřadě. Pokud vlastníte družstevní byt, potřebujete písemný souhlas družstva s rekonstrukcí. Plánujete-li rekonstruovat pronajatý byt, platí totéž.

Shánějte reference

Dříve než vybouráte první příčku, sondujte u svých známých. Ptejte se především na to, co je zaskočilo, jak dlouho rekonstrukce trvala, jaké měli neočekávané výdaje. Čím většího počtu lidí se zeptáte a čím více otázek položíte, tím lépe se budete umět zařídit. Nevynechejte ani internetové diskuse, najdete v nich mnoho zkušeností. O co více času věnujete přípravě, o to méně starostí budete mít později.

Mějte vše připravené

Nespoléhejte se na nákupy na poslední chvíli. Představte si situaci, že stará koupelna je rozbouraná, řemeslníci už čekají a vy jdete na jistotu pro svou vysněnou vanu. V obchodě ale zjistíte, že se musí objednat a nejdřív vám ji dodají za týden (v tom lepším případě). A budete muset dělat kompromisy. 

Nepřepínejte síly

Můžete si myslet, že svépomocí ušetříte nemalé peníze. Věřte ale, že na přecenění vlastních schopností už ztroskotalo úsilí mnoha šikovných domácích kutilů. Když neodhadnete své možnosti, hledáte zkratky. Napravování chyb je nakonec dražší než investice do profesionální práce. A na svou práci nedostanete záruku. 

Vyberte správné řemeslníky

Jednoduchý trik, jak alespoň zčásti odhalit seriózního řemeslníka, je sledovat, jak rychle odpovídá na vaše telefonáty, respektive nepřijaté hovory. Pokud komunikaci nezdržuje, nemá co skrývat. Nepodceňujte reference, ptejte se firmy na její zakázky za poslední dva roky. Seriózní firma nebude mít problém ukázat vám je. Kontaktujte jejich klienty a zeptejte se na jejich názor. Vsaďte na reference od známých. Uvažujete-li o rozsáhlejší rekonstrukci a změně dispozice, není na škodu obrátit se na architekta.

Podepište smlouvu

I když je to velmi lákavé z hlediska nižších výdajů, nenajímejte si řemeslníky bez smlouvy. Správně formulovaná a hlavně existující smlouva o dílo vám ušetří plno starostí a peněz při případných reklamacích. Věnujte velkou pozornost popisu prací a dodaných materiálů, jinak se vystavíte riziku zvyšování nákladů a celé řadě nedorozumění.

Firma by neměla bez předcházející konzultace a vašeho souhlasu dělat žádná náhradní řešení. Trvejte na tom ve smlouvě. Ta by měla obsahovat i technickou dokumentaci (je-li nutná), ceny, materiálové položky, termíny, sankce při jejich nedodržení a požadavek vést stavební deník, který bude každý den k dispozici.

 

Právě se děje

Další zprávy