Slovenské soběstačné "vajíčko" zaujalo svět. Vyjde na necelé dva miliony a postavit se dá kdekoliv

Petra Jansová Petra Jansová
20. 2. 2018 9:31
Soběstačný domek Ecocapsule navrhli slovenští architekti původně jako bydlení pro umělce. Inovativní projekt ale zaujal na celém světě a na konci ledna byl představen první kus sériové výroby. Další desítka předobjednaných míří do Japonska, USA, Austrálie i zemí Evropské unie. "Ekologické vajíčko" si objednala i nejmenovaná hollywoodská hvězda. Vyjde na necelé dva miliony. Druhá série, kterou slovenská společnost připravuje do výroby na příští rok, by měla být ještě levnější.
Společnost Ecocapsule představila první mikrodům. Do centra Bratislavy byl přepraven vrtulníkem | Video: Ecocapsule

Příběh energeticky soběstačného mobilního obydlí Ecocapsule začal před deseti lety. Bratislavské studio Nice architects architektů Tomáše a Igora Žáčkových a Soni Pohlové svůj inovativní projekt tehdy představilo na soutěži Andes Sprout Society Competition.

Jejich návrh sice nevyhrál, ale po zveřejnění na serveru Inhabitat.com zaznamenal veliký zájem světové veřejnosti. Trojice architektů se proto rozhodla ve vývoji dále pokračovat. Na konci ledna se společnosti, která se mezitím přejmenovala na Ecocapsule, podařilo veřejnosti představit první dokončený kus vzešlý ze sériové výroby.

"Uvedení prvního kusu předcházelo několikaměsíční úsilí v oblasti projektování, výroby, testování a certifikace," přibližuje pro Aktuálně.cz spoluzakladatel společnosti Tomáš Žáček.

V průběhu roku by měla být dokončena a vyexpedována první série. Na začátku příštího roku má společnost v plánu spustit výrobu druhé, cenově dostupnější řady. Kus z té první vyjde na v přepočtu jeden milion šest set tisíc korun. 

Dosud zájemci pocházeli téměř výlučně ze zahraničí. Nejvíc ze Spojených států, Austrálie, Kanady, Japonska a Evropské unie. A jak dodávají zakladatelé, idea Ecocapsule oslovila velmi různorodé skupiny zájemců. Mezi jejich klienty patří manažeři, adrenalinoví sportovci, dobrodruhové, ale i důchodci.

Podle původních plánů měla Ecocapsule sloužit jako alternativa, přístřeší pro ty, kteří potřebují pobývat v přírodě delší dobu, jako jsou například vědci, fotografové nebo hlídači. 

"Snadná mobilita a dlouhodobá energetická nezávislost rozšířila možnosti využití. Jednoduše ho lze využít například i v místech nefunkční infrastruktury nebo může fungovat jako malá elektrárna a čistička vody," upřesňují autoři.

Ecocapsule lze umístit například na střechách nebo v městských prolukách, stejně jako uprostřed přírody. "Jde zkrátka o víceúčelovou jednotku, která může být využívána jako dům, karavan, hotel nebo výzkumná stanice," dodávají. 

V objektu s celkovou užitnou plochou osm metrů čtverečních (pět metrů na délku, téměř dva a půl metru na šířku a dva půl metru na výšku) mohou bez problému žít dva lidé. 

Jeho největší výhodou je bezesporu soběstačnost, tedy možnost umístit ho kamkoliv, současně při zachování vysokého komfortu bydlení. Díky větrným turbínám, solárním článkům a systému, který umožňuje využít dešťovou vodu, se navíc "ekologické vajíčko" stává soběstačným i mimo veškerou civilizaci.

 

Právě se děje

Další zprávy