Od zahradních domků po veřejné stavby. Obliba dřevostaveb po dlouhém útlumu v Česku roste

Od zahradních domků po veřejné stavby. Obliba dřevostaveb po dlouhém útlumu v Česku roste
Rodinný dům, Brná, 3+1 architekti
Krytá jezdecká hala, Šamorín, A2 STUDIO, s.r.o.
Správní budova firmy Egger, St. Johann in Tirol, Architekturwerkstatt
Správní budova firmy Egger, St. Johann in Tirol, Architekturwerkstatt
Foto: Pavel Janata
Petra Jansová Petra Jansová
10. 8. 2017 10:31
Aktuální Ročenka dřevostaveb 2016 představuje 36 realizací, a to od rodinných domů až po veřejné stavby. Nechybí ani projekt Spolkového domu v Ratíškovicích od architektonického studia Létající inženýři, nástavba hasičské zbrojnice v Palkovicích od Kamil Mrva Architects nebo například krytá jezdecká hala od A2 studio stojící ve slovenském Šamoríně. Některé z vybraných realizací si můžete prohlédnout v galerii.

"Dřevo je obnovitelný materiál s nejlepší ekologickou bilancí, má vynikající tepelně-izolační vlastnosti, vytváří příjemné prostředí a dobře působí na lidskou psychiku. Navíc výstavba dřevostavby je velmi rychlá a lze stavět po celý rok, vyprodukuje se během ní jen málo stavebního odpadu," vypočítává klady dřevostaveb Veronika Benešová z firmy Prodesi, která každoročně pořádá Salon dřevostaveb a rovněž vydává Ročenku dřevostaveb.

Po dlouhé době, kdy byla v Česku tradice využívání dřeva pro stavbu domů na dlouhou dobu utlumena, se zájem o dřevostavby podle ní každoročně zvyšuje. Přesto mezi lidmi koluje kolem dřevostaveb stále hodně mýtů a obav, které se ale postupně daří vyvracet.  

Použití dřeva pro větší projekty ale podle ní zatím brání česká legislativa, která omezuje výšku dřevostaveb na pouhých 12 metrů. "Věříme, že vzhledem ke světovému trendu se tyto předpisy změní a začnou u nás vznikat rozmanité stavby ze dřeva," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy