Moderní bydlení s atmosférou 30. let. Architektka zachovala původní parkety i kování

Rekonstrukce bytu v domu ze 30. let minulého století se uchází o cenu Interiér roku
Celá řada původních prvků, parkety, dveře a okna, byla citlivě zrekonstruována.
Změněna byla i dispozice. Průchod do jídelny se rozšířil vybouráním původní příčky.
Změněna byla i výška okna v kuchyni, aby se pod něj vešla kuchyňská linka. V kuchyni byla také položena nová podlaha.
Veškerý nábytek v kuchyni byl vyroben na míru podle autorského návrhu.
Foto: archiv IBD
red
21. 3. 2017 16:18
Byt ve třetím patře secesního domu prošel radikální rekonstrukcí. Bytová architektka Vaida Kraus respektovala zadání majitele a vytvořila moderní bydlení, které se odkazuje na secesní minulost nemovitosti. Návrh přihlásila do soutěže Interiér roku, v níž je Aktuálně.cz mediálním partnerem.

Dům z 30. let 20. století je situovaný v klidné ulici v samém centru pražského dění. Bytová architektka Vaida Kraus dostala přesně specifikovaný úkol - vytvořit elegantní prostor, který ctí krásu a půvab minulého století.

Projekt

Kategorie: Rekonstrukce 

Autor: Vaida Kraus

Místo: Praha

Byt ve 3. patře se měl nejprve stát investicí vhodnou k občasnému přespání, nebo dokonce k pronájmu. Když ale začaly práce na rekonstrukci nabývat jasnějších rozměrů, bylo i majiteli bytu jasné, že do prostoru nebude jednoduché pustit nájemníky. Nakonec se tedy rozhodl, že byt bude využívat pouze nejbližší rodina při svých cestách do Prahy.

Byt byl v dezolátním stavu, a prošel tak rozsáhlou rekonstrukci. Autorka proměny sáhla rovněž do původních dispozic. Vybouráním příčky se rozšířil průchod do jídelny. Upravila se i výška oken tak, aby se pod ně vešla kuchyňská linka. Položena byla i nová podlaha, rozvody elektřiny a vody. Veškerý nábytek v kuchyni byl vyroben na míru podle autorského návrhu. 

Do koupelny byl navržen prostorný bezbariérový sprchový kout. Stěny jsou obloženy velkoformátovou dlažbou doplněnou mozaikou v neutrálních tónech. Přívod denního světla je zajištěn malým oknem umístěným pod stropem. To vede rovněž do kuchyně. 

Pečlivě vybrány jsou kvalitní solitérní kousky nábytku z masivu. Ty pak designérka ladila s kusy vyrobenými na míru a kvalitními designovými kusy ověřených značek. Záliba majitele bytu v historii města je vidět na dobových fotografiích, které jsou k vidění jak v obou ložnicích, tak v obývacím pokoji.

Velká pozornost je věnována osvětlení - autorka interiéru zkombinovala krásná secesní stropní svítidla s ikonickými lampami od Artemide. Dominantou obývacího pokoje je křišťálový lustr z 30. let 20. století, který designérka objevila v obchodě se starožitnostmi, tak jako i dobové svítidlo do vstupní haly.

Soutěž interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty, a to v sedmi kategoriích. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Aktuálně.cz. 

S nejzajímavějšími soutěžícími budeme postupně čtenáře seznamovat na stránkách Bydlení Aktuálně.cz. Více informací o soutěži zde.

Uzávěrka přihlášek: 20. 2. 2017

Vyhlášení výsledků: 28. 3. 2017

Prostoru neskutečně prospělo zachování a zrestaurování krásných parketových podlah a původních dveří a oken. Kované dobové prvky se objevují na dvoukřídlové posuvné věšákové stěně v předsíni, která chytře zakrývá i rozvodní skříňku a další technické náležitosti bytu a neruší tak čistotu interiéru. Velkoformátové zrcadlo, nalepené na jednom z křídel, odráží světlo z protilehlé jídelny a úzký prostor vstupní haly optický rozšíří a prosvětlí.

Designérka navrhovala zařízení v přírodních tónech, které danému prostoru sluší a dodávají mu čistotu a vzdušnost. Harmonická kombinace bílé a přírodního dřeva doplněná jemnými doteky šedé a ozvláštněná nápadnou tapetou s florálním motivem v jídelně je uklidňující a evokuje prosluněná nedělní odpoledne.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Síť Vodafone v Česku postihl výpadek, služby už jsou ale obnoveny

Síť Vodafone v Česku ve čtvrtek odpoledne postihl výpadek služeb. Podle vyjádření Vodafonu na Twitteru se už ale podařilo služby obnovit. Výpadek se týkal hovorů, mobilních dat, pevné sítě i televize. Na problémy upozornil server iDNES.cz. Kterých regionů a kolika zákazníků se výpadek dotkl, operátor ani několik hodin od začátku problémů neupřesnil.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy