Čím v zimě topit a jak ušetřit? Vyzkoušejte tepelné čerpadlo i sluneční energii

Petra Kovářová
31. 10. 2018 13:42
Na vytápění a ohřev užitkové vody spotřebujeme v domácnosti největší díl energie. Zajištění tepla se tak podstatným způsobem odráží v nákladech na bydlení. I větší investice do správně zvoleného způsobu vytápění se tedy může poměrně rychle vrátit.
Venku je již chladno a je čas začít topit. Ale čím?
Venku je již chladno a je čas začít topit. Ale čím? | Foto: Shutterstock

Při výběru způsobu vytápění domu či bytu se musíme řídit možnostmi oblasti, ve které se vytápěný objekt nachází, pořizovacími a instalačními náklady a v neposlední řadě i celkovými náklady na vytápění. Přečtete si, čím topit a jak ušetřit.

Kondenzační kotle

Alternativou ke klasickým plynovým kotlům jsou kondenzační, které zvyšují využití energie zemního plynu. Vykazují vysokou tepelnou účinnost až 110 procent, přičemž nízkoteplotní kotle mívají účinnost do 92 procent. Základem jejich zvýšené účinnosti je využití odpadního tepla, které jinak uniká komínem či kouřovodem.

Při ochlazování spalin zemního plynu získaných pod teplotu 58 stupňů začne kondenzovat vodní pára. Na teplosměnných plochách kotle se pak uvolňuje teplo, obsažené v zachyceném kondenzátu. To se přenáší oběhovou vodou do tepelné soustavy, čímž se zvyšuje využití energie zemního plynu a následně snižuje spotřeba plynu.

Dřevní hmota

Nejblíže klasickému spalování tuhých fosilních paliv je využití dřevní hmoty. Jde vlastně o biomasu v různých formách. Pro využití v rodinném domě jsou nejvhodnější formou pelety. Vyrábějí se lisováním nejenom z dřevního odpadu, ale i z odpadu papírenského průmyslu či třeba ze slámy. Díky malým rozměrům jednotlivých pelet jde prakticky o sypkou hmotu, kterou lze velmi snadno dopravovat, skladovat a ze zásobníků automaticky a podle potřeby přesně dávkovat přímo do spaliště.

Sluneční energie

V poslední době se úspěšně využívají také systémy založené na předehřívání vzduchu v solárním kolektoru.
V poslední době se úspěšně využívají také systémy založené na předehřívání vzduchu v solárním kolektoru. | Foto: Shutterstock

Sluneční záření lze pro potřeby vytápění využívat pasivním nebo aktivním způsobem. U prvního z nich jde především o úpravy stavebně konstrukčních prvků tak, aby došlo k navýšení akumulační schopnosti pláště budovy. Aktivní soustavy nejčastěji využívají kapalinové kolektory pro přípravu teplé vody, ohřev bazénové vody a případně pro přitápění objektu nízkoteplotní topnou soustavou.

V poslední době se úspěšně využívají také systémy založené na předehřívání vzduchu v solárním kolektoru a jeho následném vhánění do objektu. Zde je zapotřebí zajistit rovnoměrný průchod předehřátého vzduchu jednotlivými místnostmi a následně jeho vyvedení ven tak, aby bylo dosaženo co nejúčinnější cirkulace.

Tepelná čerpadla

Prakticky všude kolem nás je přírodní teplo, které je obnovitelným, a tedy i ekologickým zdrojem. Je obsažené v okolním vzduchu, v zemi a ve vodě. Toto teplo může být tepelným čerpadlem převedeno na teplo s vyšší teplotou, a lze ho tak využít i pro vytápění a pro přípravu teplé vody.

Tepelné čerpadlo pracuje na obdobném principu jako lednice. Na jedné straně teplo odebírá a na druhé ho v koncentrovanější podobě zase vydává. V uzavřeném okruhu je kompresorem poháněným elektromotorem zajišťován oběh dané látky. Ta za nízkého tlaku ve výparníku odnímá teplo z okolního prostředí. Dochází k vypařování kapalného chladiva, které se mění v páru.

Topná soustava

Zdroj tepla je jen jednou z nezbytných součástí topné soustavy. Důležitou úlohu má i proces efektivní distribuce tepla po vytápěném objektu a vhodný způsob ohřevu místností či užitkové vody. Nejběžnějším způsobem je distribuce teplovodní vytápěcí soustavou. Oběh vody je nejčastěji zajišťován oběhovým čerpadlem, případně přirozenou cestou v případě převýšení otopných těles nad kotlem. Nejčastěji používanými otopnými tělesy jsou deskové radiátory. Také se používají konvektory, tedy otopná tělesa s ožebrovanými trubkami umístěnými do skříně.

 

Právě se děje

Další zprávy