Staré žárovky končí v koši, ale dají se recyklovat. Stačí je zdarma vrátit do obchodu

Magazín ČTK Magazín, ČTK - za podpory: Ekolamp
9. 4. 2019 17:30
Rekordních 65 tisíc dobrovolníků se o uplynulém víkendu zapojilo do akce Ukliďme Česko. Sesbírali 1120 tun odpadu na 2273 místech země, aby zbavili své okolí nepořádku a černých skládek. Lidé totiž často nevědí, že recyklovat mohou i odpad, ke kterému nejsou ve městech a obcích dostupné sběrné kontejnery. Týká se to například i vysloužilé elektroniky a starých spotřebičů.
Starou žárovku nevyhazujte do koše ani do lesa. Stačí ji zdarma vrátit do obchodu s elektronikou.
Starou žárovku nevyhazujte do koše ani do lesa. Stačí ji zdarma vrátit do obchodu s elektronikou. | Foto: Shutterstock

"Tolik dobrovolníků v České republice v jeden víkend ještě nikdy v historii neuklízelo," uvedl za organizátory Miroslav Kubásek. Ve zbytku jara je naplánováno ještě 600 úklidů po celé ČR a další průběžně přibývají.

Organizátoři se zaměřují i na osvětu a prevenci, lidé totiž často netuší, že mohou věci odnášet do sběrných dvorů nebo prodejen, a raději je vyhazují do lesa či přírody. Týká se to nejen staré elektroniky, ale třeba i pneumatik. "Již několik roků máme v ČR plně funkční systém zpětného odběru pneumatik, díky kterému je může každý motorista bezplatně odevzdat na jednom ze 4200 sběrných míst," připomněla jedna z organizátorek akce Kateřina Landová.

Kam s elektroodpadem

Podobné to je i se starými spotřebiči nebo například nefunkčními žárovkami. Nejlepším řešením je odnést je do sběrného dvora nebo obchodu s elektronikou. 

Tam, kde žádný sběrný dvůr neexistuje, má obec povinnost dvakrát ročně zorganizovat tzv. mobilní sběr. Do něj pak mohou lidé odnášet výrobky s ukončenou životností, které podléhají tzv. zpětnému odběru. Patří mezi ně například  lednice, pračky, myčky, mobily, fény, žehličky nebo zářivky, výbojky či baterie.

Vysloužilá elektrozařízení často obsahují cenné suroviny, které je nutné recyklovat, v některých případech dokonce i nebezpečné látky (například zářivky obsahují malé množství rtuti).

Co říká zákon o odpadech

Poslední prodejce elektrozařízení určených k použití v domácnostech zajistí, aby konečný uživatel měl možnost:

  1. při nákupu elektrozařízení bezplatně odevzdat ke zpětnému odběru použité elektrozařízení v místě prodeje nebo dodávky nového elektrozařízení, a to ve stejném počtu kusů prodávaného elektrozařízení podobného typu a použití,
  2. odevzdat bezplatně ke zpětnému odběru použité elektrozařízení, u něhož žádný z vnějších rozměrů nepřesahuje 25 cm, bez ohledu na výrobní značku a bez vázání na nákup zboží, v místě prodeje nového elektrozařízení nebo v jeho bezprostřední blízkosti po celou provozní dobu, jestliže velikost prodejní plochy určené k prodeji elektrozařízení je alespoň 400 m2.

Se starou pračkou či zářivkou zpátky do obchodu

Lidé mohou starý či nefunkční elektrospotřebič vrátit také přímo v prodejně elektra nebo e-shopu, pokud ho pořizovali přes internet.

Podle zákona o odpadech má každý prodejce nových elektrozařízení povinnost od zákazníka bezplatně odebrat použité výrobky, pokud si současně kupuje nové elektrozařízení, způsobem "kus za kus" (zářivku za jinou zářivku, pračku za pračku).

Velké prodejny (nad 400 metrů čtverečných) musí podle zákona zdarma přijmout i malé elektrovýrobky do 25 centimetrů (například žárovky) bez ohledu na to, jestli u nich zákazník kupuje nový produkt. 

Česká města každoročně bojují s narůstajícím množstvím nerecyklovatelného odpadu, který tvoří stále největší položku. Organizátoři úklidových akcí i politici proto nabádají lidi, aby ke třídění a recyklování odpadu přistupovali zodpovědně. České Budějovice například loni svezly 15 290 tun směsného komunálního odpadu.

"Třídit odpad by mělo být naprostou samozřejmostí a běžnou praxí v každé domácnosti," dodal náměstek českobudějovického primátora Ivo Moravec.

Kolik vyprodukujeme odpadu

Kolik vyprodukujeme odpadu

Například v Olomouckém kraji připadalo v roce 2014 v průměru 312 kilogramů odpadu na osobu, v roce 2015 to bylo 330 kilogramů, v roce 2016 pak 350 kilogramů a předloni 365 kilogramů.

Vyšší produkci odpadu přepočtenou na osobu měl jen Středočeský kraj (399 kilogramů), Jihočeský kraj (370 kilogramů) a kraj Vysočina (379 kilogramů).

 

Právě se děje

Další zprávy