Pracovala u Zahy Hadid. Měla jsem pocit, že jsem součástí jejího unikátního světa, říká architektka

Petra Jansová Petra Jansová
14. 11. 2017 9:06
Absolventka architektury z liberecké univerzity Petra Ross vyhrála před rokem stipendium Jana Kaplického a získala tak možnost strávit tři měsíce placené stáže v ateliéru Zaha Hadid Architects. V něm měla možnost podílet se na řadě zajímavých projektů, včetně revitalizace tallinnského přístavu. "Účastnila jsem se od začátku veškerého procesu navrhování a schůzek jako každý člen týmu a skutečně měla pocit, že jsem součástí unikátního světa Zahy Hadid, se vším, co k němu patří," vypráví svoje zkušenosti. Pobyt v Londýně ale není její poslední zahraniční zkušeností. Momentálně pracuje v Antverpách.
Petra Ross
Petra Ross | Foto: archiv Petra Ross

Zhruba před rokem zaujala absolventka liberecké architektury Petra Ross odbornou mezinárodní porotu Kaplicky Internship a vyhrála tříměsíční stáž ve světoznámém ateliéru Zaha Hadid Architects, kde získala celou řadu cenných zkušeností a měla možnost se podílet na některých projektech. 

"Účastnila jsem se od začátku veškerého procesu navrhování a schůzek jako každý člen týmu a skutečně měla pocit, že jsem součástí unikátního světa Zahy Hadid, se vším, co k němu patří," pochvaluje si tříměsíční zkušenost v rozhovoru pro Aktuálně.cz. 

Čtvrt roku v Londýně ji obohatilo všemi směry. Ať už to byla možnost okusit život v metropoli, jako je Londýn, poznání chodu kanceláře globálního měřítka, intenzivní tvůrčí proces ve velkých týmech, nebo seznámení se s množstvím zajímavých a velmi talentovaných architektů z celého světa. 

"Když to tak zpětně vidím, tak i právě medializace Kaplicky Internship mi přijde jako nesmírně zajímavá zkušenost. V rámci stáže jsem natočila video, které mi posloužilo jako určitá sebereflexe," dodává.

Spolupracovala konkrétně na třech projektech, ve třech různých měřítkách a různém stadiu vývoje. Spolunavrhovala revitalizaci tallinnského přístavu, rozlehlou přestupní stanici v Soulu, ale i barový stolek. Prošla rovněž všemi stadii projektu, od soutěží až k výrobě prototypů a výběru materiálů.

Pobyt v Londýně ale nebyl první ani poslední zahraniční zkušeností Petry Ross. Momentálně žije a pracuje v Antverpách. "Každá pracovní či studijní cesta je do určité míry vystoupením z komfortní zóny, což je podle mě důležité pro rozvoj osobnosti a nevztahuje se to jen na architekty. Poznat jinou kulturu se sice částečně podaří i během dovolené, ale řešením každodenních situací a případně naučením se místního jazyka se člověk dostane skutečně pod povrch," říká. 

V kreativním světě jde podle ní pak zejména o inspiraci a jiný přístup, který se cení. V Antverpách teď pracuje na dvou velmi rozdílných projektech, oba se týkají belgického pobřeží a jsou kombinací apartmánů a komerčních funkcí v přízemí. "Jeden projekt je organický a zasáhne svou formou i výškou významně do monotónní pobřežní zástavby a u toho druhého se zaměřuji na užití materiálu a detaily," přibližuje.

Belgii popisuje jako zemi, která nabízí velmi pohodlný život. "Bydlím v přístavu v blízkosti muzea MAS, do práce i za sportem dojdu za minutku pěšky a do historického centra dojedu za pět minut na kole. Je zde zvykem například chodit často do restaurace a tam strávit třeba celý večer, na což se dá celkem snadno zvyknout," vypráví.

Povědomí o architektuře, veřejném prostoru i umění je v západní Evropě podle ní na velmi vysoké úrovni. "Hlavně ze začátku jsem cítila rozdíl v tom, na jaké úrovni se se mnou baví nearchitekti o architektuře a jak jsou všímaví. Již školáci mají v osnovách, že si v rámci studia vytvoří model domu, jeho půdorysy a řezy," přibližuje Petra Ross.

Setkává se i s tím, že hodně klientů skutečně umí číst plány a věci si dokážou představit i bez vizualizace. Jako velmi pozitivní vyzdvihuje i vývoj ve vzdělávání neodborné veřejnosti v Česku. Jako příklad Petra Ross uvádí pražský CAMP - Centrum architektury a městského plánování, festival Den architektury nebo činnost Galerie Jaroslava Fragnera.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Kaťuša končí. V elitním pelotonu ji nahradí tým Israel Academy

Tradiční cyklistická stáj Kaťuša po této sezoně skončí a místo ní se v elitní společnosti WorldTour objeví Israel Cycling Academy, za kterou závodí i český jezdec Daniel Turek. Dosud kontinentální tým koupí od Kaťuše licenci a převezme i smlouvy jedenácti jezdců. Informoval o tom server cyclingnews.com.

Kaťuša zanikne, protože přijde o dva hlavní sponzory firmu Alpecin a výrobce kol Canyon. Její nástupce Israel Academy získá mimo jiné z jezdců Němce Nilse Politta, který byl letos druhý na prestižní klasice Paříž-Roubaix. Lídrem pro etapové závody by měl být Ir Dan Martin.

před 48 minutami

Primátor Jablonce neustál rozpad tamní koalice, vystupuje z ANO, aby nepoškozoval jméno hnutí

Jablonecký primátor Milan Kroupa vystoupil z hnutí ANO. Hlavním důvodem je podle něj rozpad koalice, který považuje za své osobní selhání. K odchodu ho vedla také snaha nepoškozovat ANO, řekl Kroupa, který stál v čele druhého největšího města v Libereckém kraji od voleb na podzim loňského roku. Odmítl, že by za odchodem byl tlak shora. Zda zůstane primátorem, není zatím jasné, spekuluje se, že ho zastupitelé už ve středu odvolají. Na programu jednání to však zatím není, jasno není ani o případném nástupci. Koalice tvořená ANO, Piráty, hnutím Společně pro Jablonec a jedním zastupitelem zvoleným za Novou budoucnost pro Jablonec se rozpadla na konci prázdnin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy