Staré žárovky končí v koši, ale dají se recyklovat. Stačí je zdarma vrátit do obchodu

Ekolamp Článek připraven ve spolupráci
9. 4. 2019 17:30
Rekordních 65 tisíc dobrovolníků se o uplynulém víkendu zapojilo do akce Ukliďme Česko. Sesbírali 1120 tun odpadu na 2273 místech země, aby zbavili své okolí nepořádku a černých skládek. Lidé totiž často nevědí, že recyklovat mohou i odpad, ke kterému nejsou ve městech a obcích dostupné sběrné kontejnery. Týká se to například i vysloužilé elektroniky a starých spotřebičů.
Starou žárovku nevyhazujte do koše ani do lesa. Stačí ji zdarma vrátit do obchodu s elektronikou.
Starou žárovku nevyhazujte do koše ani do lesa. Stačí ji zdarma vrátit do obchodu s elektronikou. | Foto: Shutterstock

"Tolik dobrovolníků v České republice v jeden víkend ještě nikdy v historii neuklízelo," uvedl za organizátory Miroslav Kubásek. Ve zbytku jara je naplánováno ještě 600 úklidů po celé ČR a další průběžně přibývají.

Organizátoři se zaměřují i na osvětu a prevenci, lidé totiž často netuší, že mohou věci odnášet do sběrných dvorů nebo prodejen, a raději je vyhazují do lesa či přírody. Týká se to nejen staré elektroniky, ale třeba i pneumatik. "Již několik roků máme v ČR plně funkční systém zpětného odběru pneumatik, díky kterému je může každý motorista bezplatně odevzdat na jednom ze 4200 sběrných míst," připomněla jedna z organizátorek akce Kateřina Landová.

Kam s elektroodpadem

Podobné to je i se starými spotřebiči nebo například nefunkčními žárovkami. Nejlepším řešením je odnést je do sběrného dvora nebo obchodu s elektronikou. 

Tam, kde žádný sběrný dvůr neexistuje, má obec povinnost dvakrát ročně zorganizovat tzv. mobilní sběr. Do něj pak mohou lidé odnášet výrobky s ukončenou životností, které podléhají tzv. zpětnému odběru. Patří mezi ně například  lednice, pračky, myčky, mobily, fény, žehličky nebo zářivky, výbojky či baterie.

Vysloužilá elektrozařízení často obsahují cenné suroviny, které je nutné recyklovat, v některých případech dokonce i nebezpečné látky (například zářivky obsahují malé množství rtuti).

Co říká zákon o odpadech

Poslední prodejce elektrozařízení určených k použití v domácnostech zajistí, aby konečný uživatel měl možnost:

  1. při nákupu elektrozařízení bezplatně odevzdat ke zpětnému odběru použité elektrozařízení v místě prodeje nebo dodávky nového elektrozařízení, a to ve stejném počtu kusů prodávaného elektrozařízení podobného typu a použití,
  2. odevzdat bezplatně ke zpětnému odběru použité elektrozařízení, u něhož žádný z vnějších rozměrů nepřesahuje 25 cm, bez ohledu na výrobní značku a bez vázání na nákup zboží, v místě prodeje nového elektrozařízení nebo v jeho bezprostřední blízkosti po celou provozní dobu, jestliže velikost prodejní plochy určené k prodeji elektrozařízení je alespoň 400 m2.

Se starou pračkou či zářivkou zpátky do obchodu

Lidé mohou starý či nefunkční elektrospotřebič vrátit také přímo v prodejně elektra nebo e-shopu, pokud ho pořizovali přes internet.

Podle zákona o odpadech má každý prodejce nových elektrozařízení povinnost od zákazníka bezplatně odebrat použité výrobky, pokud si současně kupuje nové elektrozařízení, způsobem "kus za kus" (zářivku za jinou zářivku, pračku za pračku).

Velké prodejny (nad 400 metrů čtverečných) musí podle zákona zdarma přijmout i malé elektrovýrobky do 25 centimetrů (například žárovky) bez ohledu na to, jestli u nich zákazník kupuje nový produkt. 

Česká města každoročně bojují s narůstajícím množstvím nerecyklovatelného odpadu, který tvoří stále největší položku. Organizátoři úklidových akcí i politici proto nabádají lidi, aby ke třídění a recyklování odpadu přistupovali zodpovědně. České Budějovice například loni svezly 15 290 tun směsného komunálního odpadu.

"Třídit odpad by mělo být naprostou samozřejmostí a běžnou praxí v každé domácnosti," dodal náměstek českobudějovického primátora Ivo Moravec.

Kolik vyprodukujeme odpadu

Kolik vyprodukujeme odpadu

Například v Olomouckém kraji připadalo v roce 2014 v průměru 312 kilogramů odpadu na osobu, v roce 2015 to bylo 330 kilogramů, v roce 2016 pak 350 kilogramů a předloni 365 kilogramů.

Vyšší produkci odpadu přepočtenou na osobu měl jen Středočeský kraj (399 kilogramů), Jihočeský kraj (370 kilogramů) a kraj Vysočina (379 kilogramů).

 

Právě se děje

před 19 minutami

Linka pražského metra A mezi Želivského a Depo Hostivař stojí

Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se v pondělí brzo ráno zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Cestující mají v tomto úseku využít povrchovou dopravu. Pražský dopravní podnik kvůli tomu upravil linky některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Tramvajová linka 7 je prodloužena do zastávky Ústřední dílny DP, Linka 13 je ve směru z centra odkloněna od Vozovny Strašnice na Strašnickou a Nádraží Strašnice. Autobusové linky končící v zastávkách Skalka a Depo Hostivař jezdí až do zastávky Strašnická, linky 163, 208 a 223 jsou ze zastávky Depo Hostivař prodlouženy na Želivského.

před 41 minutami

Během protestů kvůli dražším jízdenkám v Chile zemřelo už osm lidí. V pěti regionech platí zákaz vycházení a vláda nasadila armádu

Protivládní protesty v Chile, které vypukly minulý týden kvůli zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile, mají podle místních médií už osm obětí. Dalších šest desítek osob bylo při nich zraněno a přes sedm set lidí policie kvůli násilnostem zadržela. Kvůli protestům označovaným za nejhorší v historii Chile od roku 1990 byl vyhlášen výjimečný stav už v pěti regionech, zákaz vycházení platil v noci na dnešek kromě metropole i ve městech Valparaíso, Concepción a Coquimbo.

Největší nepokoje, kvůli nimž vláda do ulic poprvé od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta v roce 1990 nasadila vojáky, zažívá od pátku chilské hlavní město. Radikálové tam rabují obchody, zapalují autobusy i vlaky metra. Od pátku zničili protestující více než polovinu stanic tamního metra, které denně obvykle přepraví téměř tři miliony lidí. Několik vagónu metra zcela shořelo, stejně jako dvacítka autobusů.

před 46 minutami

Australské noviny dnes vyšly s černou titulní stranou, na protest proti údajnému utajování veřejných informací

Australské deníky vyšly dnes se začerněným textem na titulních stránkách, v jejichž rohu je červené razítko tajné. Podle BBC tak chtějí novináři upozornit na omezování přístupu k informacím, jehož se podle nich australské úřady úřady dopouštějí. Ke kampani se připojily podle BBC i některá rádia a televizní stanice.

Australští novináři si už delší dobu stěžují, že přísné bezpečnostní zákony přijaté v posledních několika letech ohrožují investigativní žurnalistiku a brání právu veřejnosti na informace. Kritizují také to, že nové zákony kriminalizují novináře jednající ve veřejném zájmu a whistleblowery (jedince poukazující na nesrovnalosti uvnitř úřadů, jež jdou proti veřejnému zájmu).

Další zprávy