reklama
 
 

Autor nejlepšího domu na světě představí svoji tvorbu v brněnské galerii

4. 5. 2017
Na začátku května představí v Brně svoji tvorbu polský architekt Robert Konieczny. Patří k nevýraznějším autorům současnosti a jeho návrhy sbírají četná ocenění. Jedenáctkrát byl nominován na prestižní evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award. Tři jeho stavby byly vyhlášeny nejlepším domem světa. Jeho retrospektivní výstava Prostory na míru bude k vidění v Galerii Architektury Brno.

Konieczny naposledy zaujal odbornou porotu domem ARCHA v polských Beskydech. Respektovaný časopis Wallpaper vyhlásil tuto stavbu nejlepším domem světa roku 2017. Poslední realizace, Centrum Dialogu Przelomy v polském Štětíně, získala na Festivalu architektury v Berlíně prestižní ocenění Nejlepší stavba světa roku 2016.

"Na rozdíl od mnoha svých kolegů je Konieczny proti přílišné estetizaci architektury. Ve svých návrzích nejvíce usiluje o vytvoření logického prostoru. Podstatou navrhování pro něj není pouhé skládání funkcí do připraveného rámce, ale především hledání racionálních prostorových řešení, vhodné formy a funkce," popisuje Konieczneho práci ředitel Galerie architektury v Brně Gabriel Kurtis. 

Nadčasovost projektů Roberta Konieczneho podle něj vyplývá z logiky, s níž vznikají. Prvotní koncept je vždy reakcí na zadání klientů, přesto se v něm neztrácí architektovy vlastní vize.

"Specifické požadavky, jako vytvoření maximálního soukromí (Safe House), reprezentativního vjezdu do domu pro sběratele umění (Auto-family house) nebo obývacího prostoru, kde se stírají hranice mezi interiérem a exteriérem (Living-Garden House) jsou pro Konieczneho impulsem k transformaci zavedených typologií. Architekt se jimi inspiruje, hraje si s nimi a často je zcela přetváří. Každý jeho dům tak sám o sobě vytváří novou typologii," dodává Kurtis.

Výstava je součástí festivalu Archikultura 2017 a připravila ji Galerie Architektury Brno za podpory ostravského Kabinetu architektury. Po její brněnské premiéře výstava poputuje do dalších českých a evropských galerií.

autor: Petra Jansová | 4. 5. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama