reklama
 
 

Galerie: Štajnhaus v Mikulově utržil v historii mnoho šrámů. Podívejte se na jeho záchranu

AKTUALIZOVÁNO 16. 9. 2017
Jedním z posledních dokončených projektů mladého znojemského studia ORA je rekonstrukce historického domu v Mikulově. Hlavní roli citlivé přestavby hrají detaily. "Štajnhaus nebyl projekt, Štajnhaus byl proces," popisují svoji práci.

Do projektu vstupovali architekti s cílem vytvořit zajímavý netradiční dům, který si ponechá svoji pitoresknost, ale zároveň bude obyvatelný. Chtěli vytvořit svého druhu gesamtkunstwerk. Znovu vymyslet některé běžné prvky a nechat je vyrobit lokálními řemeslníky. 

"Jde o organicky stavěný dům. Pravděpodobně nikdy neexistoval stav, kdy byl dům "hotový", "kompletní", vnímám ten dům jako otevřený celek i do budoucna, kostru, na kterou se nabalují, nebo odebírají jednotlivé prvky. To je zásadní rozdíl oproti slohově čistým domům, které mohou existovat ve stavu, kdy se nedá nic přidat, ani odebrat. Tady, je kam se vracet? Vyzobávali jsme ty nejzajímavější momenty," popisuje architekt J. Hora.

Změn bylo poměrně hodně. Celý objekt bylo potřeba staticky zajistit. Má tedy novou střechu, a část stropů. Objevily se úplně původní omítky, které byly restaurované. Další omítky jsou nové ve vápenném systému. Na uliční fasádě se vrátily původní rozměry oken, které byly za minulého režimu přebourány na trojáky. 

autor: Petra Jansová | 10. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama