Od zahradních domků po veřejné stavby. Obliba dřevostaveb po dlouhém útlumu v Česku roste

Petra Jansová Petra Jansová
10. 8. 2017 10:31
Aktuální Ročenka dřevostaveb 2016 představuje 36 realizací, a to od rodinných domů až po veřejné stavby. Nechybí ani projekt Spolkového domu v Ratíškovicích od architektonického studia Létající inženýři, nástavba hasičské zbrojnice v Palkovicích od Kamil Mrva Architects nebo například krytá jezdecká hala od A2 studio stojící ve slovenském Šamoríně. Některé z vybraných realizací si můžete prohlédnout v galerii.

"Dřevo je obnovitelný materiál s nejlepší ekologickou bilancí, má vynikající tepelně-izolační vlastnosti, vytváří příjemné prostředí a dobře působí na lidskou psychiku. Navíc výstavba dřevostavby je velmi rychlá a lze stavět po celý rok, vyprodukuje se během ní jen málo stavebního odpadu," vypočítává klady dřevostaveb Veronika Benešová z firmy Prodesi, která každoročně pořádá Salon dřevostaveb a rovněž vydává Ročenku dřevostaveb.

Po dlouhé době, kdy byla v Česku tradice využívání dřeva pro stavbu domů na dlouhou dobu utlumena, se zájem o dřevostavby podle ní každoročně zvyšuje. Přesto mezi lidmi koluje kolem dřevostaveb stále hodně mýtů a obav, které se ale postupně daří vyvracet.  

Použití dřeva pro větší projekty ale podle ní zatím brání česká legislativa, která omezuje výšku dřevostaveb na pouhých 12 metrů. "Věříme, že vzhledem ke světovému trendu se tyto předpisy změní a začnou u nás vznikat rozmanité stavby ze dřeva," dodává.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Bouře Humberto v Atlantiku zesílila na hurikán prvního stupně

V příštích 48 hodinách by měla bouře dále posilovat, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Nyní se hurikán nachází asi 1260 kilometrů západně od Bermud a doprovází ho vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, napsala agentura Reuters. Pohybuje se severovýchodním směrem rychlostí pět kilometrů za hodinu. 

Americký úřad v souvislosti s bouří vydal varování před takzvanými zpětnými mořskými proudy, které jsou velkým rizikem pro plavce a které může hurikán přinést do oblasti severozápadních Baham i na jihovýchodní americké pobřeží od Floridy po Severní Karolínu.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Vláda bude za přítomnosti Zemana schvalovat rozpočet, počítá se schodkem 40 miliard

Ministři v pondělí odpoledne za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana projednají návrh rozpočtu na příští rok. Plán hospodaření státu v roce 2020 počítá se schodkem 40 miliard korun. Jeho hlavními prioritami jsou podle vládní koalice ANO a ČSSD zvýšení důchodů, platů učitelů, rodičovského příspěvku, výdajů na výzkum a vývoj nebo podpora sportu a vyšší investiční výdaje. V pátek se koalice dohodla na růstu mezd ve veřejné sféře, růst o 1500 korun v tarifech a zrušení nejnižší tarifní tabulky by ještě dopoledne měli zástupci vlády projednat ve Strakově akademii s odbory a zaměstnanci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy